روبات ها مسافرکش می شوند

روبو تاکسی، آینده حمل و نقل را شکل می دهد

تاريخ 1397/02/03 ساعت 09:38

دو مشکل بزرگ برای راه اندازی خودروهای الکتریکی-باطری وجود دارد: شارژ و محدوده. مردم می توانند خودروی خود را در خانه شارژ کنند، اما هنگامی که در جاده هستند، پیدا کردن پمپ شارژ سخت است. حتی اگر آن را پیدا کنند، حداقل یک ساعت باید برای پرشدن شارژ خودرو زمان گذاشت.

 زمانی که یکی از اتوبوس های خودران اوبر تصادف کرد و یک نفر را در آریزونا کشت، اکثر شرکت ها، آزمایش خودروهای خودران را به تعویق انداختند. فوربز گزارشی درباره روبوتاکسی ها نوشته است. تاکسی های بدون راننده که با روبات کار می کنند و مسافران را از سطح شهر سوار می کنند و به مقصد می رسانند.

طبق این گزارش، اخبار منتشر شده، نشان می دهد که چند شرکت در حال آزمایش اتومبیل های خودران هستند. لیست این شرکت ها شامل شرکت هایی مانند اپل، گوگل، تسلا و تقریبا هر سازنده بزرگ خودرو، شرکت های کامپیوتری مثل اینتل، کوالکام و تعدادی از شرکت های کمتر شناخته شده است.

اما اوبر به دنبال راهی است که مسافرین را با رانندگان مستقل ارتباط دهد. اما اگر اوبر در نهایت موفق به توسعه خودروهای خودران شود، چه کسی خدمات مستقل را ارائه خواهد داد؟ خود ربات ها؟

شاید این اقدام یک سوال وجودی در برابر اوبر قرار دهد. اما مسلما این شرکت متوقف نخواهد شد و از این موقعیت هم بهره خواهد برد. زمانی که مردم ماشین نیاز دارند، روی مکان در برنامه اوبر کلیک می کنند. البته اپلیکیشن های دیگری هم وجود دارد. اما در چین اوضاع متفاوت است. یک برنامه سواری به نام دی دی وجود دارد.

 

*دی دی را انتخاب کن

دی دی مستقر در پکن همان کار اوبر را انجام می دهد. با سرمایه گذاری علی بابا (مالک علی پی) و تنسنت (مالک وی چت)، دی دی یک برنامه فوق العاده برای سواری در چین است.

سال 2017، دیدی با رقم بی نظیر 7.43 میلیارد دلار، نزدیک به دوبرابر اوبر فروخته شد.

البته دی دی هم به دنبال توسعه خودروهای بدون راننده است. شریک تجاری دی دی، یک استارت آپ خودروی الکتریکی به نام CHJ Auto است. آنها با هم به دنبال یک تاکسی روبات تمام الکتریکی هستند که بتواند مسافران را بدون هیچ راننده ای از مکان های پرجمعیت چین سوار کند.

اما این ماجرا بحران وجودی برای دی دی ایجاد نمی کند. برخلاف اوبر، دی دی مجبور نیست در قالب یک برنامه به اشتراک گذاری عمل کند. چین وضعیت برنامه های خدمات سواری را تقریبا مانند تاکسی های معمولی تنظیم کرده است.

 

*روبوتاکسی می آید

حرکت دی دی به وسایل نقلیه اتوماتیک زمانی رخ می دهد که چین به دنبال ایجاد اکوسیستم وسیله نقلیه تمام الکترونیکی است.

با این حال هنوز هم دو مشکل بزرگ برای راه اندازی خودروهای الکتریکی-باطری وجود دارد: شارژ و محدوده.

مردم می توانند خودروی خود را در خانه شارژ کنند، اما هنگامی که در جاده هستند، پیدا کردن پمپ شارژ سخت است. حتی اگر آن را پیدا کنند، حداقل یک ساعت باید برای پرشدن شارژ خودرو زمان گذاشت.

روبوتاکسی الکتریکی این مشکل را حل می کند. در دی دی به طور مدام سطح باتری خودروها نظارت می شود. وقتی که یک روبوتاکسی نیاز به شارژ دارد، یک ساعت زمان دارد تا خدمات دریافت کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر