اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: علیرضا کدیور، تحلیل گر بازار سرمایه

رشد هیجانی به زودی از بین می رود

تاريخ 1398/02/15 ساعت 12:18

گر شاخص کل با سرعت دو ماه گذشته افزایش پیدا کند، به زودی نسبت به هجوم هیجانی نقدینگی واکنش منفی نشان خواهد داد و افت می کند، مگر اینکه متغیرهای اثرگذار در بازار به نحوی تغییر کند که رشد حفظ شود.

علیرضا کدیور

 شاخص کل بازار سرمایه طی دو ماه گذشته 38 درصد رشد کرده است. رشد شاخص کل و میانگین قیمت سهامی که معامله می شود نشان می دهد قیمت سهام شرکت های بزرگ فعال در بازار سرمایه مثل شرکت های پتروشیمی، معدن و فلزی و هلدینگ های بزرگ طی دو ماه 60 تا 70 درصد بیشتر شده است. این میزان رشد طی این بازه زمانی، رشد بالایی محسوب می شود اما دلیل عمده آن چیست؟

در پاییز سال گذشته به دلیل کاهش قیمت مواد خام در بازارهای جهانی مثل نفت، انواع فلزات و محصولات پتروشیمی و به واسطه نگرانی در آن مقطع از آغاز تحریم های امریکا علیه ایران و محدود شدن تجارت شرکت های صادرات محور، شاخص کل بازار سرمایه افت کرد و رکودی سه ماه در بازار حاکم شد.

 پس از این رکود چهار عامل  وضعیت بازار سرمایه را تغییر داد که عامل اول، افزایش قیمت جهانی مواد خام بود. برای مثال قیمت جهانی نفت برنت که به کمتر از 58 دلار رسیده بود، اکنون بیش از 70 دلار معامله می شود. عامل دوم، انتشار گزارش شرکت های بورسی در سایت کدال بود که نشان می داد تحریم ها تاثیر چندانی بر میزان فروش این شرکت ها نگذشته است. از سوی دیگر، رشد تورم در اقتصاد باعث شد قیمت محصولات شرکت های تولیدی حاضر در بازار سرمایه هم افزایش پیدا کند و همین به سودآوری سهام این شرکت ها انجامید. در شرایطی که بازارهای جایگزین بازار سرمایه مثل مسکن و سپرده گذاری در بانک هم جذابیتی برای سرمایه گذاران نداشت، بازار سرمایه مورد هجوم نقدینگی قرار گرفت.

هرچند می توان بخشی از رشد اخیر بازار سرمایه را واقعی دانست اما هیجان اشخاص حقیقی و هجوم نقدینگی در این بین تاثیر به سزایی بر شاخص کل داشته است. اشخاص حقیقی صاحب سرمایه روند تحولات قیمت و بازدهی در بازارهای مختلف را دنبال می کنند و طبیعی است که رشد متناسب شاخص کل به انگیزه این افراد برای سرمایه گذاری تبدیل می شود و این اشخاص سهام می خرند. هرچند حضور این بازیگران تازه وارد به بازار سرمایه به رشد سریع در دوماه گذشته انجامیده اما تجربه نشان داده این  افراد به این دلیل که به اندازه کافی با بازار سرمایه آشنا نیستند و تحلیل درستی از شرایط بازار ندارند، زمانی به بازار وارد می شوند که رشد خود را کرده و در آستانه افت قرار دارد و در پایان بازی آن ها می مانند و زیانی که به دلیل عدم شناخت درست از بازار متحمل می شوند.

 اگر شاخص کل با سرعت دو ماه گذشته افزایش پیدا کند، به زودی نسبت به هجوم هیجانی نقدینگی واکنش منفی نشان خواهد داد و افت می کند، مگر اینکه متغیرهای اثرگذار در بازار به نحوی تغییر کند که رشد حفظ شود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر