پیش‌بینی‌های مجله فور‪چون برای سال آینده/اقتصاد، سیاست، تکنولوژی و فرهنگ عامه

جام جهان‌نمای ۲۰۲۰

تاريخ 1398/12/10 ساعت 11:13

سال ۲۰۱۹ سال بیکار شدن کارمندان بانک‌ها در سراسر دنیا بود، بیش از ۵۰ هزار نفر از آنها! دویچه بانک، HSBC و بانکو سانتاندر بیشترین بیکاری‌ها را داشتند و نکته اینجاست که اکثر بانک‌های بحران‌زده اروپایی هستند.

آینده نگر/ ترجمه: کاوه شجاعی

ما را باش که فکر می‌کردیم پیش‌بینی ۲۰۱۹ سخت است! هر سال نویسندگان و دبیران مجله فورچن وظیفه نه‌چندان حسادت‌برانگیز پیش‌بینی وقایع ماه‌های آینده را برعهده می‌گیرند و در پنج حوزه کسب‌وکار، اقتصاد، سیاست، تکنولوژی و فرهنگ عامه دست به گمانه‌زنی می‌زنند. و سال ۲۰۲۰ سال پرحادثه‌ای خواهد بود: اقتصاد جهان آرام‌آرام پس از یک دهه به سمت رکود حرکت خواهد کرد و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آینده این کشور و دیگر مناطق را برای چهار سال شکل خواهد داد. خوشبختانه مسابقات المپیک هم در راه است تا در تابستان حواسمان را از وقایع سیاسی روز پرت کند. ۲۰۲۰ سالی پرتلاطم است. کمربندها را ببندید.

 

۱.اقتصاد، بازارها و کسبوکارها

آماده باشید. اقتصاد جهان دچار آشفتگی خواهد شد، اما نه در مقیاس ۲۰۰۸.

 

رکود ۲۰۲۰

ما شاهد طولانی‌ترین دوران بزرگ‌شدن اقتصاد در طول تاریخ آمریکا هستیم. اما همه چیزهای خوب روزی به پایان می‌رسند و احتمالا رکودی بزرگ در راه است. حتی گروهی از اقتصاددانان بر این باورند که این رکود به فاجعه ختم خواهد شد. مثل متیو جکسون، اقتصاددان دانشگاه استنفورد که تئوری «آتش جنگلی» را مطرح کرده است: دوران‌های طولانی بزرگ‌شدن اقتصاد باعث به وجود آمدن تعداد زیادی رابطه تجاری با سود حداقلی می‌شود، چیزی شبیه شاخ و بزرگ مرده که هنوز روی درخت مانده، و با آغاز رکود این شاخ و برگ‌ها آتش می‌گیرند و رکود را بدتر از حالت معمول می‌کنند. همه با او هم‌عقیده نیستند.

بر اساس یک تحقیق اخیر بانک مرکزی کلیولند، شواهد تاریخی‌ای وجود ندارد که نشان دهد دوران‌های طولانی بزرگ شدن انبساط به رکودهای عمیق منجر می‌شود. پس آماده یک شوک غیرقابل پیش‌بینی باشید، اگر چه واقعا دلیلی نداریم که فکر کنیم رکود بعدی به اندازه قبلی سهمگین است.

 

بانکها را نمیتوان نجات داد

سال ۲۰۱۹ سال بیکار شدن کارمندان بانک‌ها در سراسر دنیا بود، بیش از ۵۰ هزار نفر از آنها! دویچه بانک، HSBC و بانکو سانتاندر بیشترین بیکاری‌ها را داشتند و نکته اینجاست که اکثر بانک‌های بحران‌زده اروپایی هستند. نرخ بهره منفی، رشد اقتصادی کند و رقابت از طرف شرکت‌های تکنولوژیک از دلایل این بحران هستند. آنها برای نجات تلاش می‌کنند به مشتریان خود بیمه، بسته‌های سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت ثروت بفروشند که هرسه مورد می‌تواند سود بالایی نصیب بانک‌ها کند. آیا مشتریان به این خدمات جدید روی خوش نشان می‌دهند و بحران صنعت بانکداری به پایان می‌رسد؟ رویش حساب نکنید.

 

بانکهای مرکزی سبز میشوند

در سال ۲۰۲۰ وام‌گرفتن برای پروژه‌های مرتبط با سوخت‌های فسیلی سخت‌تر از قبل خواهد شد و این را مدیون بانک‌های مرکزی خواهیم بود. تعداد زیادی از مشهورترین بانک‌های مرکزی جهان تاکنون درباره تاثیر منفی گرم شدن زمین بر ثبات مالی دنیا هشدار داده‌اند. بانک‌های تجاری هم مجبور خواهند شد راه بانک‌های مرکزی را دنبال کنند و در نتیجه شرکت‌ها کم‌کم باید درباره عواقب محیط‌ زیستی پروژه‌هایشان توضیح بدهند تا بتوانند وام دریافت کنند.

 

نرخ بهره منفیتر میشود

در علم اقتصاد هیچ چیز عجیب‌تر از ظهور ایده نرخ بهره منفی نداریم. اما در ژاپن و بخش‌های بزرگی از اروپا نرخ بهره زیر صفر است یعنی آنها پس‌اندازکنندگان را مجازات می‌کنند و به وام‌گیرندگان پاداش می‌دهند. (هدف این سیاست تزریق پول به اقتصاد است تا در نهایت رشد تقویت شود.) انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ در چندین کشور دیگر هم شاهد منفی شدن نرخ بهره باشیم. آمریکا چطور؟ اقتصاددانان انتظار دارند که فدرال رزرو باز هم نرخ بهره را کاهش دهد اما آن را بالای صفر نگه دارد. در بریتانیای برگزیت‌زده هم هر چیزی امکان دارد. در باقی نقاط اروپا هم می‌توانید انتظار داشته باشید که نرخ بهره پایین‌تر بیاید.

 

تسلا باز هم بیپول میشود

درآمد تسلا از سپتامبر ۲۰۱۸ تا سپتامبر ۲۰۱۹ حدود ۲۰.۸ درصد رشد داشته و شرکت حدود ۵.۳ میلیارد دلار در بانک دارد. اوضاع خوب به نظر می‌رسد. نه؟ مسئله اینجاست که ۱.۶ میلیارد دلار از این پول قرضی است. تسلا ۵.۳ میلیارد هم وام بلندمدت گرفته که باید بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ پرداختش کند. ۱.۴ میلیارد دلار هم تعهدات قراردادی است که در سال ۲۰۲۲ موعدش می‌رسد. درآمد تسلا سال ۲۰۱۹ حدود ۲۱ درصد رشد داشته اما حاشیه سود ناخالصش به ۱۶ درصد کاهش پیدا کرده است و حتی سود غافلگیرانه سه‌ماهه سوم هم باعث نشد که ۹ ماه اول ۲۰۱۹ با ضرر ۹۶۷ میلیون دلاری به پایان نرسد. اگر مسئله رقبا را هم به قضیه اضافه کنید خواهید دید که تسلا، این تولیدکننده پیشرو خودروهای الکترونیک، چاره‌ای ندارد که در ۲۰۲۰ هم کنار عابربانک توقف کند.

 

ضربه به صنایع لوازم آرایشی، بهداشتی

نسل جدید روندهای خودش را به کسب‌وکارها تحمیل می‌کند. دهه هشتادی‌ها بیشتر از نسل‌های قبلی حواسشان به محیط زیست است و این یعنی شرکت‌ها برای جلب توجه آنها هم که شده باید صدمه کمتری به طبیعت و حیوانات وارد کنند. شرکت‌های آرایشی، بهداشتی به خصوص در مرکز توجه این نسل هستند و اخیرا معلوم شده نسل جدید روی فروش محصولات آرایشی سنتی تاثیر منفی گذاشته‌اند. شرکت‌هایی با لوازم آرایشی طبیعی مثل Burt’s Bees و Mario Badescu توانسته‌اند از این روند سود ببرند و محبوبیت خود را افزایش دهند.

 

نفت: بشکهای ۶۰ دلار در پایان ۲۰۲۰

در سال ۲۰۲۰ جهان - از تگزاس تا نروژ - نفت بیشتری تولید خواهد کرد اما جهان آن‌چنان به آن نیاز نخواهد داشت. رشد اقتصاد دنیا قرار است در ۲۰۲۰ کند شود و این یعنی تقاضا برای نفت پایین می‌آید. ممکن است شوک‌های ژئوپليتیکی در سال ۲۰۲۰ رخ دهد و قیمت‌ها بالا رود اما این افزایش بها لحظه‌ای است نه دائمی.

 

۳۷ زن

امسال در فهرست ۵۰۰ شرکت بزرگ آمریکا (فورچون ۵۰۰) ۳۵ مدیرعامل زن داشتیم. همین تعداد پایین هم جزو بالاترین رکوردهای سالانه به حساب می‌آید. انتظار داریم در سال ۲۰۲۰ فهرست فورچون ۵۰۰ امسال تعداد مدیر عاملان زن لیست بالا برود و به ۳۷ برسد.

 

بازگشت انرژی اتمی

در سال ۲۰۱۹ سریال چرنوبیل تلاش کرد تا عواقب فاجعه‌بار حادثه در نیروگاه اتمی را به همه جهان نشان دهد. اما نیاز به انرژی‌ای که به محیط زیست صدمه نزند جدی است و اخیرا بیل گیتس هم حمایتش را از این انرژی اعلام کرده. به نظر می‌رسد در سال ۲۰۲۰ کشورهای بیشتری پروژه‌های ساخت رآکتورهای جدید و امن‌تر اتمی را کلید بزنند.

 

حدس بزن چهکسی معاون میشود؟

استیسی آبرامز در سال ۲۰۱۸ که برای پیروزی در انتخابات فرمانداری جورجیا مبارزه می‌کرد به سلبریتی ملی تبدیل شد. او در انتخابات شکست خورد اما محبوبیتش به شدت بالاست. خودش گفته اگر در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ کسی به او پیشنهاد بدهد حاضر است که به عنوان معاون رئیس‌جمهور وارد مبارزات شود. یک زن جوان آفریقایی-آمریکایی که جنوب را خوب می‌شناسد می‌تواند در کنار بایدن که وال‌ استریت و کمربند زنگار (بخش بالایی شمال شرق آمریکا، دریاچه‌های بزرگ و ایالت‌های غرب میانه) را پشت خود دارد تیم قدرتمندی درست کند.

خولین کاسترو، وزیر مسکن باراک اوباما و جوان‌ترین عضو کابینه‌اش بود. درست است که الیزابت وارن در جریان مناظره‌های انتخاباتی حال کاسترو را گرفت اما بر اساس گزارش‌ها آنها رابطه خوبی با هم دارند و وارن اصولا به کاسترو پیامک‌های دلگرم‌کننده می‌دهد. نقاط قوت کاسترو می‌تواند ضعف‌های وارن را جبران کند: او جوان است، اهل تگزاس، هیسپانیک است و و روی اصلاحات مهاجرتی تمرکز دارد. کاسترو گفته علاقه‌ای به معاون رئیس‌جمهور شدن ندارد. همه‌شان همین را نمی‌گویند؟

برنی سندرز دنبال معاون رئیس‌جمهوری نمی‌گردد که دیدگاه‌هایش را ملایم‌تر کند و نیازی هم به معاونی ندارد که باعث افزایش شهرتش شود. به همین خاطر نینا ترنر، مدیر کمپین انتخاباتی‌اش و عضو سابق سنا از اوهایو انتخاب مناسبی به حساب می‌آید. نینا به سخنرانی‌های آتشین و شورانگیز شهرت دارد و دنیای رسانه را خوب می‌شناسد. این ستاره در حال ظهور می‌تواند رای آفریقای-آمریکایی‌ها و ایالت‌های غرب میانه را برای سندرز بخرد. او حدود ۳۰ سال از بایدن کوچکتر است که این هم به نفع نامزد کهنسال ۲۰۲۰ خواهد بود.

شایعاتی وجود دارد که ترامپ دوست دارد بی‌خیال مایک پنس شود و نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل را به عنوان معاونش در انتخابات معرفی کند. نکته اینجاست که ترامپ نمی‌تواند این کار را بکند. جمهوری‌خواهان واشنگتن به پنس علاقه دارند و مسئله استیضاح باعث شده اهمیت پنس بالا برود.

 

 

۲.تکنولوژی

تکنولوژی در ۲۰۲۰ هم همه‌چیزمان را شکل خواهد داد، از زندگی روزمره تا سیاست و فرهنگ.

 

فیسبوک لیبرا را میکشد

وقتی ژوئن گذشته فیس‌بوک ارز دیجیتال بین‌المللی‌اش لیبرا را معرفی کرد، وعده داد که آن را اوایل سال ۲۰۲۰ به بازار بفرستد. اما حالا همه چیز به هم ریخته. دولت‌های مختلف دنیا گفته‌اند جلوی این ارز می‌ایستند و چاپ پول کار بانک است نه شبکه اجتماعی. فشار روی فیس‌بوک در آمریکا آنقدر بالا بوده که تعداد زیادی از مهم‌ترین شرکای پروژه (پی‌پال، ویزا، مسترکارت و eBay) از آن کنار کشیده‌اند. انتظار می‌رود که امسال فیس‌بوک بی‌خیال لیبرا شود و حتی آن را نابود کند.

 

رقابت تظاهرکنندگان با تکنولوژی

معترضان در سراسر جهان به طور فزاینده‌ای بر سر مسائل سیاسی یا محیط‌زیستی به خیابان‌ها می‌آیند. البته دولت‌ها به کمک تکنولوژی‌های تشخیص چهره که در طول سال‌های اخیر پیشرفت خوبی کرده‌ به جنگ آنها می‌روند. گروهی از تظاهرکنندگان هنوز به روش‌های کلاسیک مثل پوشاندن صورت یا استفاده از چتر اعتقاد دارند و گروهی دیگر به روش‌های نوآورانه‌تر روی آورده‌اند: مثلا از آرایش یا مدل‌های مو و ریشی استفاده می‌کنند که سیستم‌های تشخیص چهره را سردرگم می‌کنند. استفاده از ماسک‌های خاص هم به افراد می‌کند که تظاهرکننده شبیه شخص دیگری به نظر برسد. البته کاملا قابل پیش‌بینی است که تکنولوژی تشخیص چهره روز به روز قدرتمندتر خواهد شد و گریز از آن دشوارتر.

 

دزدان برمیگردند

حالا نت‌فلیکس، دیزنی، اپل، هولو، HBO و حتی CBS در صنعت پرسود پخش آنلاین فیلم و سریال رقابت می‌کنند. و هرکدام قیمت خودشان را دارند، از ماهانه ۵ دلار تا ۱۵ دلار. و هرکدام‌شان هم فیلم‌هایی دارند که دیدنشان «بایدی» است. هزینه اشتراک چند تا از این‌ها را که بگذارید کنار هزینه اینترنت ماهانه، می‌بینید که اصلا کم نیست. به همین خاطر در سال ۲۰۲۰ تعداد زیادی از مردم به عادت بد گذشته برخواهند گشت و دانلود غیرقانونی فیلم و سریال را از سر خواهند گرفت. سال ۲۰۲۰ سال افزایش دانلود و نادیده‌گرفتن کپی‌رایت سریال‌هاست.

 

سال فروش شرکتهای مستقل سختافزاری

چند هفته قبل از روز شکرگزاری در آمریکا، گوگل اعلام کرد که قصد دارد شرکت پیشروی Fitbit را که دچار مشکلات شدید مالی است را ۲.۱ میلیارد دلار بخرد. برند فيت‌بيت که گجت‌هایی مثل ساعت‌های هوشمند برای تمرین و ورزش تولید می‌کند با این خرید، با بازار خداحافظی می‌کند و بخشی از گوگل می‌شود. فیت‌بیت در این سرنوشت تنها نیست. تولیدکننده‌های مستقل دیگری هم هستند که مشکل مالی دارند و آماده‌اند توسط یک غول تکنولوژی خریده شوند. مثلا تولیدکننده دوربین‌های مسافرتی GoPro و همچنین تولیدکننده دوربین‌های امنیتی بی‌سیم Arlo که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ به سرنوشت مشابه فیت‌بیت دچار شوند.

 

سال سخت هکرهای انتخاباتی

بر خلاف انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶، آمریکا احتمالا در سال ۲۰۲۰ در برابر هکرها غافلگیر نخواهد شد. مقامات دولتی در زمان‌های مختلف مدعی شده‌اند که هکرهایی از مسکو، پکن یا تهران برای دخالت در انتخابات آمریکا تلاش کرده‌اند. اما به نظر می‌رسد در سال ۲۰۲۰ نهادهای دولت، سازمان‌های اطلاعاتی و شرکت‌های تکنولوژیک آمریکایی می‌گویند از اشتباهات گذشته درس گرفته‌اند و انتخابات بدون دردسر خاصی برگزار خواهد شد.

 

پادکستها پول درنمیآورند

برندهای آنلاینی که به طور مستقیم به مصرف‌کنندگان کالا یا خدمات‌شان را می‌فروشند - مثل Squarespace که خدمات طراحی وب می‌فروشد یا Casper که تشک و متکای برند خودش را عرضه می‌کند - بر خلاف آمازون بودجه‌های تبلیغاتی محدودی دارند. آنها طی سال‌های گذشته از مشتریان پر و پاقرص آگهی‌دادن به پادکست‌ها بوده‌اند اما امسال باید منتظر پایین کشیدن فتیله‌ این شکل آگهی‌ها باشید. دوران خوش گروهی از پادکست‌ها در حال سپری‌شدن است.

 

رقیبی جدی برای WeWork

احتمالا WeWork را می‌شناسید، سایتی شبیه Airbnb اما برای محیط کار. این سایت به استارت‌آپ‌های تازه‌تاسیس، کسب و کارهای کوچک و فری‌لنس‌ها کمک می‌کند تا فضای کار ارزان و مشترک پیدا کنند. تلاش ناموفق WeWork در سال ۲۰۱۹ برای ورود به بازار بورس، در کنار سوءمدیریت‌ شدید باعث شد این شرکت آینده‌دار ضربه شدیدی بخورد. به نظر می‌رسد آمازون به دنبال آن است که از خلأ بی‌پولی وی‌ورک استفاده کند و وارد این حوزه شود و بتواند تعدادی از محل‌های تحت اجاره WeWork را از چنگ آنها درآورد.

 

۳.جهان در حال گذار

همچنان که سازمان‌های بین‌المللی مثل اتحادیه اروپا و ناتو بخش‌هایی از قدرت و نفوذ خود را از دست می‌دهند باید در سال ۲۰۲۰ منتظر نظمی جدید باشیم.

 

آشوب در جهان عرب

آن گروه از کشورهایی که یک دهه پیش، از بهار عربی جان به در برده بودند احتمالا در سال ۲۰۲۰ درگیر شلوغی‌ جدی خواهند شد. اواخر سال ۲۰۱۹ شاهد تظاهرات در لبنان و عراق بودیم و احتمال دارد در ۲۰۲۰ این روند ادامه پیدا کند و به کشورهای دیگر عربی گسترش یابد. مصر که در جریان بهار عربی شاهد سرنگونی حسنی مبارک بود، دوباره شلوغ شده و در صورتی که تظاهرکنندگان بتوانند در این کشور موفق شوند شلوغی‌ها به دیگر کشورها با اقتصاد ضعیف مثل مراکش و اردن هم سرایت می‌کند.

 

ائتلاف آنگلا مرکل فرومیپاشد

ائتلاف حاکم بر آلمان که از اتحاد دو حزب راست میانه آنگلا مرکل CDU و چپ میانه SPD تشکیل شده در سال ۲۰۲۰ فرو خواهد پاشید چرا که SPD برای پایان دادن به بحران هویتی‌اش و جلب نظر رای‌دهندگان با سیاست‌های محافظه‌کارانه ائتلاف مخالفت خواهد کرد. در انتخابات پس از فروپاشی ائتلاف، حزب سبز که مدت‌هاست آرام‌آرام بخش‌هایی از حامیان هر دو حزب ائتلاف حاکم را به سمت خود کشانده، SPD را کنار می‌زند و با SPD دولت تشکیل خواهد داد. حتی این احتمال وجود دارد که سبزها رهبر ائتلاف حاکم شوند.

 

آفریقا برمیخیزد

با پیوستن نیجریه، بزرگ‌ترین اقتصاد قاره آفریقا، به «منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا» در سال ۲۰۱۹، دهه‌ای از رشد سریع اقتصادی در این قاره از سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد. این منطقه آزاد تجاری با حضور ۵۴ کشور بزرگ‌ترین منطقه آزاد تجاری جهان به حساب می‌آید و سرمایه‌گذاری خارج به خصوص از طرف چین را جذب خود خواهد کرد. اما مهم‌تر از این، بالا رفتن میزان داد و ستد بین خود کشورهای آفریقایی است چرا که در حال حاضر فقط ۱۷ درصد فعالیت‌های صادراتی کشورهای عضو اتحادیه آفریقا معطوف به کشورهای این قاره است. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۰ نزدیک به نیمی از آفریقایی‌ها در شهرها زندگی کنند و جمعیت در حال کار در این قاره سه برابر اتحادیه اروپا باشد. ۲۰۲۰ سالی است که آفریقا برمی‌خیزد.

 

رهبر جدید برای هنگکنگ

به نظر نمی‌رسد که کری لم، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ بتواند بیش از این بر سر قدرت باقی بماند. در ماه سپتامبر نوار گفت‌وگوی محرمانه لم با گروهی از تجار بلندپایه فاش شد که در آن او می‌گوید اگر پکن اجازه دهد از قدرت کناره می‌گیرد. زمانی که بالاخره اعتراضات به پایان برسد، چین به دنبال تقویت موضع خود در این کشور خواهد بود، و لم که ماجراهای اخیر به شدت ضعیفش کرده، فرد مناسبی برای پیشبرد این هدف نیست.

 

ظهور جانشین پلوسی

نانسی پلوسی، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا سال آینده ۸۰ ساله می‌شود. او به دنبال جانشینی خواهد گشت که بتواند میراث او را در کنگره حفظ کند. ستنی هویر، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان شانس اصلی را برای جانشینی پلوسی دارد. دو نماینده دیگر با شانس بالا شان پاتریک مالنی و چری بوستوس از نیویورک و ایلی‌نوی هستند.

 

نظرسنجیها باز غلط از کار درمیآیند

هیچ گروهی به اندازه نظرسنج‌ها از نتایج انتخابات ۲۰۱۶ شوکه نشدند. چه گناه را گردن پاسخ‌دهندگان دروغگو بیندازیم، چه طراحان سوال‌ها و نظرسنجی‌ها را به خاطر تعصبات‌شان مقصر بدانیم، صنعت نظرسنجی در پیش‌بینی نتیجه انتخابات سوتی بزرگی داد. (برای اکثریت آنها مثل روز روشن بود که هیلاری کلینتون برنده انتخابات شد.) آنها طی سه سال گذشته تلاش‌هایی برای بهبود روش‌هایشان انجام داده‌اند تا نظرسنجی‌ها عقیده گروه‌های بیشتری از مردم را در بر بگیرد. (روش‌های نظرسنجی مناسب دنیای باستان است و هنوز اکثر نظرسنجی‌ها با تلفن ثابت انجام می‌شود.) البته به احتمال خیلی زیاد نظرسنجی‌های انتخاباتی در سال ۲۰۲۰ هم اشتباه از کار درخواهند آمد. متخصصان سیاسی می‌گویند نظرسنج‌ها این بار برای آن‌که اشتباه سال ۲۰۱۶ را تکرار نکنند دست به اشتباه دیگری زده‌اند و روی گروه دیگری تمرکز زیادی کرده‌اند: روی رای‌دهندگان سفید کالج‌نرفته، که در آن سال باعث پیروزی ترامپ شدند. شاید هم اشتباه را ما می‌کنیم که زیادی روی نتایج نظرسنجی‌ها تمرکز می‌کنیم!

 

۴.فرهنگ عامه

در سال ۲۰۲۰ مردم جهان عاشق چه می‌شوند و از چه دست برمی‌دارند؟

 

اسکار برای کوئنتین

اگر تاریخ ابزار مناسبی برای پیش‌بینی آینده باشد می‌توان گفت اعضای آکادامی اسکار عاشق فیلم‌هایی هستند که به صنعت سینما می‌پردازند (آرگو، لالا لند، هنرمند). احتمالش بالاست که اسکار ۲۰۲۰ به «روزی روزگاری... هالیوود» تارانتینو برسد. نه‌فقط نهمین فیلم تارانتینو شانس بالایی برای اسکار بهترین فیلم دارد، که خودش هم بالاخره می‌تواند اولین اسکار کارگردانی‌اش را به دست آورد.

 

محبوبیت برای شیر موز

منظورمان شیرِ موز است نه شیرموز. این شیر که قرار است تولیدش زیاد به ضرر محیط زیست نباشد و حال گیاه‌خواران را جا بیاورد از موز، تخم آفتاب‌گردان و دارچین به دست می‌آید. (و بله، درست حدس زده‌اید. مزه موز می‌دهد.) اینجا باید از افول اقبال یک شیر گیاهی دیگر هم حرف بزنیم: شیر بادام. این شیر آبکی و کم‌مزه مجبور است جای خود را به رقبا بدهد. دلمان برایش تنگ نخواهد شد.

 

علیه نیکوکاری پولدارها

آناند گیریداراداس، نویسنده سابق نیویورک‌تایمز در آخرین کتابش توضیح داد که چرا دولت‌ها و نه میلیاردرها باید دست به کارهای بشردوستانه بزنند و برای فقرا پول خرج کنند. به نوشته او، اگر چه میلیاردرهای جهان گاهی اوقات دست به نیکوکاری می‌زنند، اما عموما از ثروت و نفوذشان استفاده می‌کنند تا سیستم‌هایی را حفظ کنند که ثروت را برای آن جمع یک‌درصدی متمرکز می‌کند و جلوی تحولات اجتماعی را می‌گیرد. ایده گیریداراداس در سال ۲۰۲۰ محبوب‌تر خواهد شد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر