فین تک ها به کمک ایرانیانی می آیند که قصد واریز پول به یک موسسه بین المللی را دارند

استارت آپ ها ارز را برای شما جا به جا می کنند

تاريخ 1396/10/23 ساعت 10:11

جا به جایی پول از ایران به یک کشور دیگر، واریز پول به شرکت های بین المللی، دریافت خدمات از هر نهاد خارجی با واریز پول و ارز ( ثبت نام دانشگاه، ثبت نام در آزمون های بین المللی مانند IELTS و...) به دلیل اینکه ایرانیان امکان استفاده از مسترکارت، ویزا کارت و ... را به راحتی ندارند، همیشه کاری پیچیده و سخت است.

جا به جایی پول از ایران به یک کشور دیگر، واریز پول به شرکت های بین المللی، دریافت خدمات از هر نهاد خارجی با واریز پول و ارز ( ثبت نام دانشگاه، ثبت نام در آزمون های بین المللی مانند IELTS  و...) به دلیل اینکه ایرانیان امکان استفاده از مسترکارت، ویزا کارت و ... را به راحتی ندارند و بانک های بین المللی هم در ایران شعبه ای ندارند و همچنین بانک های ایرانی هم رابطه ای با بانک های خارجی و بین المللی ندارند، همیشه کاری بسیار پیچیده و سخت است که اگر گرفتار آن شوید خیلی وقت ها مجبور می شوید، عطای آن کار را به لقایش ببخشید. معمولا در این شرایط کارهایی که از دست شما بر می آید یا کمک گرفتن از یک دوست و آشنای خارج نشین (که ویزا کارت داشته باشد) است، یا خرید ویزا کارت ها و مسترکارت های اینرنتی که اعتماد چندانی به آن ها وجود ندارد و یا رفتن به صرافی و پرداخت پیچیده پول از طریق واسطه و البته با هزینه است. اما در این میان حالا استارت آپ هایی پا به میدان گذاشته اند و در این زمینه فعال شده اند تا با دور زدن این راه های پیچیده، کار شما را راه بیندازند. استارت آپ هایی که برپایه «فین ‌تک» یا فناوری مالی به معنای کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی استوار هستند. استارت آپ هایی مانند «پرشین دانشجو»، «ایران ‌پی»، « پی ‌پول» و حتی«پیمنت۲۴» که در شیراز فعال است و تلاش می کند تا راه هایی را پیش روی دانشجویان و افرادی که قصد جابه جایی و یا واریز پول به یک شرکت، موسسه و یا نهاد خارجی را دارند، بگذارند. برای مثال تصور کنید قصد گرفتن ویزای استرالیا را دارید و باید همه کار را از طریق وب سایت اداره مهاجرت این کشور انجام دهید و در نهایت هم هزینه صدور ویزا را به صورت اینترنتی پرداخت کنید و یا اینکه برای ماه آینده می خواهید امتحان TOEFL iBT، GRE، IELTS و... بدهید و باید پول واریز کنید و یا برای تشکیل پرونده گرفتن پذیرش دانشگاه نیازمند واریز پول هستید و... این کارها را چگونه باید انجام دهید و این پول ها چگونه باید واریز شوند؟ در واقع استارت آپ هایی مانند «پرشین دانشجو» که بیشتر هم به دانشجویان خدمات ارائه می دهند، در این مواقع به عنوان واسطه عمل می کنند و از طرف شما این کار را انجام می دهند. همچنین یکی دیگر از خدمات این استارت آپ این است که اگر خانواده ای دانشجویی در خارج از کشور داشته باشد و امکان واریز پول برای او به راحتی وجود نداشته باشد، این استارت آپ مسئولیت این کار را برعهده می گیرد. البته آن ها در مقابل خدماتی که ارائه می دهند پول دریافت می کنند ولی این هزینه خیلی کمتر از جا به جایی و نقل و انتقال پول از سوی صرافی ها است.

اما اگر شما به دنبال جا به جایی پول بیش از امور دانشجویی هستید باید از استارت آپ های دیگری کمک بگیرید گه فراتر از سایت هایی مانند «پرشین دانشجو» فعالیت دارند. سایت هایی مانند «ایران ‌پی ( پرداخت ایران)» و «پی ‌پول (پرداخت پول)» و... استارت آپ هایی که کمک می‌کنند تا مشکلی در زمینه ارز و پرداخت نداشته باشید. ایران‌ پی حتی به گردشگران خارجی هم که به کشورمان سفر می کنند با ارائه کارت خدمات ارائه می دهد، کارت هایی که در آن معادل ارز به ریال پول هست و حتی به شبکه شتاب هم متصل هستند و امکان خرید را با کارت برای گردشگران خارجی فراهم می کند. البته جدیدا فعالیت های این استارت آپ هایی که ارز جا به جا می کنند برای مسئولان بانک مرکزی حساس شده است و به دنبال نظارت بر آن ها افتاده اند تا جایی که ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: «اجازه نمی‌دهیم فین‌تک‌ها بدون مجوز خریدوفروش ارز کنند. بانک و صرافی اجازه خریدوفروش ارز دارند و فین‌ تک‌ها زیر چتر آنها می ‌روند و می ‌توانند تکنولوژی خود را عرضه کنند.»


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر