استارت آپ هایی برای پایان سرگردانی در شهر

«از من بپرسید» آنلاین

تاريخ 1396/10/02 ساعت 10:15

در حوزه استارات آپ های معرفی اطلاعات شهری دو سایت معروف در سطح جهان وجود دارد که نخستین آن Yelp است (مخفف Yellow Pages ) و دیگری استارت آپ For Square است

چند سال پیش دکه هایی کوچکی در سطح پایتخت راه اندازی شده بود با عنوان « از من به پرسید» که در واقع قرار بود به سوالات افرادی که به دنبال جای خاصی می گردند، آدرسشان را گم کرده اند و یا گردشگران تهران هستند پاسخ دهد، دکه هایی که البته با پیشرفت تکنولوژی و نداشتن مشتری کم، کم از سطح شهر جمع آوری شدند و حالا دیگر اثری از آن ها نمی توانید ببینید، اما خب همزمان با این اتفاق و البته گسترش استارت آپ ها در فضای مجازی سایت ها و اپلیکیشن هایی راه اندازی شدند که در واقع پاسخگوی همین نیاز روزانه خیلی ها هستند؛ استارت آپ هایی که نقش راهنمای خدمات شهری، آدرس ها، ایستگاه های مترو، اتوبوس و... را دارند. یکی از مشهورترین این استارت آپ ها « کی کجاس» هست. استارت آپی که بیش از دو سال از راه اندازی آن می گذرد و کم، کم جای خود را در رقابت با استارت آپ های دیگر باز می کند و آن گونه که مدیران آن گفته اند قرار است خدماتش را به تمام ایران و به خصوص شهرهای بزرگ گسترش دهد.

اگر این به سایتkikojas.com  سر بزنید در صفحه اول آن منوی کلی از مراکز را می بینید که مردم معمولا درباره آن ها سوال دارند و در این سایت هم از آن ها به عنوان پرطرفدارترین دسته بندی‌ها بر اساس جستجوی کاربران نام برده شده است که شامل:« سینما، آژانس مسافرتی، رستوران، خودپرداز بانک، ایستگاه مترو،پمپ بنزین، پاساژ و مرکز خرید، دندانپزشکی، سالن زیبایی، رستوران و پارکینگ» می شود.

در این سایت که آپ آن هم موجود است در واقع قرار است به اصلی ترین جستجوهای شهری شما پاسخ داده شود، شما ممکن وقتی در سطح شهر باشید به پارکینگ نیاز داشته باشید یا پمپ بنزین یا داروخانه و یا... کی کجاس در واقع برای پاسخ دادن در لحظه راه اندازی شده است.

‌محسن طالب، مدیر و بنیانگذار این استارت آپ ۳۳ ساله و کارشناس ارشد مدیریت  IT است. او در این استارت آپ به دنبال راه اندازی یک سرویس بانک اطلاعات شهری مبتنی بر نقشه و با محتوای باز بوده است و اتفاق نکته جالب همین است،به این معنی که همه کاربران می‌توانند در توسعه و  به ‌روز نگاه داشتن اطلاعات این سایت مانند ویکی‌پدیا  نقش داشته باشند. در این سایت در اصطلاح از شیر مرغ تا جان آدمی زاد روی نقشه موجود است. ۳۶۰ دسته بندی از مکان‌های مختلف شهر و علاوه بر آن ۲۱۳  هزار دیتا‌ روی نقشه راهنمای این سایت وجود دارد. کی کجاس در چهاردهم شهریور ۹۳ متولد شد.

نمونه های خارجی

البته ایده اصلی این استارت آپ هم همانند 99 درصد استارت آپ های ایرانی، نمونه های مهم خارجی است. در حوزه استارات آپ های معرفی اطلاعات شهری دو سایت معروف در سطح جهان وجود دارد که نخستین آن Yelp است (مخفف Yellow Pages ) و دیگری استارت آپ For Square است؛ این دو استارت آپ آمریکایی در زمینه ارائه اطلاعات شهری مهم ترین ها در سطح جهان محسوب می شوند که اطلاعات بسیار دقیق و با جزییات کامل را در اختیار مخاطبانشان قرار می دهند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر