استارت آپ ها به مهاجرت معکوس در کشور کمک کرده اند

استارت آپ ها موتور محرک اقتصاد آینده ایران

تاريخ 1396/09/11 ساعت 10:36

شهردار تهران هفته گذشته گفت:اگر می خواهیم حرکت و تحولی جدی در اقتصاد شهری به وجود بیاوریم باید موضوع فعالیت های دانش بنیان، کمک به استارت آپ ها و مسئله فناوری های نو را در جهات مختلف جدی بگیریم.

راه اندازی شرکت های استارت آپی و دانش بنیان در کشور از حدود 10 سال پیش آغاز شده و در سال های گذشته رواج پیدا کرده تا جایی است که براساس آمارهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک سال اخیر ( سال 95) حدود هزارو ٢٢٧ استارت‌آپ در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایجاد شده و دوهزارو ٥٠٠ واحد کسب‌ و کار مرتبط با این فعالیت‌ها شکل گرفته است، واحدهایی که اگر در هر کدام در نظر بگیریم حداقل 10 نفر اشتغال داشته باشند ( که حتما چندین برابر این عدد است) میزان اشتغالی که این کسب و کارها ایجاد کرده اند کم، کم 25 هزار شغل بوده است. 25 هزار شغلی که درصد بالایی از آن سهم جوانان تحصیلکرده ای است که این روزها بیکاری آن ها به یکی از دغدغه های مهم در کشور تبدیل شده است.

علاوه براین ها یکی دیگر از آمارهای امیدوار کننده به رشد استارت آپ ها در ایران و تاثیر آن ها در اقتصادی کشور به گزارشی باز می گردد که بنیاد ملی نخبگان از مهاجرت معکوس به کشورمان منتشر کرده است. طبق اعلام بنیاد ملی نخبگان، استارت‌آپ‌ها تاثیر مهمی در روند برگشت و مهاجرت معکوس نخبگان کشور داشته‌ اند. آمار این بنیاد حاکی از آن است که سالی حدود صد نفر از دانش آموختگان ایران که برای تحصیل به کشورهای دیگر رفته بودند و با پیشنهاد کار هم رو به رو هستند برای راه اندازی شرکت های استارت آپی و یا کار کردن در یکی از استارت آپ های مهم فعال در کشور به ایران باز می گردند. آمار مهمی که با بررسی چند استارت آپ مهم که هم اکنون فعال هستند می تواند به صورت مصداقی هم آن را تایید کرد. برای مثال استارت آپ ها مشهوری همچون دیوار، شیپور، نت برگ همگی از سوی جوانانی راه اندازی شده اند که بعد از تحصیل در خارج از کشور به ایران بازگشته اند و با کمک دانش ای که در زمان تحصیل در دانشگاه های معتبر جهانی به دست آوردند این موسسه ها و استارت آپ ها را راه اندازی کردند.

در این بین به نظر می رسد وضعیت کنونی، تازه شروع یک جهش مهم در حوزه توجه به استارت آپ ها در ایران باشد، اگر چه که همین حالا هم شاید خیلی ها فکر کنند که دنیای اسارت آپ ها در کشورمان اشباه شده است و دیگر امکان شکل گیری فرصت های شغلی جدیدی در این زمینه چندان وجود ندارد، ولی اتفاق مهمی در راه است و آن نقش پذیری بیشتر استارت آپ ها در آینده اقتصاد ایران و حتی تغییر رفتارها و نوع زندگی به خاطر گسترش آن هاست. شاید خرید آنلاین الان برای خیلی ها به یک چیز عادی تبدیل شده باشد ولی تا همین 4،5 سال پیش کاری بسیار عجیب محسوب می شد که افراد اعتماد چندانی به آن نداشتند ولی حالا می بینیم که روزانه هزاران خرید آنلاین در کشور ثبت می شود و این حتما تاثیرات فراوانی در کشور داشته است. اگر روزی خرید از بازار بزرگ و دالان های آن فرهنگ بود و روز دیگر نوبت بقالی ها و فروشگاه ها رسید؛ حالا دوره زمانه هایپر مارکت ها و خریدهای آنلاین رسیده است و این روند تغییر در زندگی روزمره در همه چیز قابل مشاهد است.

البته به نظر می رسد که حالا مسئولان کشور هم به اهمیت این موضوع پی برده اند و به دنبال این هستند تا با این موج مهم همراه شوند و حتی آن را تقویت کنند. دو روز پیش محمد علی نجفی شهردار تهران که از مدیران تکنوکرات و پیشرو کشور محسوب می شود در یکی از سخنرانی های خود بر اهمیت توجه به شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در شهر تهران تاکید کرد و گفت: اگر می خواهیم حرکت و تحولی جدی در اقتصاد شهری به وجود بیاوریم باید موضوع فعالیت های دانش بنیان، کمک به استارت آپ ها و مسئله فناوری های نو را در جهات مختلف جدی بگیریم. در حال حاضر همه کلانشهرها در اقتصاد شهری خود به این سمت رفته اند و ما هم چاره ای جز این نداریم.» او در ادامه به اقدام هایی که تاکنون در این زمینه انجام گرفته اشاره کرد و گفت:« در این زمینه دو جلسه با معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری روی این موضوع بحث کردیم تا بخش هایی را در تهران به واحد های فناوری اختصاص دهیم. در این موضوع کمیته مشترکی نیز با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل دادیم و مرکز مطالعات می تواند به پیشبرد این هدف کمک کند.» استارت آپ ها موتور محرک آینده اقتصاد ایران خواهند بود، اتفاقی که با نگاهی به کشورهای توسعه یافته در جهان و بررسی اقتصاد آن ها به خوبی می توان متوجه آن شد طبق آمارهای جهانی در کشوری مانند هندوستان ۸۰‌ هزار شغل به وسیله کسب‌وکارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۶ ایجاد شده است و برآورد می‌ شود بین یک تا ١,٥ درصد از GDP ایالات متحده مربوط به کسب ‌و کارهای نوپا باشد.

گزارش دیده‌بان جهانی کارآفرینی (GEM) و مؤسسه کارآفرینی و توسعه جهانی GEDI که در سال گذشته منتشر شده و مربوط به پایان سال ۲۰۱۶ میلادی است نشان می‌دهد که ایران از حیث کارآفرینی نوپا و استارت‌ آپ ها در رتبه ۲۳ جهان قرار دارد و وضعیتی مشابه کشورهای چین و استرالیا را ایجاد کرده است.

محمدجواد آذری ‌جهرمی ابتدای امسال و پیش از اینکه وزیر ارتباطات شود، در جایگاه معاون این وزارتخانه گفته بود:«  شاهد تولید بیش از صد‌ هزار اپلیکیشن اندرویدی در کشور هستیم و ۲۲‌ هزار گروه توسعه‌دهنده اپلیکیشن و صد‌ هزار شغل، طبق گزارش مرکز آمار، در این بخش ایجاد شده است. همچنین برنامه ‌ریزی صورت گرفته برای ایجاد ۱۳۰‌ هزار شغل در سال جاری و افزایش ۳۰درصدی ایجاد اشتغال در این بخش است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر