هوالحق

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران پس از ماه ها بررسی و تلاش مستمر سرانجام در تاریخ 1396/02/17 اقدام به تأسیس و راه اندازی رسمی مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران نمود.

نمونه (پيشنهادي) شرط مركز داوري اتاق بازرگانی تهران
کلیه اختلافات و دعاوی ناشی از این قرارداد یا مرتبط به آن از جمله مذاکرات مقدماتی، انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر و همچنين كليه متفرعات آن به مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران ارجاع می گردد که مطابق با قانون اساسنامه و آیین داوری مرکز داوری اتاق ایران با رأی یک یا سه داور (برحسب اهميت دعوا و به تشخيص و انتخاب مركز داوري) بصورت قطعی و لازم الاجراء حل و فصل گردد. داور (ان) علاوه بر مقررات حاکم، عرف تجاری ذیربط را نیز مراعات خواهد (خواهند) نمود.شرط داوری موافقتنامه ای مستقل از قرارداد اصلی است و حتی در صورت بطلان، فسخ، انفساخ و ديگر أسباب انحلال قرارداد اصلی معتبر و لازم الاجراء می باشد.

فرآیند داوری
به طور معمول مسير فرآیند داوری اینگونه است که:
الف- طرفین یک قرارداد (اعم از مبایعه نامه، اجاره نامه ، پیمانکاری و ...) در قرارداد خود تصریح می نمایند که روش حل و فصل اختلاف از طریق داوری است و شرط پیشنهادی مركز داوری را عیناً درج می نمایند.
ب- پس از بروز اختلاف قراردادی فی مابین طرفین، محاکم قضایی از پذیرش این دعوی و اختلاف معذور می باشند و هریک از طرفین ميتواند به موجب درخواستی از مركز داوری تقاضاي رسیدگی نمايد .
ج- مركز داوری درخواست رسیدگی را برای طرف مقابل ارسال کرده تا چنانچه تمایل دارد پاسخ خود را در قالب دفاع اعلام نماید و سپس بدواً با توافق طرفین و در صورت عدم توافق توسط خود مركز یکی از داورانی که در موضوع مورد نظر تخصص و تبحر دارد به عنوان داور پرونده انتخاب می گردد .
د- داور تعیین شده پس از قبول داوری اقدام به تشکیل جلسه نموده و عندالزوم از نظر کارشناسان و اهل فن بهره میبرد و نهایتاً رأی مقتضی را صادر می کند رأی مذکور توسط مرکز داوری به طرفین ابلاغ می شود.
هـ- نهایتاً شخصی که رأی داور به نفع وی می باشد (محکوم له) رأی داور را جهت اجراء به محاکم دادگستری تقدیم می کند و محاکم قضایی با صدور اجرائیه بر روی رأی داور آن را همانند یک رأی قطعی قضایی اجراء می نمایند.

اسامی برخی از داوران مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران
دکتر گودرز افتخار جهرمی
دکتر منصور امینی
دکتر محسن ایزانلو
دکتر علیرضا آذربایجانی
دکتر ربیعا اسکینی
دکتر سید نصرالله ابراهیمی
دکتر حسن بادینی
دکتر محمّد رضا پیرهادی
دکتر لعیا جنیدی
دکتر فریدون جعفری
دکتر عباس قاسمی حامد
دکتر عبدالله خدابخشی
دکتر ستار زرکلام
دکتر عبدالحسین شیروی
دکتر محسن صادقی
دکتر بختیار عباسلو
دکتر بهمن کشاورز

مسئولین مرکز
رئیس مرکز : دکتر ولی رستمی
قائم مقام مرکز: مهدی رفیع زاده
معاون حقوقی اجرائی مرکز: حمید حسن زاده
دبیرخانه: الناز لاهیجانی

راه های ارتباط با مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران
مراجعه به سایت اتاق تهران WWW.TCCIM.IR
مراجعه به سایت مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران
مراجعه به آدرس تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، کوچه شهید میرزا حسنی، پلاک 18، طبقه 4
از طریق تلفن های 88718022-021
از طریق ایمیل legal [AT SIGN] tccim [DOT] ir