اسنپ به استارت آپی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار تبدیل شده است

یونیکورن های ایرانی

تاريخ 1397/02/29 ساعت 10:35

بنیانگذاران دی جی کالا می گویند به زودی به جمع یونیکورن های جهان اضافه خواهند شد

شاید خیلی ها با شنیدم کلمه «یونیکرون» یاد اسب تک شاخ کارتون های کودکیشان بیفتند اما این کلمه در دنیای استارت آپ ها و تجارت الکترونیک معنایی ویژه ای برای صاحبان استارت آپ ها دارد، اصطلاحی که برای استارت آپ هایی استفاده می شود که ارزش آن ها به بیش از یک میلیارد دلار رسیده است. اتفاقی که هفته گذشته در فضای استارت آپی کشورمان هم رخ داد و بنیانگذار یکی از استارت آپ های ایرانی از یونیکورن شدن، این شرکت استارت آپی گفت. شهرام شاهکار که حالا مدیراجرایی اسنپ است در نشستی از تولد اولین یونیکورن استارتاپی ایران خبر داد و گفت:« ارزش اسنپ بین ۱٫۴ تا ۱٫۷ میلیارد دلار است.» او اعلام کرد:« بیش از ۳۵۰ هزار نفر از مجموع ۷۰۰ هزار راننده اسنپ، فعال هستند و آمار سفرهای روزانه ثبت شده در اسنپ بیش از یک میلیون است.»

اما مسئولان شرکت اسنپ درشرایطی از یونیکورن شدن شرکتشان خبر دادند که سال گذشته (96) برادران محمدی بنیانگذاران شرکت دی جی کالا هم از یونیکورن شدن شرکتشان در سال 97 خبر دادند. آن ها در جریان بازدید گروهی از رسانه ها از مجموعه دی جی کالا بعد از گذشت 11 سال از تشکیل این استارت آپ که هم اکنون مهم ترین سایت خرید آنلاین فارسی محسوب می شود، اعلام کردند که به زودی دی جی کالا وارد بورس اوراق بهادار می شود و سال آینده (97) تبدیل به نخستین یونیکورن ایران می شود. البته با گذشت دو ماه از سال هنوز برادران محمدی همچون شهرام شاهکار اعلام نکرده اند که شرکتشان به جرگه شرکت های یونیکورن پیوسته است و با این حساب به نظر می رسد که دیگر این اسنپ است که جایگاه نخستین شرکت یونیکورن ایرانی را به دست آورده است و حالا باید در ماه های دیگر منتظر خبر برادران محمدی برای یونیکورن شدن، دی جی کالا بود.

اما به جز دو استارت آپ اسنپ و دی جی کالا کارشناسان و مسئولان دولتی امیدوار هستند تا در سال های آینده چند استارت آپ دیگر ایرانی هم بتوانند به جمع یونیکورن های ایران اضافه شوند. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور سورنا ستاری اواخر سال گذشته در همایشی اعلام کرد به‌‌زودی شاهد استارت‌ آپ‌های ۵ میلیارد دلاری ایرانی خواهیم بود. او گفت: « صاحبان شرکت‌های بزرگ دنیا «بچه‌ پولدار» نبودند و در ابتدای کار با پول توجیبی خانواده‌ها و از زیرزمین و زیر‌پله شروع کردند و ظرف دو الی سه سال به این جایگاه رسیدند. آنان اعتماد‌به‌نفس، ایده و انتخاب خوبی داشتند و حتی یک ریال هم وام نگرفتند. واقعیت این است که برای کشوری که ۱۰۰ سال اقتصاد نفتی را تجربه کرده، سخت است که جهت‌ گیری اقتصاد خود را عوض کرده و با استفاده از نیروی انسانی جوان ثروت ‌آفرینی کند. استارت‌ آپ‌هایی داریم که در مرز یک میلیارد دلار بوده و اکثرشان هفته‌ای بیش از ۱۰ درصد رشد می‌کنند، این بدان معنی است که هیچ چیزی اقتصادی‌تر از سرمایه‌گذاری ‌روی جوانان توانمندمان نیست.» به اعتقاد کارشناسان استارت آپ هایی مانند آپارات، فیلیمو، زودفود، نت برگ و... استارت آپ های با استعدادی هستند که در سال های آینده و بعد از اسنپ و دی جی کالا می توانند به جمع یونیکورن ها اضافه شوند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر