دولت روی اقتصاد مجازی حساب باز کرده است

راه حل بیکاری از شرکت های استارت آپی عبور می کند؟

تاريخ 1396/10/30 ساعت 10:42

جلسه هفته گذشته هیات دولت به « اقتصاد مجازی» اختصاص پیدا کرد و در این جلسه اعلام شد در حال حاضر تنها توسط 21 استارت آپ موفق کشور 132 هزار و 834 شغل ایجاد شده است

در حالی که کارشناسان و مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هزینه ایجاد هر یک شغل پایدار را رقمی بین 50 تا 300 میلیون تومان برآورد می کنند و این هزینه بسته به نوع شغل و حوزه خدماتی، صنعتی، نفتی و... می تواند متفاوت باشد؛ دولت برای اشتغال جمعیت بیش از 2 میلیون بیکار کشور که بخش مهمی از آن ها را جوانان تحصیلکرده تشکیل می دهند به فکر حمایت از استارت آپ ها افتاده است، در واقع دولت امیدوار است با پشتیبانی از مشاغل نوپا و دانش بنیان که نیازمند سرمایه گذاری های کلان ندارد و خیلی زود می تواند به نتیجه برسد، بخشی از مشکل کنونی اشتغال در کشور را حل کند.

این موضوع این روزها به حدی برای دولت از اهمیت برخوردار است که جلسه هفته گذشته هیات دولت به « اقتصاد مجازی» اختصاص پیدا کرد و در این جلسه اعلام شد در حال حاضر تنها توسط 21 استارت آپ موفق کشور 132 هزار و 834 شغل ایجاد شده است که عددی بسیار رویایی است زیرا اگر عدد کلی اشتغال این استارت آپ ها را به تعداد آن ها تقسیم کنیم به 6 هزار و 325 می رسیم که میانگین اشتغال هر کدام از این استارت آپ ها محسوب می شود و این عدد بسیار درخشان است زمانی که آن را مثلا با یک واحد صنعتی مقایسه کنیم که بعد از چند سال 2 تا 4 هزار شغل ایجاد کرده است و آن هم با سرمایه گذاری بسیار کم تر.

این روزها دولت روی استارت آپ ها برای اشتغال حساب اساسی باز کرده است. رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه فهم دقیق از تأثیرگذاری گسترده فضای مجازی در اقتصاد، فرهنگ، توسعه کسب و کار و اشتغال، دگرگونی زندگی مردم و آینده این تأثیرگذاری بسیار حائز اهمیت است، گفت: این فضا با سرعت فوق العاده زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی را در بر می‌ گیرد و مفاهیم اشتغال را به‌ ویژه در حوزه خدمات به شدت تغییر می ‌دهد.»

یکی از بزرگترین نگرانی های دولت در حال حاضر رو به رو شدن به سونامی بیکاری در کشور است؛ رئیس جمهور چندی پیش که برای ارائه لایحه بودجه به مجلس رفته بود اعلام کرد اشتغال از اولویت های اساسی کشور است و دولت باید حداقل سالانه یک میلیون شغل ایجاد کند. حالا دولت امیدوار است با حمایت از اشتغال حوزه فناوری و استارت آپ ها حداقل بتوانند با سرمایه کم بخش مهمی از عدد یک میلیون شغل را در این بخش به تحقق برساند. براساس اعلام وزیر ارتباطات دولت امیدوار است در حوزه استارت آپ ها 130 هزار شغل جدید ایجاد کند. آذری جهرمی گفته با موافقت رئیس جمهور 500 میلیارد تومان وام و تسهیلات طی دو سال آینده به شرکت های استارت آپی اختصاص پیدا خواهد کرد تا بتوانند ایده های خود را اجرایی و اشتغال در کشور ایجاد کنند. او همچنین اعلام کرد که تا 6 ماه آینده سند اقتصاد دیجیتال کشور نهایی خواهد شد.