سئوال:
سلام وقتتون بخیر شرکت ما قراردادی داره که از یک شرکت خارجی در خارج از کشور دستگاه میخره و وارد میکنه ، شرکت فروشنده (شرکت خارجی ) همان کشور مبدا یک سری خدمات راه اندازی دستگاه انجام میده و پیش فاکتور جدا ارسال میکنه برای پرداخت. الان بیمه سازمان تامین اجتماعی این قرارداد رو مشمول بیمه دونسته و مارو بابت عدم پرداخت حق بیمه قرارداد جریمه کردن سوال اول : آیا قرارداد ما مشمول بیمه هست ؟ و اینکه نحوه محاسبه حق بیمه این قرارداد چجوریه؟
پاسخ:
سلام علیکم. 1- خرید و فروش دستگاه خارجی (وارداتی) که دارای برگ سبز گمرکی است (مدارک واردات کالا)، معاف از پرداخت حق بیمه است.
2-چنانچه اسناد حسابداری شرکت بیانگر واریزی بابت راه اندازی دستگاه به شرکت خارجی است معاف از پرداخت حق بیمه است. اما چنانچه شرکت خارجی فروشنده در ایران دارای نمایندگی است و پرسنل نمایندگی محصولات شرکت خارجی دارای پرسنل ایرانی هستند و خدمات راه اندازی دستگاه توسط نمایندگی داخل ایران صورت میگیرد. حق بیمه قرارداد راه اندازی براساس ماده 38 و 41 قانون تأمین اجتماعی و با نرخ 16/67 % کل دستمزد راه اندازی مورد محاسبه و مطالبه قرار میگیرد.