ترامپ:

نمی خواهم با هوآوی تجارت کنم

تاريخ 1398/05/28 ساعت 12:45

به گفته ترامپ بخش کوچکی از کسب وکار هوآوی از تهدیدات امنیتی استثنا می شود اما به طور کلی موضوع پیچیده است.

ترامپ قصد تجارت با هوآوی چین را ندارد. هرچند رسانه ها در روزهای گذشته از مهلت سه ماهه دولت آمریکا به شرکت هوآوی برای تعامل تجاری با این شرکت چینی خبر دادند اما ترامپ دیروز اعلام کرد ایالات متحده آمریکا نمی خواهد با هوآوی چین تجارت کند حتی اگر دولت مدتی از سر لطف مدت زمان مجاز فعالیت تجاری هوآوی با شرکت های آمریکایی را تمدید کند.

رویترز و دیگر رسانه های غربی در روز جمعه خبر دادند که وزارت بازرگانی آمریکا به احتمال قوی به شرکت فناوری محور هوآوی اجازه می دهد به مدت سه ماه از تامین کنندگان آمریکایی نیازهای خود را خریداری کند  و بنابراین هوآوی می تواند خدمات بهتری به مشتریان خود بدهد اما ترامپ دوباره بر عدم همکاری با هوآوی تاکید کرده است.

ترامپ به خبرنگاران گفت «در این لحظه بیش از همیشه مصمم به قطع همکاری تجاری با هوآوی هستیم. من نمی خواهم با آن ها تجارت کنم، این یک تهدید امنیت ملی است و فکر می کنم رسانه ها اخبار را جور دیگری پوشش  داده اند».

به گفته ترامپ بخش کوچکی از کسب وکار هوآوی از تهدیدات امنیتی  استثنا می شود اما به طور کلی موضوع پیچیده است. او به تمدید مهلت تجارت با هوآوی برای سه ماه اشاره ای نکرده است. بعضی از مقامات بازرگانی آمریکا این تمدید مهلت را یک نشانه از حسن نیت آمریکا در جریان مذاکره با چین و فرصتی برای شرکت های آمریکایی دانسته بودند.

هوآوی در سال 2018، 70 میلیارد دلار برای خرید تجهیزات هزینه کرده است. 11 میلیارد دلار از این میزان به شرکت های آمریکایی از جمله اینتل و مایکرون تکنولوژِی پرداخت شده است. وزیر بازرگانی آمریکا پیشتر گفته بود شرکت های تامین کننده هوآوی برای ادامه تجارت با این شرکت چینی درخواست داده اند. هرچند مسئولان آمریکایی و رسانه های غربی در این باره اظهار نظر کرده اند اما هوآوی و دولت چین به تمدید مهلت یا مخالفت ترامپ هیچ واکنشی نشان نداده اند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر