دادگاه عالی اروپا اعلام کرد:

شناسایی اوبر به عنوان یک شرکت حمل و نقلی نه فناورانه

تاريخ 1396/09/29 ساعت 15:34

دادگاه عالی اروپا به درخواست یک دادگاه اسپانیایی پرونده اوبر را بررسی کرده است. حکم دادگاه این است که اوبر را نباید یک شرکت فناورانه دید بلکه باید با مقررات شرکت های حمل ونقلی با آن برخورد کرد.

به گزارش سی ان ان مانی  دادگاه عالی اروپا در جدیدترین حکم درباره فعالیت شرکت استارت آپی اوبر در این اتحادیه اعلام کرده است که میراث کالانیک باید به عنوان یک کمپانی حمل و نقلی شناخته شود نه یک شرکت فناورانه. بر این اساس قوانینی در مورد فعالیت اوبر اعمال می شود که تمام شرکت های حمل و نقلی را شامل خواهد شد.

تصمیم دادگاه عالی اروپا در این باره یک بازنگری اساسی در ارتباط با اوبر است چراکه این شرکت اعلام کرده بود  نباید هم ردیف تاکسی رانی های سنتی قرار بگیرد. اوبر هم چنین اعلام کرده بود که فعالیت این شرکت فناورانه است چراکه با استفاده از فناوری زمینه ارتباط رانندگان و مسافران را  فراهم کرده است.

این استارت آپ در بیانیه ای اعلام کرد که حکم دادگاه عالی اروپا هیچ تغییری در عملکرد اوبر در کشورهای اتحادیه اروپا ایجاد نمی کند و این استارت آپ هم چنان تحت نظر قوانین حمل و نقل عمل خواهد کرد.  این تصمیم دادگاه عالی اروپا ممکن است بیشتر شرکت هایی که در اقتصاد این اتحادیه فعالیت می کنند را به چالش بکشاند، شرکت هایی که به طور معمول از نظر قانونی با ضوابط کمتر دست و پاگیری نسبت به رقبای سنتی شان دست و پنجه نرم می کنند.

مورد اوبر توسط یک سازمان حرفه ای تاکسیرانی در اسپانیا مطرح شد. این سازمان استدلال کرد که این استارت آپ به طور ناعادلانه در رقابت با سنتی ها از امتیازاتی برخوردار است. از جمله این امتیازات این بود که رانندگان اوبر برای کار نیاز به دریافت گواهی تاکسی رانی  در شهر بارسلونا را ندارند. یک دادگاه اسپانیایی شکایت علیه اوبر را به دادگاه عالی اروپا ارجاع داده است.

فعالیت اوبر در بسیاری از کشورهای دنیا مورد انتقاد قرار گرفته است. هند، برزیل، کانادا و دانمارک از کشورهایی بودند که فعالیت اوبر در آن ها با مشکلاتی رو به رو شد چراکه رقبای سنتی علیه اوبر اقامه دعوی کردند و البته در لندن هم به دلایل حقوقی اعتبار نامه فعالیت اوبر تمدید نشد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر