اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: شهاب جوانمردی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

ماندگاری تحریم به نفع شرکت های فناوری محور نیست

تاريخ 1398/03/29 ساعت 13:15

اگر در شرایط مشابه با ارفاق به دلیل تولید کننده داخلی بودن، سهم عمده بازار را درحالیکه خالی از هر نوع رقیب خارجی است، بگیریم، به افت استانداردها می رسیم. نبود رقابت در بلند مدت به کاهش کیفیت می انجامد و سطح رضایت مصرف کننده را هم پایین آورده و مخدوش می کند.

شهاب جوانمردی

تحریم در حوزه فناوری یک مسئله دو وجهی است. یک وجه ماجرا، فرصت هایی است که تحریم برای شرکت های داخلی فراهم کرده است. در شرایط تحریم شرکت های خارجی در بازار داخلی حضور ندارند و فضا برای ورود شرکت های داخلی، سعی و خطای آن ها و رشد آن ها با اتکا به ظرفیت نیروی ایرانی فراهم شده است. در این شرایط سطح اتکا به فناوری های داخلی رشد می کند که از نظر پدافند غیرعامل و ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای نیروهای جوان و تحصیل کرده ایرانی مثبت است. اهمیت این مسئله زمانی بیشتر می شود که بدانید سازمان های دولتی بیشتر عادت به خرید از خارج دارند. سازمان های دولتی به خرید محصولات خارجی  حتی گران تر و حتی  با وجود مشابه کیفی داخلی آن، به طور ویژه علاقه دارند و این علاقه را به عنوان یک فعال و تولیدکننده حوزه فناوری بارها لمس و تجربه کرده ام.  

در این بین اما دو نکته مهم را نمی توان فراموش کرد. نکته اول، وابستگی فناوری از منظر زیرساختی به خارج است. در حوزه لایسنس ها، ابزار، سیستم های عامل و فناوری های پایه که در خارج از کشور تولید می شود، در زمان تحریم به مشکل می خوریم. تحریم دسترسی به بعضی فناوری های زیرساختی را محدود می کند و باید از روش های غیرقانونی و گران تر آن را فراهم کنیم. پیامد منفی بعدی  عدم امکان عرضه به خارج از کشور است. زمانی که تولید در بستر قانونی و مناسب انجام نشود، عرضه به بازارهای صادراتی هم متناسب نخواهد بود.

نکته دوم، رقابت است. بستن درهای کشور و خوشحالی از تولید محصول باعث رشد نخواهد شد و سقفی از رشد را فراهم می کند که لزوما شایسته ظرفیت داخلی کشور ما نیست. اگر در شرایط مشابه با ارفاق به دلیل تولید کننده داخلی بودن، سهم عمده بازار را درحالیکه خالی از هر نوع رقیب خارجی است، بگیریم، به افت استانداردها می رسیم. نبود رقابت در بلند مدت به کاهش کیفیت می انجامد و سطح رضایت مصرف کننده را هم پایین آورده و مخدوش می کند.

با توجه به این پیامدها، هر چند تحریم فرصتی در کوتاه مدت برای حضور موثر شرکت های داخلی است اما ماندگاری آن به افت عملکرد شرکت های فناوری محور می انجامد.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر