مایک آدنوگا صاحب دومین شرکت ارتباطاتی بزرگ نیجریه است

ارتباطات افریقایی

تاريخ 1396/08/09 ساعت 11:33

مایک آدنوگا، مدیر شرکت گلوباکام است، دومین شرکت ارتباطاتی در نیجریه. این شرکت حدود 36 میلیون مشترک دارد و علاوه بر نیجریه در غنا و بنین هم فعال است. آدنوگا 3.99 میلیارد دلار ثروت دارد و در رده 499 فهرست بلومبرگ قرار گرفته است.

زهرا چوپانکاره/ آینده نگر

رتبه 499 جدول بلومبرگ به میلیاردر نیجریه‌ای رسیده است. او با یک فاصله از آخرین نفر جدول توانسته همچنان خودش را در فهرست ثروتمندترین‌های جهان نگاه دارد. مایک آدنوگا سال 1953 در شهر ایبدان، در شمال شهر لاگوس به دنیا آمد. پدرش معلم بود. می‌گویند مایک زمان تولد آن‌قدر نوزاد درشت‌هیکلی بوده که از ابتدا او را با لقب «جان گاوی» می‌شناختند، لقبی که همچنان بر روی او مانده است. او دوران مدرسه را در کشور خودش گذراند، زبان انگلیسی فراگرفت و بعد راهی امریکا شد. اول دوره لیسانس را در دانشگاه ایالتی اکلاهما گذراند و بعد در رشته ام‌بی‌ای در دانشگاه پیس نیویورک درس خواند. در تمام مدت تحصیلش برای تامین مخارج دانشگاه کار می‌کرد، از نگهبانی ساختمان گرفته تا رانندگی تاکسی.

آدنوگا پس از فارغ‌التحصیلی به کشورش برگشت و در کارگاه چوب‌بری که به خانواده‌اش تعلق داشت مشغول به کار شد و بعدتر مدیریت آن را به دست گرفت. او این کارخانه کوچک را تبدیل به پایگاهی کرد برای پرداختن به ایده‌های متنوع کسب‌وکار و پیاده کردن دانشی که در دانشگاه آموخته بود، از این کارگاه گاهی به عنوان محل تولید و تامین تجهیزات چوب‌بری استفاده می‌کرد و گاهی برای تولید نوشیدنی. اما تمامی مهارت و استعداد او صرف پرداختن به ایده‌های متفاوت در کارگاه چوب‌بری نشد. او می‌دانست که شیوه موفقیت در افریقا با سایر جاها متفاوت است. در طول سال‌های اولیه پس از بازگشتش به نیجریه او روابط دوستانه‌ای با دولت نظامی حاکم بر این کشور برقرار کرد و خیلی زود پاداش بزرگ این کار را دید، پاداشی که اساس اصلی ثروت او شد. سال 1990 دولت نیجریه که در آن زمان با رهبری یک نظامی به اسم ابراهیم بابانگیدا اداره می‌شد، یک بلوک نفتی در دلتای رود نیجر را در اختیار آدنوگا گذاشت. این کار بخشی از ابتکار عمل دولت برای تشویق مشارکت محلی در صنعت نفت این کشور و تاسیس شرکت‌های خصوصی بود. یک سال بعد شرکت کانسولید اویل، متعلق به آدنوگا (که در حال حاضر با نام کان اویل شناخته می‌شود) اعلام کرد که اولین شرکت نیجریه‌ای است که موفق به کشف و استخراج نفت در مقیاس تجاری شده است. حالا این شرکت در هفت بلوک نفتی مشغول به فعالیت است.

این میلیاردر نیجریه‌ای پس از نفت به سراغ حوزه ارتباطات رفت، این بار هم از طریق مجوزی که به او اعطا شد. آدنوگا در سال 2002 توانست مزایده مجوز ارتباطات بی‌سیم کمیسیون ارتباطات نیجریه را ببرد. او شرکت گلوباکام را با 20 میلیون دلار سرمایه و 180 میلیون دلار وام تاسیس کرد. مراحل این مزایده 4 سال بعد از سوی دولت مورد تحقیق و تفحص قرار گرفت چرا که شائبه فساد مالی معاون رئیس‌جمهور وقت این کشور وجود داشت. آدنوگا دستگیر شد و در خصوص نقش احتمالی‌اش در برخی نقل و انتقالات مالی با دولت وقت مورد بازجویی قرار گرفت. او تمامی اتهامات را تکذیب کرد و پس از آزادی، نیجریه را ترک کرد. او یک سال دور از کشورش زندگی کرد تا اینکه دوران ریاست جمهوری آبسانجو در سال 2007 به پایان رسید. اواخر همان سال تیم تحقیق و تفحص سنای این کشور نام آدنوگا را از اتهامات پاک کرد و او دوباره به نیجریه بازگشت. آدونگا دستی هم در بازار املاک دارد، او مالک شرکت پرولین است، شرکتی که صدها ملک و زمین را در سراسر نیجریه به نام خود ثبت کرده است.

تایم لاین

1953 مایک آدنوگا در نیجریه به دنیا آمد.

1990 دولت برای تشویق سرمایه‌گذاری و اکتشاف نفت یک بلوک نفتی را در اختیار او گذاشت.

1991 شرکت کان اویل متعل به او تبدیل به اولین شرکت نیجریه‌ای شد که نفت را در مقیاس تجاری کشف و استخراج کرد.

2003 گلوباکام، شرکت ارتباطاتی آدنوگا فعالیتش را در نیجریه آغاز کرد.

2006 او پس از ایجاد شائبه فساد مالی دولتی بازداشت شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

2007 دولت جدید نیجریه آدنوگا را از اتهامات تبرئه کرد.

2008 گلوباکام فعالیتش را به بیرون از نیجریه هم گسترش داد و کارش را در بنین آغاز کرد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر