گردشگری تابستان و بازگشایی زودهنگام مشاغل، کار دست اروپا داد

کرونا در اروپا نگران‌کننده شده است

تاريخ 1399/06/30 ساعت 12:29

چندین کشور اروپایی از جمله فرانسه، اسپانیا، گرجستان، مونته‌نگرو و اوکراین از جهش تعداد مبتلایان گزارش داده‌اند. برخی از ایالت‌های امریکا هم هم‌زمان با نزدیک شدن فصل آنفولانزا، گزارش‌های از افزایش موارد ابتلا منتشر کرده‌اند که می‌تواند به سیستم بهداشت و درمان فشار زیادی وارد کند.

شیوع کرونا در برخی از کشورهای اروپا که اوایل پاندمی از شیوع گسترده جلوگیری کرده بودند، دوباره در حال افزایش است. سی‌ان‌بی‌سی در گزارشی به وضعیت افزایش شیوع کرونا در اروپا پرداخته است.

طبق این گزارش، فرانسه و اسپانیا اکنون در هرروز شاهد موارد جدید بیشتری از ابتلا نسبت به اوج ویروس کرونا در فصل بهار هستند. درحالی‌که اپیدمولوژیست‌ها انتظار داشتند در پاییز شرایط بدتر شود، اما تجدید شیوع کرونا زودتر از آغاز رسمی پاییز رخ داد.

دکتر ماریا ون کرخووه، رئیس واحد بیماری‌های نوظهور سازمان جهانی بهداشت گفت: برخی از روندها نگران‌کننده وجود دارد. آنچه واقعاً نگران‌کننده است، این است که ما نه‌تنها شاهد افزایش تعداد مبتلایان هستیم، بلکه تعداد بستری در بیمارستان‌ها و آی‌سی‌یو هم افزایش داشته است.

به گفته او، چندین کشور اروپایی از جمله فرانسه، اسپانیا، گرجستان، مونته‌نگرو و اوکراین از جهش تعداد مبتلایان گزارش داده‌اند. برخی از ایالت‌های امریکا هم هم‌زمان با نزدیک شدن فصل آنفولانزا، گزارش‌های از افزایش موارد ابتلا منتشر کرده‌اند که می‌تواند به سیستم بهداشت و درمان فشار زیادی وارد کند.

واحدهای مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌ها یا برخی از مناطق فرانسه در حال نزدیک شدن به سقف ظرفیت خود هستند. به گفته ون کرخووه بستری شدن در بیمارستان‌های انگلستان هم هر هشت روز تقریباً دو برابر شده است.

او به سی‌ان‌ان گفت: ما هنوز حتی به فصل آنفولانزا هم نرسیده‌ایم. بنابراین نگرانیم که این تعداد فزاینده بستری و آی‌سی‌یو واقعاً فشار سنگینی به سیستم درمان وارد کند.

 

*وضعیت جدی

دکتر هانس کلوگه، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا گفت: ما وضعیتی بسیار جدی پیش رو داریم. بیش از نیمی از کشورهای اروپایی طی دو هفته گذشته بیش از 10 درصد رشد موارد ابتلا را گزارش داده‌اند.

شیوع بیماری در فرانسه و اسپانیا از ایالات‌متحده پیشی گرفته است. اسپانیا و فرانسه روزانه به‌طور متوسط 215 و 129 مورد جدید در ازای هر 1 میلیون نفر ثبت کرده‌اند، درحالی‌که این رقم برای ایالات‌متحده 117 مورد است. البته تعداد کل موارد در ایالات‌متحده بالاتر است، با میانگین هفت‌روزه حدود 38500 عفونت در روز گزارش‌شده است.

ترامپ هفته گذشته گفت: اگر اکنون به اتحادیه اروپا نگاه کنید، متوجه می‌شوید که آنها شکست‌های بزرگی دارند که قبلاً هرگز ندیده‌اید. صادقانه بگویم، تعداد مبتلایان آنها در سطحی قرار دارد که بسیار بدتر از تعداد موجود در امریکا است. ما خیلی خیلی بهتر از اتحادیه اروپا عمل کردیم.

 

*توریسم فرانسه

فرانسه در حال تجربه یک تجدید حیات رکورددار در تعداد پرونده‌ مبتلایان کرونا بعد از آرامش نیمه تابستان است. طبق داده‌های دانشگاه جان هاپکینز، این کشور بیش از 8800 مورد جدید در روز ثبت کرده است. براساس میانگین هفت روزه بالاتر از اوج آوریل و موارد ابتلای روزانه 8400 مورد است.

گفته می‌شود بیشتر موارد ابتلای جدید از ریوریای فرانسه، خط ساحلی مدیترانه در گوشه جنوب شرقی فرانسه رخ‌داده است. این قسمت از فرانسه، منطقه‌ای است که افراد زیادی برای تعطیلات به آنجا رفته بودند.

جوانان عمدتاً در حال افزایش موارد جدید ابتلا هستند، شبیه آن چیزی که ایالات‌متحده در تابستان تجربه کرده بود. این به این معنی است که بستری در بیمارستان افزایش و مرگ‌ومیر بسیار کندتر از شیوع ماه بهار خواهد بود.

 

*عجله برای بازگشایی اسپانیا

داده‌های هاپکینز نشان می‌دهد که در اسپانیا که در ماه ژوئن شاهد موارد ابتلای کمتر از 500 نفر بود، موارد ابتلا حالا به بالاترین حد رسیده است. تعداد پرونده‌های موارد ابتلای روزانه در حال افزایش است، میانگین هفت روز به بیش از 10 هزار مورد رسیده که رقمی بالاتر از اوج ماه مارس و رقم 8 هزار مورد است. به گفته مسئولان، بیشتر موارد جدید در اسپانیا در مادرید رخ‌داده است.

مادرید و بارسلونا برای بازگشایی مشاغل در فصل تابستان عجله کردند و مردم هم بعد از کاهش موارد ابتلا مراقبت‌های خود را کنار گذاشتند.

البته برخی مناطق مانند کاتالونیا، با افزایش تعداد آزمایشات و ردیابی موارد ابتلا باهدف قرار دادن محله‌ها برای غربالگری با موفقیت بیشتری ویروس را مهار کرد.