مسعود خوانساری
» رئیس اتاق تهران

تهران – جردن – بلوار صبا – پ 42 - طبقه 5 – واحد 52

2-22018420      22018435

khansaritccim.ir

لیسانس مهندسی کشاورزی
فوق‌لیسانس برنامه‌ریزی و سیستم
سوابق و فعاليت‌ها
عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران و ایران / رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و گمرک اتاق تهران / مدیرعامل شرکت آکام تجارت صدرا / رئیس هیأت مدیره شرکت لیزینگ اقتصاد نوین / مؤسس و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آتی سامان / عضو هیأت مدیره شرکت‌های سیمان خاش، فارس، خوزستان و کارون / معاون وزارت راه و رئیس سازمان حمل‌ونقل و راهداری در دولت اصلاحات / مشاور ریاست سازمان تامین اجتماعی در دولت سازندگی / معاون وزارت کشاورزی از سال ۱۳۵۹ لغایت ۱۳۶۸


جهت تعیین وقت ملاقات اینجا را کلیک فرمائید

جهت طرح سوال خود از نماينده محترم اتاق تهران اطلاعات ذيل را تکميل فرمائيد

نام و نام خانوادگي شغل (سمت)
رايانامه (email) تلفن تماس
*توضيحات:

نظر بینندگان:

(ضرغامی ) با سلام ممکن است توضیح بفرمایید دلیل حمایت اتاق از نرخ بالای دلار چیست؟ به نظر شما جوانان نباید هیچ گونه پیشرفتی داشته باشند؟ برای شرکت در هییت ها هم حتما باید بازرگانآن باتجربه و باسابقه و حتما عضو اتاق شرکت داشته باشند پس حداقل برای کاهش نرخ ارز اقدامی بفرمایید تا تغییری در زندگی جوانان ایجاد شود. (1395/01/27)
 مسعود خوانساری: اتاق خواهان واقعی سازی و تک نرخی سازی نرخ ارز برای جلوگیری از ترویج رانت است.
( ) بفرمایید چطور است که اقتصاد ایران بعد از چهار دهه وابستگی حالا باید خصوصی شود؟ در ثانی در ایران نه دولت که حاکمیت مخالف خصوصی سازی است. (1394/08/12)
 مسعود خوانساری: به هرحال این راه باید طی شود. هر زمان اقدام کنیم، هم دیر است و هم اینکه راه ناگزیری است. دولت و حاکمیت هم به ظاهر قبول کرده اند که گریزی از این مسیر نیست. به همین جهت اولین کار ما باید این باشد که کمی به این روند خوش بین باشیم.
(بخش خصوصی ) گاهی مواضع شما تندروانه است. مثل اینکه می گوید دولت کارها را تماما به بخش خصوصی بدهد. کجای دنیا کارهای حاکمیتی در اختیار بخش خصوصی است؟ مگر کارنامه خصوصی سازی در دهه هفتاد موفق بود؟ اصلا کار را به کدام بخش خصوصی بدهند که سوء استفاده نکنند؟ (1394/08/12)
 مسعود خوانساری: خواهش می کنم به این اعداد دقت کنید: ژاپن با 110 میلیون نفر جمعیت تنها 300 هزار کارمند دارد. امریکا با318 میلیون نفر جمعیت 22 میلیون کارمند دارد. ایران با جمعیت 78 میلیون نفری نزدیک به 8 میلیون نفر کارمند در اختیار دارد. یعنی 6 درصد جمعیت امریکا و نزدیک به 10 درصد جمعیت ایران کارمند هستند. به نظر شما دولت داری خوب کدام است؟ دولت باید دولتداری کند نه اینکه همه کارهای کشور از تاسیس یک سوپرمارکت تا استخراج نفت را انجام دهد.
(روح ) اینکه می گوید دولت حقوق کارمندان را ندهد تا حقوق پیمانکاران را بدهد چه مبنایی دارد؟ چرا شما چنین اعتقادی دارید؟ (1394/08/12)
 مسعود خوانساری: پیمانکاران هم باید حقوق کارگرانشان را بدهند. دولت برای کارمندان خودش نگران است و این نگرانی هم به حق است ولی پیمانکاران هم برای کارگرانشان مضطرب است. کل کشور با این وضعیت اقتصاد نفتی عیال دولت هستند. بهتر است حال کارگری که چندین ماه است حقوق نگرفته را هم درک کنیم و حتی حال پیمانکاری که چندین میلیارد از دولت طلب دارد و نمی تواند در چشم کارگرانش نگاه کند.
(عباس وند ) آیا اتاق بازرگانی در روند نگارش برنامه ششم نقشی دارد؟ اگر چنین است چه نهادی کارشناسی به اتاق مشورت می دهد؟ (1394/08/12)
 مسعود خوانساری: اتاق در کمیسیون های نگارش برنامه ششم حضور جدی دارد و سعی می کند دیدگاه بخش خصوصی را به نویسندگان برنامه منتقل کند. منبع کارشناسی گفته های نمایندگان ما نیز گفت و گو و همفکری با تشکل های حرفه ای و شناسنامه دار بخش خصوصی است. اگر شما هم طرح نظری در رابطه با برنامه ششم دارید از طریق سایت اتاق و بخش نقد و نظر دیدگاه خود را به شکل مقاله به ما منتقل کنید.
(احمدی ) متاسفانه دیده ام گاهی مواضع اتاق به گونه ای است که به بازار پالس می دهد. مثل اینکه می گویند ارز تک نرخی شود و قیمت دلار 3500 تومان شود. بنابراین مردم باید دلار بخرند تا در گرانی بفروشند. (1394/08/12)
 مسعود خوانساری: پالس؟ این صفت اشتباهی است. ما به دولت هشدار داده ایم که با واقعی سازی قیمت ارز مانع از تکرار حوادث سال 90 در بازار شود. باید اثرات تورم در قیمت دلار دیده شود. ما نگران هستیم و این اضطراب را هم مخفی نمی کنیم. ولی مطمن باشید هدف نه پالس دادن که هشداری صادقانه به دولت است.
( ) با سلام/ لطفا بفرمایید با حذف یارانه کامل حامل های انرژی صنایع و بخشی از تولید چطور باید به کار ادامه دهند؟ تکنولوژی صنایع ایران برای دو دهه قبل است و طبعا نباید انتظار داشته باشید با این وضعیت با سوخت قیمت فوب خلیج فارس کار کنند. (1394/08/12)
 مسعود خوانساری: هر اندازه اقتصاد شفاق تر باشد، قابلیت رقابت در داخل و بازارهای خارجی ( برای صادرات ما) افزایش می یابد. حرف ما این است که با حذف یارانه های بی جهت، شفافیت و نظم برآمده از بازار را به اقتصاد بازگردانیم. با توجه به کاهش قیمت نفت اکنون زمان مناسبی برای این اقدام است.
(خاکپور ) لطفا بفرمایید چرا از نرخ دلار بالا حمایت میکنید؟ (1394/07/25)
( ) چرا تاكنون در مورد وضعيت سخت صنايع وابسته به بخش مسكن اظهار نظر نكرده ايد؟ (1394/07/17)
(همایون اسدی ) لطفا توضیح بفرمایید که چرا اتاق تهران جلسه ای باحضور تمامی نخبگان برای ارائه راهکارهای خروج از رکود اقدام نمیکند؟ (1394/07/14)
 مسعود خوانساری: رکود نگرانی همه ما در بخش خصوصی است. خوشبختانه در این زمینه اقدامات کارشناسی در اتاق صورت گرفته است. محصول نشست ها و جلسات هم به شکل نامه ای برای معاون اول رئیس جمهور ارسال شد. امیدواریم دولت هم با به کار گیری روش های علمی شرایط را برای پایان این دوران مهیا کند.
(پریسا سلطانی ) شما در اتاق بازرگانی از افزایش قیمت دلار دفاع می کنید. آیا این اتفاق اثرات روانی روی قیمت گذاری دیگر کالاها ندارد؟ در ثانی وقتی دلار گران شود، هزینه های تولید هم افزایش پیدا می کند. لطفا در این مورد توضیح دهید. (1394/07/13)
 مسعود خوانساری: تصور می کنم اشتباه برداشتی صورت گرفته است. ما از افزایش قیمت دلار دفاع نمی کنیم، حرف ما در اتاق و بخش خصوصی این است که قیمت دلار واقعی شود. اقتصاد ایران طی تمامی سال های گذشته از کنترل قیمت دلار خیری ندیده و تحلیل های علمی هم این رفتار را تایید نمی کند. واقعی سازی قیمت دلار به ایجاد تعادل در بازار کمک می کند و تولید هم از این فضای شفاف و بدون رانت بهره می برد.
(رضامنش ) چرا در هیات های تجاری که به خارج از کشور می روید، فراخوان برای حضور اعضای اتاق تهران نمی دهید؟ همچنین بفرمایید چرا اتاق تهران اصول رتبه بندی شرکت ها را انجام نمی دهد تا سرمایه گذاران خارجی بتوانند از میان شرکت های با درجه بندی مختلف برای خود شریک انتخاب کنند؟ (1394/07/11)
 مسعود خوانساری: حرف درستی است. بخش خصوصی کشور باید در سفرهای خارجی حاضر و موثر باشد. از طریق سایت اتاق تهران هم برای این موضوع فراخوان داده ایم و در سفرهای بعدی هم این روش را تکرار می کنیم. موضوع رتبه بندی هم درحال انجام و تکمیل است. بزودی در سایت اتاق هم بخشی برای رتبه بندی ایجاد می شود.
(بخش خصوصی ) لطفا شما در اتاق بازرگانی، لیستی از راهکارهای برای اداره بنگاهای کوچک در شرایط رکود ارائه دهید. (1394/07/10)
 مسعود خوانساری: رکود به کابوسی برای اقتصاد ایران تبدیل شده است. برای خروج از وضعیت رکود نیاز است که تقاضا فعال شود. به این موضوع چندین بار در جلسات مختلف با مسولان دولتی اشاره کرده ایم و امیدواریم که موثر واقع شود.
(کامرانی ) از نهادی مانند اتاق تهران انتظار می رود، کمی هم به موضوع گسترش دانش توجه کند. شما چرا کتاب اقتصادی یا تحلیلی یا حتی اجتماعی خوبی تولید نمی کنید؟ چرا به فکر ارتقاء سطح دانش فعالان اقتصادی از طریق این اقدامات فرهنگی نیستید؟ این موضوعات سال هاست که در جهان جا افتاده است. (1394/07/08)
 مسعود خوانساری: حق باشماست. در این زمینه چندین کار تحقیقی و مطالعاتی در اتاق انجام شده است. محصولات نهایی هم از طریق سایت و نسخه های چاپی در اختیار فعالان اقتصادی قرار گرفته است. در حال حاضر هم می توانید از طریق لینک گزارش های اقتصادی به این مطالب درسترسی داشته باشید. البته هنوز کارهای زیادی باید انجام دهیم و در ابتدای این راه هستیم.
(پور موسی ) در ایران وارد کننده مضموم است. شما می گوید بخش بازرگانی، یعنی هم صادرات و هم واردات ولی وقتی در جلسات اتاق صحبت می کنید، چنان موضع گیری می کنید که گویی منظور از بازرگانی، همان صادرات است. سوال من این است که چرا در ایران وارد کننده هیچ منزلتی ندارد؟ (1394/07/07)
 مسعود خوانساری: از نظرما در اتاق تهران، واردکنندگان هم اندازه تمامی بخش های اقتصادی کشور اهمیت و احترام دارند. آمارها هم نشان می دهد بخش مهمی از واردات ما به کالاهای سرمایه ای مربوط است که برای تولید ضروری هستند. بنابراین آنچه واردکنندگان انجام می دهند نیز در نهایت به تقویت تولید کمک می کند. برهمین اساس هم نه در نگاه و نه در عمل ما واردکننده مذموم نیست.
(کاظم جلالی ) سال قبل بیش از 340 هزار میلیارد تومان وام بانکی به شکل تسهیلات پرداخت شده ولی 60 درصد این منابع صرف سرمایه در گردش شده است. بنابراین روند توسعه به طور کامل متوقف شده است. شما در اتاق تهران از این موضوع اطلاع دارید؟ اگر مطلع هستید چرا به دولت تذکر نمی دهید که چاره اندیشی کند؟ (1394/07/07)
 مسعود خوانساری: در این مورد با دولت بسیار گفت و گو شده است. شاید عددی نزدیک به 50 درصد از این رقم 340 هزار میلیاردی که به آن اشاره کردید هم مربوط به وام های دریافت شده ای است که امسال دوباره تجدید شده اند. متاسفانه واقعیت این است که فرآیند توسعه در کشور به دلیل همین بحران تامین منابع متوقف یا حداقل بسیار آهسته شده است. یک مشکل بزرگ دیگر ما هم وام های کلانی است که توسط بانک ها پرداخت شده ولی در حال حاضر به بدهی های معوق و حتی مشکوک الوصول تبدیل شده است.
(پور مختار ) اشاره کرده بودید که سرمایه گذاران خارجی در ایران به این زودی ها سرمایه گذاری نمی کنند. پس این همه رفت و امد به چه کار می آید؟ از طرف دیگر سوال دارم که اتاق چطور به بخش خصوصی برای انجام مذاکرات در این دوره هدف می دهد؟ (1394/07/07)
(پور رضا ) صنایع بزرگ و کوچک امروز در رکود قرار دارند. این را همه می دانند. بارها هم شنیده ام که شما هشدار داده اید و گفته اید نباید این وضعیت ادامه پیدا کند. فقط نکته من این است چرا اتاق برای اینکه صنایع این دوره را طی کنند و کمتر اسیب ببینند راهکاری ارائه نمی دهد؟ مثلا من یک کارخانه لوازم خانگی دارم. کمترین انتظار از اتاق این است که به صورت تخصصی مشاوره هایی به صاحبان صنایع بدهد که چگونه از دوران رکود عبور کنند یا این شرایط را تحمل کنند. چرا این کار را نمی کنید؟ (1394/07/07)
(معترض ) متاسفانه درک نکرده ام که اتاق طی مدت شش ماه گذشته چه خدمت جدیدی را به صاحبان کارت ارائه داده است؟ (1394/07/06)
 مسعود خوانساری: طی این مدت تلاش های قابل توجهی برای ارائه خدمات بیشتر انجام شده و بزودی نتایج آن را مشاهده می کنید. اما با این وجود ما در اتاق همچنان سعی می کنیم تا خدمات بیشتر و کارآمدتری به صاحبان کارت بازرگانی و فعالان اقتصادی ارائه دهیم. امیدواریم این خدمات شما را راضی کند. البته وقتی آنها ارائه شدند، بهتر است به نقد آنها بپردازید.
(قاسم پور ) لطفا توضیح بفرمایید چرا در نهادی مانند اتاق تهران امکان دیدار حضوری صاحبان کارت با کارشناسان وجود ندارد؟ (1394/07/06)
 مسعود خوانساری: این امکان در اتاق وجود دارد. شما می توانید از طریق سایت اتاق و بخش مشاوره های اقتصادی، کارشناس مورد نظر را پیدا کنید و قرار ملاقات هم تنظیم نماید.
(رضا ) لطفا توضیح بفرمایید اتاق تهران چه خدماتی به کارآفرینان جوان می دهد؟ (1394/07/06)
(فرشته کشاورز ) جناب اقای خوانساری لطفا توضیح بفرمایید چرا اتاق تهران از دولت در مورد رکود توصیح نمی خواهد؟ مادر صنایع کوچک رسما ورشکسته شده ایم (1394/07/06)
 مسعود خوانساری: در این مورد هم از دولت توضیح خواسته ایم و هم اینکه راهکار ارائه کرده ایم. آخرین مورد هم به نامه 36 بندی مربوط می شود که از طرف اتاق تهران به معاون اول رئیس جمهور ارائه شد. ما هم مثل شما امیدواریم که دولت به این توصیه ها توجه کافی کند.
( ) جناب اقای خوانساری بنده ده سال است که فعالیت تجاری انجام می دهم. در تمام سال های گذشته هم در انتخابات اتاق شرکت نکرده بودم. اما دراین دوره شرکت کردم و به شما و همراهانتان رای دادم. ابتدا تشکر می کنم که مجله آینده نگر را بدون تبعیض و انتخاب برای تمامی اعضا ارسال می کنید. اما انتقاد یا سوالی هم دارم. اتاق بازرگانی به طور دقیق چه خدمتی به صاحب کارت بازرگانی ارائه می دهد؟ من فقط متوجه شدم که در دوره های خاص برای تمدید کارت باید رجوع کنیم ولی نفهمیدم چه خدمتی از شما می گیریم. بنابراین خواهش می کنم در این مورد شفاف توضیح دهید. (1394/07/05)
 سلام به شما دوست عزيز. جاي خوشحالي دارد که انتشار و توزيع گسترده ماهنامه آينده نگر موجب شده تا پل ارتباطي ميان ما در اتاق و شما ايجاد شود. البته بيشتر خوشحال مي شوم که با مطالعه نشريه و انعکاس انتقاداتان، ما را به جهت درست هدايت کنيد. سوال کرديد که اتاق چه خدماتي ارائه مي دهد؟ به نوعي اعتراض پنهان در کامنت شما را احساس مي کنم. وقتي چنين سوالي مي کنيد، معنايش اين است که شايد خدمات زيادي از سوي اتاق دريافت نکرده ايد. بله. اين موضوع را مي فهمم و به شما و دوستان ديگر قول مي دهم، نهايت تلاشم را براي بهبود خدمات رساني اتاق انجام دهم. اميدوارم تا مدتي ديگر سطح خدمات اتاق به درجه اي برسد که نه در ادعاي ماها که در عمل، اثر اين خدمات را برکسب و کارتان احساس کنيد.
(معترض مالياتي ) انتظار مي رفت كه اتاق در مورد قانون ماليات ها موضع گيري بهتري داشته باشد. ما از پرداخت ماليات فرار نمي كنيم ولي اين نظام مالياتي عادلانه نيست. (1394/07/05)
 مسعود خوانساری: خوشحالم که شما به عنوان يک فعال بخش خصوصي به موضوع ماليات حساس شده ايد. اما ما در اتاق هم مثل شما سعي کرديم، حساسيت خودمان به اصلاحيه قانون ماليات را به دولت نشان دهيم. در قدم اول مقایسه ای بین قانون قدیم و جدید مالیاتی انجام داديم و متن کامل آن هم در سایت منتشر شد. در گام دوم هم ماهنامه آینده نگر موضوع اصلاحیه قانون مالیات را به طور دقیق در گفت وگوهایی با اقتصاددانان کشور مورد بررسی قرار داد. امیدواریم این جمع بندی ها در نهایت به نفع بخش خصوصی باشد. اگر صاحب کارت بازرگاني يا کارت عضويت اتاق تهران هستيد، بزودي ماهنامه آينده نگر به وسيله پست سفارشي به دست شما مي رسد. اگر هم عضو اتاق نيستيد از فردا مي توانيد نسخه الکترونيکي مجله را روي سايت ببينيد.
(بخش خصوصي ) چرا دولت در مقابل موضوع كاهش رشد صنعتي موضع شفاف نگرفته است؟ (1394/07/05)
 ممنون از توجه و حساسیت شما. اتاق به عنوان نهادی تخصصی و کارشناسی طی گزارشی نظرات خود در این مورد را منتشر کرد. امیدواریم دولت محترم هم در مورد این موضوع موضع گیری درستی داشته باشد.
(بخش خصوصي ) چطور رشد صنعتي كاهش يافته ولي دولت هيچ واكنشي نشان نداده است؟ اگر رشد واقعا كم شده بايد تدبير ويژه كرد؟ (1394/07/05)
 مسعود خوانساري: در يکي از کامنت ها در اين مورد توضيح دادم. بازهم تکرار مي کنم انتظار ما در اتاق هم جدايي از خواسته هاي شما در بخش خصوصي نيست. کمي صبر کنيم شايد ناگفته هاي اين رشد منفي هم بيان شد. ما هم خيلي مشتاقيم دلايل را بشنويم و از برنامه هاي آينده هم آگاه شويم.
(صاحب کارت بازرگانی ) با سلام/ لطفا بفرمایید که چرا دولت در شرایط رکود اقتصادی، اقدام به اصلاح قانون مالیاتی کرده است ولی در روند اصلاح قانون به این نکته توجه نشده که مالیات گیری از تولیدکنندگان با این سختی و فشار انجام نشود. ممنون (1394/07/05)
 مسعود خوانساري: اصلاحيه قانون ماليات تا جايي که من مطالعه کرده ام، نکات مثبتي هم در دل خود دارد. در اتاق هم بخشي از نکات مثبت و منفي را فهرست کرديم و روي سايت هم قرار داديم. در نشريه آينده نگر هم تا جايي که امکان داشت موضوع را از نگاه کارشناسان بررسي کرديم. البته اميدواريم شما هم به عنوان يک فعال بخش خصوصي نظرتان را بگويد و در اين گفت و گوي کارشناسي شرکت کنيد. يک راه ساده تبادل نظر سايت اتاق است و در صورتي که اهل قلم هم هستيد مي توانيد مطلب خودتان را به آدرس پست الکترونيک ماهنامه آينده نگر ارسال کنيد. اما بايد بگويم اين را قبول دارم که توليد در رکود است و براي خروج از رکود تدبيرهاي ويژه مي خواهيم. حالا بايد ببينيم که راه اين تدبيرها چيست؟ مثلا سهل گيري مالياتي يا اينکه مشوق هاي ديگري ديده شود. خوب است کمي در مورد موضوع ماليات ها تخصصي نگاه کنيم. خبرگان اقتصادي در آينده نگر در اين مورد نظراتي داده اند. آنها را مطالعه کنيد شايد به جواب خودتان رسيديد.
(قاسمی ) به طور مشخص بفرمایید تا چه اندازه شعارهایی که پیش از این ارائه شده بود، محقق شده است؟ در حال حاضر نقش اتاق در اقتصاد ایران چقدر است؟ ما هنوز نمی دانیم اتاق چقدر در اقتصاد ایران نقش واقعی دارد یا اصلا برای بخش خصوصی چه خدماتی دارد؟ (1394/07/05)
 مسعود خوانساري: کدام شعارها را مي فرماييد. در کشور ما شعار زياد داده مي شود. اما اگر منظورتان به برنامه هاي انتخاباتي ماست که بايد بگويم تلاش جدي در راه تحقق آنها آغاز کرده ايم. اميدوارم در پايان فصل پاييز گزارش مناسبي از تحقق برنامه ها بدهم. شما هم اگر نقدي داريد، بفرماييد تا اصلاح کنيم. نقش اتاق در اقتصاد ايران هم جدايي از نقش بخش خصوصي در کليت اقتصاد ايران نيست. خوب چه بايد بکنيم؟ خيلي فرياد زده ايم که نقش بخش خصوصي در اقتصاد زياد شود. شايد تا حالا محقق نشده باشد ولي ما از اين راه منصرف نمي شويم. اول بايد نقش بخش خصوصي در اقتصاد را افزايش دهيم و بعد از آن نقش اتاق در اداره اقتصاد را تقويت کنيم. اين دو جدا از هم نيستند. اما به شما قول مي دهم که حداقل ما در اتاق تلاش مي کنيم، اثرگذاري بخش خصوصي در اقتصاد زياد شود. فعلا هم قصد خسته شدن از اين راه را نداريم.
(ارشادی ) خیلی جای خوشحالی دارد که در اتاق تهران از تلاشگران جنگ و جبهه قدردانی شد. اما چرا شما از کارآفرینان واقعی این کشور تقدیر نمی کنید؟ کسی که با بدبختی کارخانه ای تاسیس کرده شایسته تقدیر نیست؟ کسی که کارآفرینی حتی کوچک انجام داده شایسته تقدیر نیست؟ ممنون می شوم در این مورد موضع گیری کنید و بفرمایید آیا برنامه ای دارید یا خیر؟ (1394/07/05)
 مسعود خوانساري: آنچه در جلسه قبل هيات نمايندگان انجام شد، تلاشي براي جا انداختن فرهنگ قدرداني از زحمتکشان بود. ما در اتاق قدردان کارآفرينان هم هستيم. نگراني شما را هم درک کرده ايم. به شما وعده مي دهم بزودي شاهد اتفاقاتي در اتاق خواهيد بود که اين نگراني را برطرف مي کند. مثلا منتظر جلسه بعدي هيات نمايندگان اتاق تهران باشيد شايد نکته ويژه اي براي شما داشته باشد. اگر هم توصيه اي براي قدرداني از چهره خاصي از زحمتکشان بخش خصوصي داريد، همين جا در همين بخش نام و نشانشان را بنويسيد تا ما بررسي کنيم.
(قاسمی ) شما اخیرا اشاره کرده اید که اتاق تهران از استارتاپ ها حمایت می کند. لطفا مکانیزها و برنامه هایتان را اعلام کنید. مجموعه های دانشگاهی استارتاپی نیاز به این حمایت ها دارند ولی باید مشخص شود که ما چگونه می توانیم از این خدمات بهره مند شویم. ممنون (1394/07/05)
  مسعود خوانساری: اساسا هر چه در مورد استارتاپ ها گفته مي شود براي ما هم تازگي دارد. ما در اين چند ماه سعي کرديم کمي اين مفهوم جديد و خلاقانه در اقتصاد را درک کنيم. اما چه کرده ايم؟ ادعاي زياد از حد نمي کنم ولي به سهم خودمان جلسات مکرري برگزار کرده ايم تا راه مشخصي براي کمک به استارتاپها پيدا کينم. يک نکته که به ما قوت قلب مي دهد اين است که استارتاپ ها توسط جواناني اداره مي شوند که قرار است آينده اين کشور را بسازند. شور اين جوانان ما را در اتاق به وجد آورد تا قدمي برداريم. نتيجه اين قدم هاي کوچک را بزودي روي همين سايت اتاق منتشر ميکنيم. شما هم ما را نقد کنيد و به برنامه هاي استارتاپي ما نمره بدهيد. اميدوارم در اين عرصه موثر باشيم.
(احمد زاده ) چند نکته از رئیس اتاق سوال دارم: اولا: این رفت و آمد هیات های خارجی به ایران چه تاثیری برای ما دارد؟ دوما: شما در اتاق تهران برای فعال بخش خصوصی چه خدماتی ارائه می دهید؟ من در امریکا تجربیاتی داشتم که اتاق ها مانند ( که در آنجا شورای بازرگانی گفته می شد) نقش یک حامی واقعی را داشتند و خدمات ویژه ای ارائه می دادند تا فعال اقتصادی عضو آنها شود. سوما: خواهش می کنم در برنامه های اقتصادی و همایش های خود صاحبان کارت های بازرگانی را هم به بازی بگیرید. به طور خاص کسی با 10 سال سابقه کارت بازرگانی چرا به یک همایش دعوت نمی شود ولی رئیس تشکلی می شود؟ من متوجه شیوه خدمات دهی در این حوزه نشده ام. (1394/07/04)
 مسعود خوانساري: اينکه تجربيات بين المللي داريد بسيار ارزشمند است ولي اميدوارم اين دانسته ها را باما در اتاق و ساير همکارانتان در بخش خصوصي هم به اشتراک بگذاريد. راه اين همفکري دو طرفه هم اين است که به طور مثال يادداشت هايي در ماهنامه آينده نگر در مورد قياس اتاق هاي بازرگاني در ايران و ديگر کشورها بنويسيد. شيوه برقراري ارتباط با مجله آينده نگر را مي توانيد در همين شماره اي که احتمالا چند روز ديگر پست به دست شما مي رساند، پيدا کنيد. البته در سرمقاله شماره جديد آينده نگر، فهرستي از اقداماتي که شده را بيان کرده ام. شما هم آنها را مطالعه کنيد و اگر نکته اي نياز بود از همين طريق به بنده تذکر بدهيد. اما سوالات شما. در مورد هيات هاي خارجي بايد بگويم که تازه درهاي اقتصاد ايران به روي جهان باز شده است. خارجي ها مي آيند که وضعيت ما را بررسي کنند. احتمالا بايد کمي بيشتر صبر داشته باشيم تا نتايج را ببينيم. حرف شما در مورد حضور صاحبان کارت بازرگاني در همايش هاي اتاق درست است. البته اين حضور به معناي نفي حضورديگران نيست. در جلسات راهبردهاي اقتصاد ايران که در اتاق تهران برگزار مي شود، سعي مي کنيم با رعايت عدالت از ميان صاحبان کارت، فعال ترين ها را دعوت کنيم. در همايش هاي بعدي هم به فراخور موضوع سراغ ديگران مي رويم. نکات درستي را گفتيد. لطفا همين روش را ادامه دهيد. به چنين تذکرهاي نياز داريم. ممنون از شما
(کاظمی ) لطفا به صورت مشخص از دولت بخواهید تا برنامه اجرایی و عملیاتی برای حمایت از تولید داشته باشد. آنچه امروز وجود دارد بیشتر ایجاد بروکراسی های جدید و مزاحم است. ما به شما رای داده ایم تا این فضا را تغییر دهید. بنده از سوابق شما در وزارت راه اطلاعات کافی دارم و می دانم قدرت تغییر این وضعیت را دارید. با سپاس (1394/07/01)
 مسعود خوانساري: نه يکبار که چندين بار و نه در يک جلسه که در جلسات مکرر از دولت خواسته ايم فضاي کسب و کار را براساس قانون بهبود مستمر محيط کسب و کار تغيير دهد. نتيجه قطعا چنان نبوده که رضايت شما و ما را فراهم کند. اما مطمئن باشيد يکي از رسالت هاي ما در اتاق اين است که موضوع بهبود محيط کسب و کار را تا دستيابي به نتيجه مطلوب ادامه دهيم. آنچه هم در مورد سوابق بنده گفتيد، باعث قوت قلب است. اميدوارم اينجا در اتاق هم اين تجربيات به کار بخش خصوصي بيايد و سنگي از مقابل پاي توليد برداشته شود.
(رضایی منش ) لطفا در مورد وضعیت نامطلوب تولید موضع گیری دقیقی بفرمایید (1394/06/21)
 مسعود خوانساري: طي چند جلسه قبلي نکاتي را در اين مورد خاص گفته ايم ولي درست مي گويد شايد کم گفته شد و بنابراين بازهم از دولت مي خواهيم و بازهم تکرار مي کنيم.