سفر هیات تجاری اتاق مشترک ایران و اتریش به وین

مذاکره با نمایندگان 160 شرکت اتریشی برای توسعه مراودات تجاری

تاريخ 1398/07/17 ساعت 16:27

یک هیات تجاری 26 نفره اتاق مشترک ایران – اتریش که به سرپرستی پدرام سلطانی، رئیس این اتاق مشترک عازم این کشور شده بود در ملاقات با مقامات و فعالان اقتصاد اتریش، فرصت‌های تجاری برای گسترش مراودات میان دو کشور را بررسی کرد.

یک هیات تجاری 26 نفره اتاق مشترک ایران – اتریش که به سرپرستی پدرام سلطانی، رئیس این اتاق مشترک عازم این کشور شده بود در ملاقات با مقامات و فعالان اقتصاد اتریش، فرصت‌های تجاری برای گسترش مراودات میان دو کشور را بررسی کرد.

اعضای این هیات تجاری که با هدف گسترش روابط میان بخش خصوصی دو کشور و شرکت در همایش اقتصادی ایران به وین سفر کرده بودند با استقبال دور از انتظار فعالان اقتصادی این کشور و حضور نمایندگان بیش از 160 شرکت اتریشی در محل اتاق بازرگانی فدرال اتریش مواجه شدند.

در همایش اقتصادی ایران و اتریش، پدرام سلطانی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و اتریش، با اشاره به روابط اقتصادی و تجاری ایران و اتریش، نقش بخش خصوصی به ویژه شرکت‌های اتریشی در حفظ و توسعه روابط تجاری دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

سلطانی با اشاره به اینکه سطح مناسبات تجاری دو کشور به دلیل تحریم‌های آمریکا تنزل یافته، پیشنهاد کرد بخش خصوصی دو طرف با راه‌اندازی چارچوبی برای معامله پایاپای اسناد تجارت دوجانبه، بخشی از مبادلات خود را از این طریق انجام دهد. او همچنین استفاده از رمزارزها را راهکار مناسبی برای توسعه روابط مالی دو جانبه برشمرد و گفت: حضور چشمگیر شرکت‌های اتریشی در این همایش نشانه باور آنها به مراوده با همتایان ایرانی و اهمیت و سودمندی کار با ایران است.

 همچنین، حمیدرضا مدد، کاردار سفارت ایران در وین، طی سخنانی در این همایش ضمن اشاره به روابط دیرینه ایران و اتریش، حمایت دولت اتریش از برجام و همچنین سفر مقامات عالی‌رتبه دو کشور، از آمادگی سفارت جمهوری اسلامی ایران برای ارایه اطلاعات، خدمات و تسهیلات به شرکت‌های اتریشی سخن گفت.

در این گردهمایی، چند تن از مسئولان اتاق بازرگانی فدرال اتریش، وزارت فدرال همگرایی اروپا و امور خارجه و وزارت اقتصاد و دیجیتال‌سازی اتریش نیز در خصوص ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها، مشکلات و تنگناهای مرتبط با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران توضیحاتی ارائه کرده و تاکید کردند، دولت اتریش و اتحادیه اروپا تحریم‌های یکجانبه آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسند و با آن مخالف هستند.

افزون بر این، نمایندگان شرکت‌ها و موسسات ایرانی و اتریشی مجموعه داده‌ها و اطلاعات مفیدی از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های دو کشور ایران و اتریش را به نمایش گذاشته و به صورت رو در رو درباره زمینه‌های همکاری به گفت‌وگو و مذاکره پرداختند.

 اعضای هیات تجاری اتاق ایران- اتریش، همچنین در سمینار آشنایی با خدمات سازمان‌های اتریشی به شرکت‌های کوچک و متوسط نیز حضور یافتند و از نزدیک در جریان این خدمات قرار گرفتند. در این سمینار، نمایندگان سازمان‌های دولتی و سازمان‌های وابسته به اتاق اتریش اطلاعاتی درباره ترکیب اقتصاد اتریش و روش‌های حمایت از کارآفرینان جوان، استارتاپ‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط در اختیار اعضای هیأت قرار دادند. هیات رییسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و اتریش نیز در این سفر با نایب‌رئیس اتاق فدرال اتریش و رئیس کمیته ملی اتاق بازرگانی بین‌المللی در اتریش ملاقات کرده و به ارزیابی روش‌های ممکن در حفظ و توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور پرداختند.

هم‌چنین در این سفر، نشست کارگروه تجارت و شرکت‌های کوچک و متوسط کمیسیون مشترک ایران و اتریش با حضور نمایندگان دستگاه‌های دولتی و اتاق فدرال اتریش نیز برگزار شد و برای نخستین بار نمایندگان بخش خصوصی ایران به جای نمایندگان دولتی، عهده‌دار مذاکره دوجانبه در این رابطه شدند. هیات رییسه اتاق ایران و اتریش به نمایندگی از سوی ایران، به مرور تفاهمات گذشته پرداخت و همچنین پیشنهادهای تازه‌ای را برای درج در برنامه کارگروه به بحث و بررسی گذاشت.

این هیات در عین حال، دیداری با نمایندگان سنای اقتصادی اتریش داشت و به بررسی راهکارهای همکاری دوجانبه پرداخت.