جک ما چگونه در اوج از علی بابا خداحافظی کرد؟

پایان باشکوه

تاريخ 1398/09/23 ساعت 09:58

یک استادیوم پر از جمعیت؛ مملو از 60 هزار کارمندی که مچ‌بندهای روشن متصل به اینترنتشان را در فضا تکان می‌دادند. جک ما با یک کت چرمی کارشده و یک گیتار نارنجی روی سن می‌خواند و هزاران نفر برایش دست می‌زدند.

زهرا چوپانکاره/ آینده نگر

سپتامبر امسال علی‌بابا یکی از مهم‌ترین روزهای تاریخ این شرکت را پشت سر گذاشت. جک ما، مؤسس مشهورترین شرکت حوزه تکنولوژی چین خودش را بازنشسته کرد تا پس از 20 سال، کار را رسماً به دست رده بعدی مدیران بسپارد. در این دو دهه، علی‌بابا نمادی از پیشرفت و جهش تکنولوژی در چین شد و همراه با رشد اقتصاد این کشور رشد کرد و جلو رفت تا امروز که هم نامش در تمام جهان شناخته‌شده است و هم بنیان‌گذارش را در رده ثروتمندترین‌های دنیا نشانده است. جک ما که همواره به برون‌گرایی و هیجان و جشن گرفتن به همراه کارمندانش معروف بوده است، در آخرین روز کار رسمی‌اش در شرکت یکی از بزرگ‌ترين جشن‌های ممکن را برپا کرد تا خداحافظی باشکوهی با علی‌بابا داشته باشد. سایت کوارتز توصیفی از این جشن خداحافظی را به اضافه بخشی از صحبت‌های پایانی جک ما منتشر کرد که ترجمه خلاصه‌ای از آن را می‌خوانید.

یک استادیوم پر از جمعیت؛ مملو از 60 هزار کارمندی که مچ‌بندهای روشن متصل به اینترنتشان را در فضا تکان می‌دادند. جک ما با یک کت چرمی کارشده و یک گیتار نارنجی روی سن می‌خواند و هزاران نفر برایش دست می‌زدند. مجری برنامه هم با یک بالن به میان برنامه آمده بود. همه اینها تنها چند صحنه از جشن بیستمین سالگرد تاسيس علی‌بابا در هانگ‌ژوی چین بود که هم‌زمان شده بود با پنجاه و پنجمین سالروز تولد جک ما و آخرین روز فعالیتش به عنوان رئيس این شرکت. از همان روز به بعد دانیل ژانگ جای جک ما را گرفت.

درست در روزهایی که بسیاری از چینی‌ها از جمله بسیاری از خانواده‌های مرفه‌تر قشر متوسط در مورد آینده اقتصاد چین و تنش‌های تجاری‌اش با آمریکا و بالا رفتن قیمت مواد غذایی نگران هستند، این رخداد بهانه‌ای شد برای جشن گرفتن یکی از حیرت‌انگیزترین موفقیت‌های اقتصاد چین در 20 سال گذشته و البته تقدیر از مردی که تبدیل به چهره جهانی خیزش تکنولوژی این کشور شد.

جک ما، معلم زبان انگلیسی سابق و ثروتمندترین چینی امروز با 40 میلیارد دلار ثروت، سخنرانی پراحساسی در آن جمع ارائه کرد و با چشمانی پر اشک از شرکتی که سال 1999 به کمک دوستانش در آپارتمانی کوچک در هانگ‌ژو تأسیس کرده بود خداحافظی کرد. بخشی از سخنرانی او را می‌خوانید:

* امروز روز بازنشستگی من نیست، شروع برنامه جانشینی‌های موفق در علی‌بابا است. معنای امروز درباره انتخاب شخصی نیست بلکه در مورد موفقیت سیستم شرکت است. دنیای امروز دارد تغییرات بنیادین زیادی را تجربه می‌کند که بر روی همه تأثیر می‌گذارند. چالش‌های جهانی شدن، اضطراب حاصل از فناو