مسیر اقتصاد ایران در سال 98 باید به کدام سو باشد؟

اقتصاد باید از چرخه معیوب تحریم‌ها خارج شود

تاريخ 1398/01/05 ساعت 11:30

سیدرضی حاجی‌آقامیری می‌گوید کشور باید از چرخه آسیب‌رسان تحریم‌ها بیرون آید چرا که بر اساس قواعد و اصول اقتصاد، عدم تعامل با جهان آن هم در یک بازه زمانی نامعلوم و نامشخص، مشکل‌زا خواهد بود.

به اعتقاد عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و از فعالان بازار صادرات کالاهای سنتی کشور، مولفه‌های مثبت برای آنکه نشان دهد اقتصاد 98 در مقایسه با سال جاری بهتر خواهد بود، وجود ندارد.

سیدرضی حاجی‌آقامیری اقدام دولت در روزهای پایانی سال ۹۷ مبنی بر افزایش حقوق کارکنان و کارگران را تکانه دیگری بر پیکره اقتصادی کشور و به ویژه بنگاه‌های تولیدی برای سال آینده دانست و گفت: هرچند قابل درک است که دولت به ناچار برای تحمل بار تورم، دست به افزایش دستمزدها زده است اما از طرف دیگر، بخش تولید و بنگاه‌های اقتصادی کشور نیز نمی‌توانند بار ناشی از افزایش دستمزدها را تحمل کنند و فشار مضاعف دیگری برای سال آینده بر دوش کسب‌و‌کار کشور وارد خواهد شد.

 

به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، افزایش دستمزدها منجر به بازتولید تورم در اقتصاد کشور خواهد شد حال آنکه به ویژه طی سال جاری، رقابت میان تورم و نرخ ارز نیز به چالش بزرگی در اقتصاد کشور بدل شد و بخش‌های مختلف اقتصادی از این تجربه هولناک آسیب جدی دیدند.

 

حاجی آقامیری بر این باور است که روند اقتصادی کشور که طی سال‌های اخیر آسیب‌پذیر بوده، برای سال آتی نیز ادامه پیدا خواهد کرد مگر آنکه تغییرات بنیادی در ساختار اقتصادی کشور ایجاد شود. به گفته این فعال اقتصادی، برای اصلاح ساختار اقتصادی کشور، بخش خصوصی و اتاق بازرگانی می‌تواند پیش‌قدم شود و در سال آینده به طور ویژه روی این موضوع متمرکز شده و راهکار و پیشنهادات سازنده خود را به حاکمیت ارائه دهد.

 

وی همچنین بازنگری در سیاست خارجی کشور را از دیگر اولویت‌های کاری دولت برای سال آینده دانست و افزود: کشور باید از چرخه آسیب‌رسان تحریم‌ها بیرون آید چرا که بر اساس قواعد و اصول اقتصاد، عدم تعامل با جهان آن هم در یک بازه زمانی نامعلوم و نامشخص، مشکل‌زا خواهد بود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر