اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: بیت الله ستاریان، تحلیل گر بازار مسکن

رونق بازار مسکن تا کِی ادامه دارد؟

تاريخ 1398/01/28 ساعت 12:34

افزایش بودجه عمرانی و رونق بخش مسکن تا دوسال آینده شاخص های کلان اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد.

بیت الله ستاریان

رشد قیمت مسکن پس از رکود پنج ساله از نیمه دوم سال 96 آغاز شد. پیش بینی می کردیم رونقی که از شهریور ماه سال 96 آغاز می شود با شیب اندک ادامه پیدا کند و در نهایت در خرداد و تیر سال 97 به اوج برسد. هم چنین پیش بینی می شد که رشد قیمت مسکن تا شهریور سال 98 ادامه پیدا کند و از نیمه دوم سال جاری مسکن به دوره رکود وارد شود. بخش عمده ای از این پیش بینی محقق شده است.

بازار مسکن در خرداد و تیر سال 97 بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرد و رشد قیمت ها هم چنان ادامه دارد. اما دلیل چیست؟ دلیل عمده و اولیه ادامه رشد قیمت ها با وجود فاصله گرفتن از اوج آن در تابستان سال گذشته ناشی از عدم افزایش قیمت در سال های رکود و انباشت آن در بازار مسکن بود. هرچند در بازارهای مختلف مثل ارز و سکه دیگر ظرفیت افزایش قیمت وجود ندارد اما بخش مسکن براساس پیش بینی ها تا پایان شهریور سال 98 رشد قیمت را تجربه می کند.

در این بین بروز سیل در استان های مختلف کشور دلیلی است که می تواند زمینه رونق بازار مسکن تا پایان سال 98 و شاید در سال 99 را فراهم کند. تخریب زیرساخت ها در این استان ها و منازل مردم پس از بروز سیل دولت را ناچار به افزایش بودجه های عمرانی خواهد کرد. توسعه ساخت و ساز در این مناطق احتمال بروز رکود در آستانه  نیمه دوم سال 98 را خنثی می کند.

از سوی دیگر رونق بخش مسکن می تواند بر رشد اقتصادی سال 98 هم تاثیر به سزایی بر جای بگذارد. افزایش بودجه عمرانی و رونق بخش مسکن تا دوسال آینده شاخص های کلان اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد. هرچند سیل مشکلات بسیاری برای مردم به همراه داشت اما آثار جانبی آن لزوما در اقتصاد کشور منفی نیست که از جمله آن، همین رونق اقتصادی است.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر