استارت‌آپ‌های ایرانی از تجربه‌های جی‌تکس 2017 می‌گویند

از پیشنهاد یک میلیون دلاری تا دیدار با نماینده مایکروسافت

تاريخ 1397/07/18 ساعت 14:26

استارت‌آپ‌های ایرانی حاضر در غرفه اتاق تهران در نمایشگاه جی‌تکس سال گذشته، این تجربه را غنی و منحصربفرد خوانده و اعلام کردند این نمایشگاه به آنان نشان داد فاصله کمی با دنیای بزرگ و توسعه‌یافته فناوری دارند.

سال گذشته و در رویداد جی‌تکس 2017 دبی، 12 استارت‌آپ ایرانی با حمایت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران حضور یافتند و داشته‌های فناورانه خود را با استارت‌آپ‌های دیگر از سراسر جهان به اشتراک گذاشتند.

در رویداد جی‌تکس 2017، یک استارت‌آپ از ایران موفق شد جزو 50 استارت‌آپ اول این رویداد معرفی شود و نماینده دیگری از تیم ایران به دور نهایی جایزه 180 هزار دلاری راه پیدا کرد. همچنین، برخی دیگر از استارت‌آپ‌های ایرانی طی پنج روز برپایی این رویداد، با حضور در چندین پیچ، محصولات خلاقانه خود را تشریح کردند و حتی توانستند سرمایه‌گذاران بین‌المللی را وجد آورند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، استارت‌آپ‌های ایرانی که سال گذشته با حمایت اتاق بازرگانی تهران به جی‌تکس 2017 دبی راه یافته بودند، تجربه‌ خود از این رویداد را پر بها و ارزشمند توصیف کرده و معتقدند که پس از حضور در این رخداد، رویکرد آنان به کسب‌و‌کارهای نوآورانه را دچار دگردیسی کرده است.

بنیانگذار «کوانت‌کن» که به عنوان استارت‌آپ در حوزه بازار مالی در جی‌تکس 2017 دبی حضور یافت، اعتمادسازی برای صاحبان کسب‌و‌کارهای نو ایرانی را مهم‌ترین دستاورد حضور در این رویداد بین‌المللی عنوان کرد و معتقد است که طی مدت حضورش در جی‌تکس 2017 به یقین رسیده که تولیدات و توانمندی‌ استارت‌آپ‌های ایرانی از نظر کیفی فاصله بسیار نزدیک با آنچه که در عرصه جهانی اتفاق می‌افتد، دارد.

حدادی، خلق شبکه‌سازی گسترده برای توسعه استارت‌آپ‌ها را یکی از دستاوردهای کلیدی حضور در این رویداد دانست و گفت: طی مدت حضور در جی‌تکس 2017 دبی، با چندین شرکت از کشورهای سنگاپور، هند و پاکستان برای اجرا نسخه داخلی از کوانت‌کن در این کشورها وارد مذاکره و تبادل‌نظر شدیم.

به گفته وی، همچنین این استارت‌آپ موفق شد طی چند ماه گذشته، مذاکراتی با یک سرمایه‌گذار خارجی برای توسعه آن داشته باشد.

 

مدیر و بنیان‌گذار استارت‌آپ «خبریو» نیز امضای چندین قرارداد با شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی را یکی از دستاوردهای حضور در جی‌تکس 2017 دبی عنوان کرد. سعید ابراهیمیان که با «خبریو»، یک سامانه پایش و پردازش اخبار را ایجاد کرده و در جی‌تکس سال گذشته دبی جزو 50 استارت‌آپ اول این رویداد معرفی شد، به پیشنهاد سرمایه‌گذاری یک میلیون دلاری که در این رخداد تکنولوژی به کسب وکار آنها شد، اشاره کرد و افزود: هوش مصنوعی به کار رفته در «خبریو» که روی تحلیل داده‌ها کار می‌کند، از سوی سایر استارت‌آپ‌ها از کشورهای مختلف مورد توجه قرار گرفت و ما حتی در طول مدت حضور در جی‌تکس موفق شدیم با نماینده شرکت مایکروسافت مذاکره داشته باشیم.

 

به گفته وی، این استارت‌آپ ایرانی که جزو اسپانسرهای جی‌تکس 2017 دبی نیز بود، در آن رویداد توانست با شرکت‌هایی از اروپا، هند و امارات توافق‌نامه همکاری امضا کند.

بنیان‌گذار استارت‌آپ «سیمیا سرویس» نیز که جزو گروه 12 تیمی استارت‌آپی ایران در جی‌تکس 2017 دبی بود، ارتباط مستقیم با سایر استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فناورانه خارجی را مهم‌ترین دستاورد حضور در این رخداد بزرگ فناوری دانست و گفت: سیمیا سرویس استارت‌آپی است که بر پایه ارائه خدمات به ایرانیان خارج از کشور ایجاد شده است و حضور در جی‌تکس 2017 دبی، فرصتی ایده‌آلی بود تا ایرانیان خارج از کشور با امکانات و ظرفیت‌های این استارت‌آپ آشنا شوند.

قطبی همچنین خاطرنشان کرد که طی مدت حضور در جی‌تکس 2017 دبی، مذاکراتی نیز با سرمایه‌گذارانی از کشورهای دیگر داشته و به نتایج خوبی نیز رسید اما به دلیل شدت تحریم‌ها در جابه‌جایی پول، تاکنون عملیاتی نشده است.

وی حضور استارت‌آپ‌های ایرانی در رویداد جی‌تکس را فرصتی برای آشنایی با دستاوردهای فناوری جهان برای صاحبان کسب وکارهای نو در ایران عنوان کرد و افزود: شرکت‌های ایرانی با حضور در این رویداد، به خوبی با روند توسعه کسب وکارهای دانش‌بنیان در دنیا آشنا می‌شوند.

نمایشگاه جی‌تکس 2018 از هفته آینده در دبی کار خود را آغاز می‌کند و غرفه اتاق بازرگانی تهران در این نمایشگاه، محل عرضه خدمات نوآورانه 18 استارت‌آپ ایرانی خواهد بود.