اهمیت مسئولیت اجتماعی هدفمند بخش خصوصی در ارتقای رفاه جامعه

احیای کودک مبتلا به آنفلوآنزا در بیمارستان بازرگانان

تاريخ 1398/09/20 ساعت 14:51

تیم مجرب درمان بیمارستان بازرگانان اتاق تهران، موفق شدند کودکی را که فاقد علائم حیاتی بود، احیا و به زندگی بازگردانند؛ کاری که شایسته بهترین تقدیر و بالاترین قدردانی است.

 

اگرچه در مورد مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های بخش خصوصی و روش‌های اجرای آن محل بحث و مناقشه بسیار است اما گاهی رخدادهایی اهمیت این اقدام و ضرورت هدفمندی آن را بیش از پیش نمایان می‌سازند، وقایعی مانند نجات جان یک کودک که مصداق این بخش از آیه شریفه « وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا» (سوره مائده 32) است: هر کس، انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است.

رخدادی که اول هفته جاری در بیمارستان بازرگانان اتاق تهران توسط کادر مجرب پزشکی، پرستاری و کارکنان این بیمارستان رقم خورد و طی آن عملیات احیای یک کودک خردسال با موفقیت انجام شد تا لبخندی بر چهره همه فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در توسعه و تجهیز این بیمارستان بنشاند و آنان را در ادامه راه مصمم‌تر کند تا این بیمارستان با امکانات و تجهیزات بیشتر بتواند به مردم خدمات بهتر و کیفی‌تر ارائه دهد.

در همین رابطه، معاون درمان و قائم‌مقام مسئول فنی بیمارستان بازرگانان اتاق تهران، از احیای قلبی یک کودک مشکوک به آنفلوآنزا در این بیمارستان خبر داد و گفت: حوالی عصر روز شنبه، 16 آذر ماه اورژانس تهران پسربچه‌ای 5 ساله را به بیمارستان بازرگانان انتقال داد. این کودک در بدو ورود فاقد علائم حیاتی و تنفس بود و همچنین تشخیص مشکوک به آنفلوآنزا داشت. پس از ورود این کودک به بیمارستان و اعلام کد احیای اطفال برای او، پزشکان اورژانس و پرستاری از جمله خانم دکتر میزانی و آقای دکتر نجات، فوق‌تخصص مراقبت‌های ویژه و پزشک آی‌سی‌یو بیمارستان بر بالین بیمار حاضر شدند و کار احیا آغاز شد.

حامد ستاری در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران افزود: بیمار در بدو امر به سختی علائم حیاتی را نشان ‌می‌داد اما به تدریج و با تلاش تیم حاضر، قلب بیمار احیا شد، هر چند که در مورد عملکرد مغزی او تردید‌هایی وجود داشت. در نهایت پس از پایداری علایم حیاتی، این بیمار به یک بیمارستان تخصصی اطفال انتقال یافت که سایر اقدامات درمانی آنجا پیگیری و انجام شود.

معاون درمان بیمارستان بازرگانان در ادامه با اشاره به اینکه «تلاش تیم احیای بیمارستان بازرگانان برای نجات این کودک قابل تقدیر بود» به آخرین اقدامات در روند توسعه و تجهیز این بیمارستان پرداخت و گفت: با زحماتی که اتاق بازرگانی تهران، هیات مدیره بیمارستان و سایر دست اندرکاران متحمل شده‌اند، توسعه و تجهیز بخش‌های مختلف بیمارستان تداوم داشته و در ادامه این روند، بخش‌های تخصصی و فوق‌تخصصی اطفال از جمله بخش مراقبت ویژه نوزادان (( NICU تا 22 بهمن ماه سال جاری افتتاح خواهد شد. بدین ترتیب با آغاز به کار این بخش، نوزادان بیمار با ریسک بالا در آن پذیرش خواهند شد.

ستاری گفت: با توجه به استانداردهایی که برای بیمارستان بازرگانان در نظر گرفته شده است، بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان این بیمارستان، یکی از پیشرفته‌ترین بخش‌ها از لحاظ تجهیزات و نقشه ساختمانی در ایران خواهد بود. در واقع، تجهیزات خریداری شده در سطح استانداردهای بالای بین‌المللی قرار دارد.

 اتاق تهران از سه سال پیش مدیریت و بهره‌برداری بیمارستان بازرگانان را که وقف اتاق و در اختیار اتاق تهران بود، از کمیته امداد بازپس گرفته و تاکنون اقدامات موثری برای توسعه و تجهیز آن به عمل آورده است. به گفته رییس اتاق تهران این بیمارستان با تکمیل طرح بازسازی و نوسازی، به بیمارستانی ممتاز تبدیل خواهد شدک ه نماد تعهد و ایفای مسئولیت اجتماعی بخش خصوصی خواهد بود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر