ویلیام دینگ، چهره سرشناس دنیای بازی‌های آنلاین

دنیای باری های پول ساز

تاريخ 1396/06/19 ساعت 10:47

ویلیام دینگ 45 ساله رئیس و بزرگ‌ترین سهام­دار شرکت نت‌ایز است، یکی از سرشناس‌ترین شرکت‌های حوزه بازی‌های آنلاین در چین. این شرکت علاوه بر این بازی‌ها در حوزه تبلیغات اینترنتی هم فعال است و در سال 2016 معادل 5.7 مییارد دلار درآمد داشت. دینگ با 18.6 میلیارد دلار دارایی در رتبه 47 فهرست بلومبرگ قرار دارد.

زهرا چوپانکاره/ آینده نگر

ژجیانگ سرزمینی است با تپه‌های فراوان، یکی از استان‌های شرقی کشور چین که به دریای شرقی چین می‌رسد. در دانش‌نامه‌های عمومی و منابع مختلف جغرافیایی یکی از اصلی‌ترین منابع اقتصادی این استان را ماهی‌گیری و کشت برنج می‌دانند. در این استان خوش‌آب و هوا محصولات متعدد کشاورزی به عمل می‌آید، بخشی از چای چین از همین‌جا تامین می‌شود و مزارع پنبه هم هست. اما هیچ‌کدام از اینها سبب شهرت یکی از معروف‌ترین کارآفرینان و تاجران زاده این استان نیست. ویلیام دینگ، یکی از سرشناس‌ترین کسانی که در شهر نیگبو در این استان به دنیا آمد کاری به کشت و کار و آب و هوای زادگاهش نداشت، او به هم‌وطنانش بازی می‌فروخت. سرزمین حاصل‌خیز برای او در کناره دریای شرقی چین نبود، او بذرهایش را در اینترنت کاشت و میلیاردها ثروت از آنچه کاشته بود برداشت کرد.

ویلیام لی‌دینگ در سال 1971 به دنیا آمد. پدرش مهندس بود و مشغول به کار در یک موسسه تحقیقاتی. همان‌طور که دینگ قد می‌کشید، علاقه‌اش به وسایل الکترونیکی هم بیشتر و بیشتر می‌شد. در دوره راهنمایی او توانست یک رادیوی شش‌موج سرهم کند و از همان زمان نشان داد که قرار است پا در چه حوزه‌ای بگذارد. وقتی به سن دانشگاه رسید به دانشگاه علوم الکترونیک و تکنولوژی چین در شهر چنگدو رفت. چنگدو در استان سیچوآن قرار داشت، تقریبا در نقطه مقابل زادگاه دینگ. این استان در قسمت جنوب غربی چین قرار داشت و به خاطر مرکزیتش در صنعت معروف بود. جایی که دینگ برای ادامه تحصیل انتخاب کرد حالا به عنوان بنیان‌گذار صنایع الکترونیک و فناوری اطلاعات ملی در کشور شناخته می‌شود و شرکت‌های چندملیتی زیادی مانند اینتل، آی‌بی‌ام، نوکیا، آلکاتل، موتورولا، ساپ و مایکروسافت در این شهر مشغول به فعالیت هستند. دینگ در این دانشگاه علوم کامپیوتر خواند و مدرک لیسانسش را در رشته تکنولوژی ارتباطات گرفت.

دینگ هم مانند هر فارغ‌التحصیل دیگری پس از پایان درسش به جست‌وجوی کار رفت و خیلی زود به عنوان مهندس ارتباطات دور در شرکتی در زادگاهش مشغول به کار شد اما بعد از دو سال از آن کار استعفا داد. بعد به شهر گوانگ‌جو رفت، مرکز استانی به همان نام در شمال چین و در آنجا بود که مشغول همکاری با شرکت سیباس شد، شرکت امریکایی ارائه خدمات نرم‌افزاری. 

بازی در میدان نت‌ایز

سال 1997 سرانجام وقتش رسید که دینگ کسب‌وکار خودش را راه‌ بیندازد و همین کار را هم کرد. از همان سال نام  نت‌ایز شکل گرفت، شرکتی که او به کمک دو نفر از دوستانش و با سرمایه‌ای نزدیک به 60 هزار دلار  در گوانگ‌جو تاسیس کرد. نت‌ایز اولین ارائه‌دهنده خدمات رایگان ایمیل در چین بود و همین پیشگام بودن در این حوزه سبب شد تا کارش بگیرد و خیلی زود شرکت فعالیت‌هایش را در حوزه خدمات آنلاین خبری و بازی‌های کامپیوتری آنلاین هم گسترش دهد. رشد شرکتی که دینگ در سال 97 به ثبت رساند خیلی سریع بود، او توانست هم‌زمان، هم خودش را در فهرست ثروتمندان چین بالا بکشد و هم به پیشرفت تکنولوژی در حوزه موتورهای جست‌وجوگر و بازی‌های آنلاین کمک کند.

در حوزه بازی‌های آنلاین نت‌ایز بازی‌های پرهواداری روانه بازار کرده است: سفر خیالی به سوی غرب 2، روح جدید، مکاشفه، مهره‌های شیطان، پادشاه چوی غربی و... . بخش مهمی از کسب‌وکار این شرکت در حوزه بازی هم مربوط می‌شود به بازی‌های مخصوص تلفن‌های همراه. مشتریان ثابت این بازی‌ها یکی از دلایل اصلی موفقیت این شرکت هستند، کسانی که با نام «گیمر» مشهورند. روزانه ده‌ها میلیون چینی آنلاین می‌شوند تا به بازی‌های آنلاین که توسط شرکت دینگ طراحی شده‌اند بپیوندند و از طریق کامپیوتر یا تلفن‌های همراهشان با هم هم‌بازی شوند. مبلغ ورودی برای شرکت در این بازی‌ها اندک است و رقابت فشرده‌ای در این جهان غیرواقعی جریان دارد. به گزارش نشریه فوربز، تعداد گیمرها در بازی‌های محبوبی مانند سفر خیالی به سوی غرب، در ساعت‌های اوج به 2.7 میلیون نفر می‌رسد. این تعداد شرکت‌کننده آنلاینِ هم‌زمان، یعنی با پلت‌فرمی پرکاربر سروکار داریم که سودی قابل توجه به دست می‌آورد.

نت‌ایز اولین دفتر مرکزی خود را در دنیای غرب در سال 2014 افتتاح کرد و این‌گونه بود که پای یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حوزه تکنولوژی چین به امریکا باز شد. این دفتر در سان‌فرانسیسکو فعالیت دارد و یک سال پس از افتتاح از تمامی نویسندگان بازی‌های کامپیوتری دعوت کرد تا برای به دست آوردن جایزه این شرکت با هم رقابت کنند. جایزه نت‌ایز برای کسانی در نظر گرفته شد که برای بازی‌های سنتی این شرکت جایگزین پیشنهاد دهند، مبلغ این جایزه تا 500 هزار دلار در نظر گرفته شد. سرمایه‌گذاری شرکت برای جذب و مشارکت در هرجایی که استعداد بالقوه توسعه کار شرکت را داشت، ادامه پیدا کرد و در همان سال نت‌ایز 2.5 میلیون دلار بر روی یک استودیوی خصوصی ساخت بازی‌های کامپیوتری در هلسینکی (فنلاند) سرمایه‌گذاری کرد.


بازی در دنیای واقعی

همان‌طور که گیمرها مشغول کشف جهان بازی‌های کامپیوتری شرکت دینگ بودند، خود او در دنیای واقعی به دنبال راه‌های دیگری برای رونق بیشتر تجارتش بود. دینگ از چند سال پیش شروع به ورود به حوزه کشاورزی و دامداری ارگانیک کرد. بخشی از انگیزه او هم البته کمک به توسعه مناطق روستایی چین است. برنامه او برای ورود به این بخش شاید بازگشتش به گذشته باشد، زمانی که در استان خوش‌آب‌وهوای چین ترجیح داد که بختش را در تکنولوژی دنبال کند و حالا با بازگشت به زمین‌های کشاورزی تلاش دارد تا دین خود را به زادگاهش ادا کند. هدف او این بود که برای میلیون‌ها روستایی که زمین‌های کشاورزی و دامداری‌های خود را ترک کردند تا به عنوان کارگر کارخانه در شهرهای این کشور مشغول به کار شوند، انگیزه‌ای برای بازگشت به روستاها فراهم کند، بازگشت روستاییان به زمین‌هایشان هم تولید مواد غذایی بهتر را به دنبال دارد و هم برای آنها درآمدی بهتر از آنچه کارخانه‌ها به‌شان می‌پردازند فراهم می‌آورد. او در استان ژجیانگ کارش را در حوزه پرورش خوک آغاز کرد و رفته‌رفته گسترش داد. خودش در مورد ورودش به این حوزه می‌گوید: «این مردم خیلی سخت در حال کار و تلاش‌اند، هر روز بیش از 10 ساعت کار می‌کنند تا برای مردم دنیا آیفون بسازند چون خودشان نه تکنولوژی دارند، نه تحصیلات و نه پول. بازگشتشان به زمین‌هایشان بهترین راه برای توسعه کشاورزی ارگانیک است.»

سال 2010 یکی از کارمندان دینگ به سراغش رفت و از او خواست که در حوزه آموزش آنلاین سرمایه‌گذاری کند. دینگ وقتی که در این حوزه مطالعه کرد متوجه شد که تعداد دانشگاه‌های امریکایی که کلاس‌هایشان را به صورت آنلاین و رایگان پخش می‌کنند روزبه‌روز در حال افزایش است. او تیمی را جمع کرد و به آنها ماموریت داد تا برای این دوره‌ها زیرنویس تهیه کنند و آنها را در قالب ویدئو روی سایت قرار دهند و برای تماشای آنها از طریق تلفن همراه هم اپلیکیشن طراحی کنند. با یک بودجه 1.6 میلیون دلاری، نت‌ایز هزاران ساعت ویدئو که اغلب آنها مربوط به کلاس‌های درس کالج‌های امریکایی هستند تهیه کرده و به صورت رایگان برای تماشای عموم در اختیار شهروندان چینی قرار داده است. این هم ادای دین دیگری از سوی او بود، ادای دین به کاربران اینترنت که او را تبدیل به یکی از ثروتمندترین تاجران کره زمین کردند. خودش در این مورد گفته است: «من به این پروژه افتخار می‌کنم. ما از این پروژه پولی به دست نمی‌آوریم اما بسیاری از چینی‌ها می‌توانند هرگاه که دلشان بخواهد به تماشای کلاس‌های مختلف دانشگاهی بنشینند.»

نمودار

در سال مالی 2016 کدام شرکت‌های فروش بازی‌های آنلاین بیشترین درآمد را داشتند؟

10.2 میلیارد دلار

7.8 میلیارد دلار

6.6 میلیارد دلار

6.5 میلیارد دلار

5.9 میلیارد دلار

4.6 میلیارد دلار

4.2 میلیارد دلار

4.1 میلیارد دلار

2 میلیارد دلار

1.8 میلیارد دلار

بازار جهانی بازی‌های کامپیوتری در سال 2017

اروپا، خاورمیانه و افریقا   26.2 میلیارد دلار  24%

امریکای لاتین  4.4 میلیارد دلار  4%

امریکای شمالی  27 میلیارد دلار  25%

آسیا و اقیانوسیه  51.2 میلیارد دلار  47%

کل فروش در چین  27.5 میلیارد دلار

کل فروش در امریکا 25.1 میلیارد دلار


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر