ارائه اولین آمار از حضور زنان در کسب وکارهای نوپا

نقش 12 درصدی زنان از فعالان حوزه فناوری

تاريخ 1396/12/09 ساعت 14:42

زنان 350 کسب وکار نوپا و استارت آپ را مدیریت می کنند.

نزدیک به 5 سال از پا گرفتن کسب وکارهای نوپا و استارت آپ ها در اقتصاد ایران می گذرد اما کمتر فضای استارت آپی است که بتوانید درآن غلبه حضور زنان یا نقش مساوی آن ها نسبت به مردان را ببینید. طی این سال ها بسیاری از گزارش ها از این می گفت که در بیشتر رویدادها این مردان هستند که پای کارتر به نظر می رسند. گروه تشکیل می دهند و خیلی زود  اپلیکیشن یا سایتی را ایجاد می کنند. البته در این زمینه آمار دقیقی هم وجود نداشت و نقش زنان در اکوسیستم استارآپی ایران براساس حدس و گمان تخمین زده می شد اما دیروز سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور در همایشی در ارتباط با توانمندسازی زنان آماری از حضور آن ها در اکوسیستم استارت آپی ایران ارائه کرده است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری دیروز در سیمنار نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توان افزایی زنان از این خبر داده که زنان 350 کسب وکار نوپا و استارت آپ را مدیریت می کنند و به طور کلی 12 درصد از فعالان حوزه فناوری را تشکیل می دهند. البته به گفته سورنا ستاری موانع زیادی در اکوسیستم استارت آپی ایران برای فعالیت زنان وجود دارد، موانعی که در تمام دنیا و در همه بخش های اقتصاد به این منجر شده که زنان تنها 10 درصد از درآمد اقتصاد جهانی را در اختیار بگیرند و 1 تا 2 مالکیت جهانی به آن ها تعلق پیدا کند.

البته با توجه به آمار دختران  دانشجوی و فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر بعید به نظر نمی رسد که موانع حضور زنان در فعالیت های استارت آپی  خیلی زود از میان برداشته شود. اکنون 55 درصد از فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر را زنان تشکیل می دهند.  22 درصد از 270 هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه های داخل و خارج زن هستند و اکنون 4 میلیون و 700 دانشجو یعنی 56 درصد از ورودی دانشگاه های کشور را زنان تشکیل می دهند. تخفیفان،مامان پز، دستادست، نیک پرینت و مینی پرس از استارت آپ های معروفی است که توسط زنان ایجاد شده است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر