استارت آپ های مهم ایران کجا دفتر دارند؟

«سیلیکون ولی» تهران

تاريخ 1396/09/26 ساعت 09:37

در حال حاضر دفتر بیشتر شرکت های استارت آپی مهم ایران در تهران و در بخش شمالی و مرکزی پایتخت قرار گرفته اند

در شهرهای مهم جهان و کشورهای مختلف مناطقی معمولا وجود دارد که به قولی می توان از آن ها به عنوان بورس جاگیری شرکت های استارت آپی و فناوری یاد کرد، مناطقی همچون دره سیلیکون در آمریکا که باتوجه به تعدد شرکت های دانش بنیان و انفورماتیک و استارت آپ ها در این کشور به طول 70 کیلومتر است و در جنوب شرقی سانفرانسیسکو قرار گرفته است. دره سیلیکون شهرهای بسیاری را در بر می‌گیرد که مهمترین آنها «سان خوزه» است که از آن به عنوان پایتخت دره سیلیکون هم یاد می شود. در دره سیلکون در آمریکا شرکت هایی همچون اپل، گوگل، اچ پی، ماکروسافت و... جای گرفته اند.

اما آیا تهران به عنوان پایتخت ایران و یا بین چند شهر در کشورمان هم می توان کمربندی را دید که آن را منطقه شرکت های دانش بنیان و انفورماتیک مهم دانست و اگر این چنین نیست کدام یک از مناطق تهران می تواند بیشتر این ظرفیت را داشته باشد؟

تهران شهر بزرگی با ترافیک بسیار سنگین است بنابراین یکی از نکات مهم در انتخاب محل شرکت های بزرگ دانش بنیان و انفورماتیک باید توجه به دسترسی ها و ترافیک باشد، مثلا اگر شرق یا غرب تهران و یا جنوب و یا شمال شهر انتخاب شوند به نقاط دیگر دور خواهند بود از این جهت به نظر می رسد که مرکز شهر می تواند بهترین نقطه برای تجمع شرکت های دانش نبیان و یا حوزه استارت آپ ها باشد که برخی از آن ها مراجعه کنندگان بسیاری می توانند داشته باشند. علاوه بر دسترسی نکته مهم دیگر هم زیرساخت های لازم تکنولوژی به خصوص امکانات زیرساختی اینترنت است که به نظر می رسد مرکز تهران و شمال تهران از این نظر ویژگی های بارزتری داشته باشند. باتوجه به این دو آیتم به نظر می رسد که مناطقی از تهران که بین مرکز و شمال شهر قرار گرفته اند همچون میدان ونک، خیابان های مطهری، میدان آرژانین، خیابان بهشتی و... می توانند مناطقی مناسب تری برای دفاتر شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها باشند. اما چقدر این موضوع در حال حاضر در بین این شرکت ها رعایت می شود؟ باتوجه به محل دفاتر مرکزی تعدادی از شرکت های مهم استارت آپی و دانش بنیان به بررسی این موضوع می پردازیم.

دی جی کالا: دی جی کالا به عنوان یکی از مهم ترین استارت آپ ها و شرکت های فناوری ایران در حال حاضر در خیابان عطار در نزدیکی میدان ونک جای گرفته است و تا مهم ترین مرکز خرید نرم افزار و سخت افزار در تهران ( پاساژ پایتخت) تنها 10 دقیقه پیاده فاصله دارد. البته مرکز پردازش اصلی و سوله های انبار این شرکت فروش اینترنتی کالا در خارج از شهر تهران قرار گرفته است.

اسنپ: این شرکت به عنوان بزرگترین شرکت حمل و نقل اینترنتی در تهران دو دفتر اصلی دارد که یکی در خیابان آفریقا جای گرفته و دیگری در خیابان گاندی که هر دو به میدان ونک نزدیک هستند و مراجعه کنندگان آن ها راحت می توانند به این دفاتر دسترسی داشته باشند. البته قرار گرفتن این دو دفتر باتوجه به مراجعه بسیار زیاد رانندگان بار ترافیک منطقه را به شدت افزایش داده است.

دیوار: سایت دیوار به عنوان بزرگ ترن مرجع آگهی اینترنتی در منطقه سعادت آباد قرار گرفته است که البته هم شلوغ است و هم کمی دور و بد مسیر که دسترسی به آن را سخت می کند.

کافه بازار: کافه بازار هم به عنوان بزرگترین سایت فروش برنامه های اندروید در ایران در منطقه سعادت آباد قرار گرفته است.

جاباما: شرکت جاباما و سایت آن توانسته در سال های گذشته خود را به عنوان بزرگترین شرکت خدمات گردشگری اینترنتی ( رزرو هتل و...) معرفی کند؛ این شرکت در بلوار اندزگو قرار گرفته است.

نت برگ:سایت نت برگ که یکی از مهم ترین استارت آپ های فروش تخفیف محسوب می شود و روزانه صدها فروش دارد در خیابان وزرا و نزدیک خیابان بهشتی قرار گرفته است.

تخفیفان: سایت تخفیفان هم به عنوان یکی دیگر از استارت آپ های مهم فروش تخفیف در شهرک غرب و در زندیکی اتوبان یادگار امام شمال قرار گرفته است.

همان گونه که در آدرس شرکت های استارت آپی مهم مشخص است هم اکنون اکثر این شرکت ها در بخش شمالی تهران و مرکزی آن ( به سمت شمال شهر) قرار گرفته اند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر