اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: حسن فروزان فرد، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

کم آبی را لطف الهی جبران کرد نه تدبیر مسئولان

تاريخ 1398/02/17 ساعت 12:33

جبران این عقب ماندگی آبی در ایران مایه خوشحالی نیست چراکه به واسطه بهبود مدیریت، اصلاح ساختار یا چارچوب های نظام اداره منابع آبی به دست نیامده است.

حسن فروزان فرد

فعالان صنایع تبدیلی به واسطه ارتباط مداوم با بخش کشاورزی گرفتاری های کشاورزان و لطمه های ناشی از سیل را به خوبی درک می کنند. فروردین ماه در استان هایی مثل خوزستان زمان مهمی برای کشاورزان است. سیل زمانی رخ داد که برداشت بسیاری از محصولات نزدیک بود به همین دلیل بخش کشاورزی از این رخداد طبیعی متضرر شد. ما فعالان بخش خصوصی به ویژه در صنایع تبدیلی از بابت صدمات وارد شده به کشاورزان متاسفیم به نوبه خود برای برطرف کردن مشکلات آنان تلاش می کنیم.

هرچند سیل پیامدهای ناگواری برای بخش کشاورزی به همراه داشت اما باید به این نکته دقت کرد که بارش های اخیر برای کشور حیاتی و مورد نیاز بود. آمارهای سال گذشته و روند بارش ها طی چند سال گذشت نشان دهنده تعمیق مشکل کم آبی در کشورمان است و جز بارش باران الهی از هیچ راه دیگری نمی شد نیاز شدید به آب در کشور را پاسخ گفت.

طی سال های گذشته ادامه حیات حداقلی در استان های کم آب کشور هم منوط به افزایش بارش ها شد و حتی استان های پرباران کشور هم گرفتار کم آبی شدند. بارش باران در سال آبی جدید از پاییز تا اسفند و افزایش بارش  با آغاز سال 98 باعث شد نسبت به رفع مشکل کم آبی در کشور امیدوار شویم و عقب ماندگی تا حدی جبران شود. اما جبران این عقب ماندگی آبی در ایران مایه خوشحالی نیست چراکه به واسطه بهبود مدیریت، اصلاح ساختار یا چارچوب های نظام اداره منابع آبی به دست نیامده است. با آغاز سال 98، خسارت هایی که ما به طبیعت وارد کرده بودیم با لطف الهی جبران شد. این فرصتی برای ماست که اصلاح مدیریت منابع آب را دنبال کنیم. دیگر نباید اجازه استفاده از منابع آبی کشور با روش های گذشته را به خود داد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر