نگاهی به نظرات جوزف تی‌سای، از موسسان شرکت علی‌بابا

سرمایه‌گذاری بر روی آینده

تاريخ 1399/01/11 ساعت 10:47

گاهی سرمایه‌گذاری بر روی آینده از سود کوتاه‌مدت می‌کاهد اما دقیقا همین‌جا است که فکر می‌کنیم مدیران مسئولیت‌پذیر باید منافع درازمدت را به منافع کوتاه‌مدت ترجیح دهند.

آن زمانی که خانواده جوزف تی‌سای با دیدن به قدرت رسیدن حزب کمونیست در چین به تایوان گریختند و بعد او را در 13 سالگی به آمریکا فرستادند تا درس بخواند و در سن دانشگاه بتواند وارد دانشگاه معتبری همچون ییل شود، شاید هیچ فکرش را نمی‌کردند که روزی نام پسرشان با نام مشهورترین شرکت بازرگانی چینی پیوند بخورد و سهم عمده ثروت و شهرت او وامدار فعالیت در خاک چین باشد.

جوزف تی‌سای اصلی‌ترین شریک جک ما در تاسیس شرکت علی‌بابا بود. از همان سال 1999 که این دو نفر دیدار کردند جوزف تی‌سای فهمید که ایده‌های ما برای راه‌اندازی بستری برای واردات و صادرات و تجارت الکترونیک تا چه اندازه قابلیت پیشرفت دارد. او در همان زمان توانست فردا را ببیند و بر روی فردای یک ایده و یک نام سرمایه‌گذاری کند. این همان مفهوم اصلی است که او بر آن تاکید دارد: سرمایه‌گذاری درازمدت، سرمایه‌گذاری بر روی آینده. او دو سال پیش به هنگام ارائه گزارشی از سود شرکت در جمع سرمایه‌گذاران سخنرانی کوتاهی کرد که بر محور همین ایده می‌گشت. بخشی از صحبت‌های او را در این قسمت می‌خوانید.

سال‌ها پیش ما سرمایه‌گذاری سنگینی بر روی عوامل کلیدی کردیم که سبب رشد امروز کار شده‌اند. اجازه دهید چند مثال روشن برایتان بیاورم.

  • ما بر روی خلاقیت محصول سرمایه‌گذاری کردیم؛ با محتوا و قالب‌های جدید برای موبایل که امروز سبب رشد مهمی در حوزه کاربران ما در حوزه تبلیغات بر روی تلفن‌های همراه شده است.
  • ما بر روی تکنولوژی سرمایه‌گذاری کردیم که به امکان داد شخصی‌سازی‌های مبتنی بر الگوریتم‌ را ارائه دهیم که باعث ایجاد تجربه بسیار لذت‌بخشی برای مشتریان شد و البته سبب بالا رفتن درآمد شرکت هم بود.
  • ما بر روی توسعه سرفصل‌های فعالیتمان سرمایه‌گذاری کردیم که نتیجه‌اش بالا رفتن سهم شرکت در حوزه‌های استراتژیکی مانند وسایل الکترونیک شخصی بود.
  • ما بر روی لجستیک و رایانش ابری سرمایه‌گذاری کردیم تا زیرساخت تجاری‌مان تجربه بهتری را برای مشتریان به همراه بیاورد.

نتایج تحسین‌برانگیزی که به دست آورده‌ایم نشان‌دهنده اهمیت سرمایه‌گذاری برای طولانی‌مدت است. گاهی سرمایه‌گذاری بر روی آینده از سود کوتاه‌مدت می‌کاهد اما دقیقا همین‌جا است که فکر می‌کنیم مدیران مسئولیت‌پذیر باید منافع درازمدت را به منافع کوتاه‌مدت ترجیح دهند. وقتی به صورت بلندمدت سرمایه‌گذاری می‌کنیم نه‌تنها عاقبت شاهد از راه رسیدن منافع خواهیم بود بلکه باعث خلق ارزش حق امتیاز می‌شویم که برایمان ماندگار می‌شود. ویژگی‌های این ماندگاری چیست؟ بانکی از مشتریانی که مدام رشد می‌کنند و میزان مشارکتشان بیشتر می‌شود، یک پلت‌فرم فنی قوی که می‌تواند مقیاس‌های بزرگ را به راحتی پاسخ‌گو باشد، وفاداری مشتریان و جا گرفتن در ذهن آنها که در مقیاس جهانی تحقق می‌یابد و در نهایت خلق اکوسیستمی شامل مشارکت‌هایی که به زنده بودن اقتصاد علی‌بابا کمک می‌کند.

شاید نگاهی که او به این نوع سرمایه‌گذاری دارد نشانی باشد از کلیت عظیم‌تری که اقتصاد چین را در دهه‌های اخیر با این رشد سریع و باثبات به جلو رانده است. تی‌سای در بخشی از صحبت‌هایش اشاره کرد که منتقدان اقتصاد چین به اشتباه مواردی را از کل این اقتصاد جدا می‌کنند و آنها را جداگانه مورد مطالعه قرار می‌دهند در حالی که باید بپذیرند این اقتصاد قوی که سال‌ها است با سرعت به جلو می‌رود نشان از یک کلیت منسجم دارد که نمونه نادری در دنیا به شمار می‌رود. چین از نظر او نمونه‌ای از همین اندیشه است: روی فردا سرمایه‌گذاری کن.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر