سقوط شدید ارزش پسو باعث شد مردم دلار و حتی بیت‌کوین بخرند

آیا ارز رمزنگار می‌تواند آرژانتین را از سقوط نجات دهد؟

تاريخ 1398/05/28 ساعت 11:07

استارت‌آپ‌هایی در آرژانتین به کاربرانشان یک کیف‌پول نرم‌افزاری برای تبادل ارز دیجیتال و پس‌انداز دارایی‌های دیجیتال ارائه می‌دهند تا کار آنها را آسان کنند.

آینده نگر/ منبع: ام‌آی‌تی ریویو

در سال ۱۹۸۸ یک آهنگ آرژانتینی به شدت بین مردم محبوب شد و عنوانش روی بوئنوس آیرس پایتخت این کشور ماند: شهر خشم. خشم بوئنوس آیرسی‌ها در بی‌عدالتی شدیدی که در زندگی مردم این شهر جریان دارد هنوز هم سر جایش هست. در پایتخت آرژانتین عادی است که اعتصاب‌ کارگران و تظاهرات مردم باعث بسته‌شدن خیابان‌ها شود یا برق در گرم‌ترین روزهای سال قطع شود. حتی قیمت غذا و مواد دیگر در محله‌های مختلف بوئنوس آیرس به شدت با هم فرق دارد چون سطح زندگی ساکنان این مناطق خیلی از هم متفاوت است.

مهم‌ترین مشکلی که آرژانتینی‌ها دارند سقوط شدید پسو واحد پول این کشور در کنار تضعیف اقتصاد بوده. برخی از مردم که از کم‌شدن ارزش پول‌شان کلافه شده‌اند حالا به فکر ارزهای دیجیتال افتاده‌اند. آیا این راهی برای دورزدن مشکلات اقتصادی آنهاست؟ این احتمال را می‌توان جدی تلقی کرد؛ و حتی استارت‌آپ‌هایی برای تسهیل قضیه به راه افتاده‌اند. مثلا در متروی بوئنوس‌ آیرس در کنار تبلیغات کفش و فست فود، تبلیغ استارت‌آپ ریپیو هم دیده می‌شود: «۲۵۰ هزار آرژانتینی از طریق ما بیت‌کوین خریده‌اند». ریپیو فقط یکی از استارت‌آپ‌های متعددی است که می‌خواهند استفاده از ارز رمزنگاری‌شده را به جریان غالب در میان کشورهای آمریکای لاتین تبدیل کنند. برخی صاحب‌نظران معتقدند وضعیت خاصی که فعلا در اقتصاد آرژانتین به وجود آمده، به این معنی است که اوضاع برای پا گرفتن ارزهای دیجیتال ایده‌آل شده.

آنچه که موضوع ارزهای رمزنگاری‌شده را برای مردم آرژانتین خیلی جذاب می‌کند این است که آنها به دنبال راهی برای حفظ پس‌اندازهایشان هستند و حتی مجبور شده‌اند پولی را که در بانک‌ها داشته‌اند به دلار تبدیل کنند و آن را در خانه نگه دارند. اما اگر مردم بتوانند ارز دیجیتال بخرند خیلی بهتر است از اینکه اسکناس های صد دلاری را زیر بالش پنهان کنند. ارز رمزنگاری‌شده این مزیت را دارد که توسط شبکه‌های کامپیوتری غیرمرکزی - و نه توسط نهادهای مرکزی- کنترل می‌شود و این دقیقا همان چیزی است که مردم در آرژانتین به آن نیاز دارند.

رویکرد دولت آرژانتین به پروژه‌های بلاک‌چِینی هم باز بوده و این باعث شده که بوئنوس آیرس به فضایی جذاب برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزارها تبدیل شود. متقاعد کردنِ مصرف‌کنندگان به استفاده از ارزهای رمزنگاری‌شده نیاز اکید به سیستم‌های مطمئنی دارد که بتواند مزیت این ارزها را در برابر دلار برای مشتریان روشن کند.

استارت‌آپ‌هایی مثل ریپیو در حال توسعه ابزارهایی هستند که راه فروش، خرید، معامله، سرمایه‌گذاری و خرج‌کردن ارزهای رمزنگاری‌شده را هموار می‌کند. ریپیو که شش سال پیش تاسیس شده، الان در آرژانتین، برزیل و مکزیک سیصد هزار کاربر دارد که البته ۸۵ درصد آنها در آرژانتین هستند. ریپیو به کاربرانش یک کیف‌پول نرم‌افزاری برای تبادل ارز دیجیتال و پس‌انداز دارایی‌های دیجیتال ارائه می‌دهد. یکی از خدمات مهمی که ریپیو ارائه آن را به کاربران آغاز کرده، قراردادهای هوشمند یا برنامه‌های کامپیوتری بلاک‌چینی است که برای اتومات‌کردن معاملات مالی پیچیده به کار می‌روند و راه قرض‌دادن ارز دیجیتال را هموار می‌کنند. این خدمات برپایه بلاک‌چین اتریوم بنا شده و به مردم آرژانتین اجازه می‌دهد که بدون دردسرهای بانکی معمول، وام بگیرند.

مدیران ریپیو می‌گویند درواقع ریپیو پلت‌فرمی برای فهم اقتصاد جدید آینده است؛ اقتصادی که بانک‌ها در آن دیجیتالیزه می‌شوند و فرصت‌های مالی و سرمایه‌گذاری در آن با دارایی‌های رمزنگاری‌شده فراهم می‌شود. بزرگ‌ترین مانعی که استارت‌هایی مثل ریپیو پیش روی خود می‌بینند این است که مصرف‌کنندگان را درباب نیاز به نوع جدیدی از پول توجیه و ترغیب کنند؛ به خصوص با توجه به اینکه بسیاری از کاربران در زمینه درک و استفاده از ارزهای رمزنگاری‌شده در ابتدا با مشکل مواجه هستند. در آرژانتین ۳۲ درصد از مردم در حال حاضر زیر خط فقر قرار گرفته‌اند چون دستمزدهای آنها با نرخ تورم سالانه که نزدیک به پنجاه درصد شده، تطابقی ندارد. چنین افرادی قاعدتا نمی‌توانند ریسک کنند و همان پولی را که دارند در خطر هک‌شدن یا سقوط ناگهانی ارزش ارزهای دیجیتال قرار بدهند. به همین دلیل است که پیشرفته‌شدن سیستم استارت‌آپ‌هایی مثل ریپیو و بالارفتن سطح اعتماد مردم نسبت به آنها اهمیت زیادی پیدا کرده.

سایمون جاسنون رئیس گروه اقتصاد جهانی و مدیریت در دانشکده مدیریت ام‌آی‌تی معتقد است که سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزنگاری‌شده هم ریسکی واقعی در بر دارد و حتی در مواردی مثل نظام‌های مالی سنتی در معرض ریسک قرار می‌گیرد.

با توجه به مجموعه این شرایط، به نظر می‌رسد که آرژانتین هنوز در روزهای اول پذیرش بلاک‌چین و ارزهای رمزنگاری‌شده باشد و تغییر در جهت استفاده گسترده از ارزهای دیجیتال قرار نیست یک‌شبه اتفاق بیفتد. اگر ثبات این ارزهای دیجیتال بالاتر برود، شانس پیشرفت در جذب کاربران هم به سرعت بالا خواهد رفت.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر