به گفته سازمان تجارت جهانی، ترامپ با تعرفه‌هایش قوانین تجارت جهانی را نقض کرده است

نقض قوانین تجارت جهانی توسط امریکا

تاريخ 1399/06/26 ساعت 13:31

تعرفه‌ها تا کنون ابزاری برای دولت ترامپ بوده است. او در جریان مذاکرات برسر جایگزینی موافقت‌نامه تجارت آزاد امریکای شمالی (نفتا)، بازهم از تعرفه‌ها علیه همسایگانش، کانادا و مکزیک استفاده کرد.

سازمان تجارت جهانی روز سه‌شنبه گفت تعرفه‌هایی که رئیس‌جمهوری امریکا، دونالد ترامپ علیه کالاهای چینی اعمال کرده است، قوانین تجارت بین‌المللی را نقض کرده است. سی‌ان‌ان گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است.

چین به سازمان تجارت جهانی بر سر تعرفه‌های وضع‌شده امریکا برای کالاهایش به ارزش حدود 234 میلیارد دلار در سال 2018 شکایت کرده بود. این هیئت سازمان تجارت جهانی حالا متوجه شده که این تعرفه‌ها چندین قانون را نقض می‌کند، ازجمله قوانینی که نرخ تعرفه برابر را برای همه شرکای تجاری عضو اعمال می‌کند. اما بااین‌حال، حکم سازمان تجارت تأثیر عملی کمی خواهد داشت.

ترامپ در تلاش برای آوردن پکن سر میز مذاکره و رسیدگی به مسائل مربوط به سرقت مالکیت معنوی و انتقال اجباری فناوری، تعرفه‌هایی را بر میلیاردها دلار از کالاهای چینی وضع کرده است.

ایالات‌متحده و چین با توافق اولیه در اوایل سال جاری موافقت کردند تا بیشتر تعرفه‌ها پابرجا بماند. البته این تعرفه‌ها برای کسب‌وکارهای آمریکایی گران تمام می‌شود و گاهی منجر به افزایش قیمت در مصرف‌کنندگان خواهد شد.

دولت ترامپ مدت‌هاست که از سازمان جهانی تجارت برای اینکه چین را مسئول نمی‌داند انتقاد می‌کند. رابرت لایتیزر، نماینده بازرگانی امریکا از حکم این گروه انتقاد کرده است.

لایتیزر در بیانیه‌ای گفت: اگرچه این هیئت در مورد شواهد گسترده ارسالی توسط ایالات‌متحده درباره سرقت مالکیت معنوی توسط چین توجهی نکرد، اما تصمیم سازمان جهانی تجارت نشان می‌دهد که هیچ راهی برای بهبود این خلاف اخلاقی وجود ندارد.

چین از تصمیم سازمان تجارت جهانی به‌عنوان قضاوتی عینی و عادلانه استقبال کرد. چین اعلام کرد که عزم راسخ دارد که به قوانین سازمان تجارت جهانی احترام بگذارد و اقتدار یک سیستم تجارت چندجانبه را حفظ کند.

درعین‌حال هم‌ چین تعرفه‌هایی برای کالاهای ساخت ایالات‌متحده وضع کرده است، اما امریکا هیچ شکایت رسمی درباره این تعرفه‌ها ثبت نکرده است.

تعرفه‌ها ابزاری برای دولت ترامپ بوده است. او در جریان مذاکرات برسر جایگزینی موافقت‌نامه تجارت آزاد امریکای شمالی (نفتا)، بازهم از تعرفه‌ها علیه همسایگانش، کانادا و مکزیک استفاده کرد.

روز سه‌شنبه ساعاتی قبل از تعیین تعرفه‌های تلافی‌جویانه کانادا، ایالات‌متحده موافقت کرد تعرفه‌های آلومینیوم کانادا را لغو کند. در عوض ایالات‌متحده سهمیه‌ای را اعمال می‌کند و در صورت عبور از سقف این سهمیه، حق استفاده مجدد از تعرفه‌ها را خواهد داشت.

در ماه اوت، ایالات‌متحده با این استدلال که واردات، امنیت ملی امریکا را تهدید می‌کند، مجدداً تعرفه‌های 10 درصدی برای آلومینیوم کانادا وضع کرده بود. او سال گذشته در میان مذاکرات نفتای جدید، تعرفه‌های کانادا و مکزیک را برداشته بود. معامله تجاری مورد مذاکره جدید، معروف به توافق‌نامه امریکا-مکزیک-کانادا در ماه ژوئیه اجرایی شد.

اتاق بازرگانی ایالات‌متحده از اقدام ترامپ استقبال کرد چرا که تعرفه‌ها، آلومینیوم را برای برخی از تولیدکنندگان امریکا گران کرده بود. این گروه در مورد عدم اطمینان باقی‌مانده در محل ابزار نگرانی کرده است.

میرون برلیانت، رئیس امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایالات‌متحده در بیانیه‌ای گفت: آنچه تولیدکنندگان آمریکایی در حال حاضر به آن احتیاج دارند این اطمینان است که این تعرفه‌ها دوباره ظهور نخواهد کرد.