رویترز از افزایش واردات نفت هند از ایران خبر داد

افزایش 10 درصدی صادرات نفت به هند

تاريخ 1397/03/23 ساعت 13:14

آمارهای نفتی نشان می‌دهد که لااقل در ماه گذشته میلادی، و با وجود تهدیدهای آمریکا، خرید نفت هند از ایران افزایش خوبی داشته است.

مطابق داده‌های منابع صنعتی و کشتیرانی، با وجود تهدید تحریم‌های تازه آمریکا، واردات روزانه نفت هند از ایران در در ماه می به 705 هزار بشکه رسید که بالاترین سطح از سال 2016 به شمار می‌رود.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، از ماه ژوئن واردات نفت ممکن بود به علت خودداری دو پالایشگاه بزرگ هند از خرید نفت ایران به واسطه فشار تحریم‌های آمریکا کاهش پیدا کند. این دو پالایشگاه مجموعا 35 درصد ظرفیت پالایش نفت هند با حدود 5 میلیون بشکه در روز را در اختیار دارند.

این در حالی است که طی ماه می رییس‌جمهوری آمریکا تهدید کرد که تحریم‌های تازه‌ای علیه صنعت نفت ایران و برای محدود کردن صادرات آن وضع می‌کند و به همین دلیل احتمال می‌رفت پالایشگاه‌های هند خرید نفت از ایران را کاهش دهند.

با این حال بر اساس گزارش‌های تازه منتشر شده، واردات نفت هند از ایران طی ماه می 10.2 درصد نسبت به ماه قبل بیشتر شده و بیش از 45 درصد نیز نسبت به مدت مشابه سال 2017 افزایش داشته است.

میزان صادرات نفت ایران طی ماه می به 2.7 میلیون بشکه در روز رسیده که یک رکورد از زمان برداشته شدن تحریم ها به شمار می رود.

گفتنی است هند واردات نفت از ایران را در سال مالی 2017 و 2018 نیز در پی یک اختلاف بر سر سرمایه گذاری در یک حوزه گازی کاهش داده بود. از سوی دیگر در حالی که هند برنامه‌ای برای کاهش واردات نفت از ایران داشت با موافقت ایران به دادن تخفیف‌های حمل و نقل دریایی این برنامه کنار گذاشته شد.

هند به عنوان سومین واردکننده و مصرف‌کننده نفت در جهان، پس از چین دومین واردکننده نفت از ایران به شمار می‌رود.

منابع خبری گزارش دادند که شرکت هندی نایارا انرژی که لوک‌اویل روسیه سهام عمده‌ای در آن دارد قصد داشت از ماه جاری خرید نفت ایران را کاهش می‌دهد اما در حال حاضر این شرکت روزانه 200 هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند. ایران پس از عراق و عربستان سعودی، سومین تامین‌کننده بزرگ نفت هند است. هند در ماه می سال جاری روزانه 4.34 میلیون بشکه نفت خام وارد کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 2.8 درصد رشد داشته است.

همین منابع گزارش داده‌اند که ریلیانس اینداستری که یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های نفت جهان است قصد دارد در ماه اکتبر یا نوامبر خرید نفت از ایران را کاهش دهد.

فارمندرا پرادان، وزیر انرژی هند، هفته گذشته گفت که کشورش در مقابل تحریم‌های جدید آمریکا سیاست صبر و انتظار را در پیش گرفته تا بتواند اثر تحریم‌ها را ارزیابی کند.

طی ینج ماه نخست سال جاری میلادی هند 3.5 میلیون بشکه در روز نفت از ایران خریداری کرد که 6.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش را نشان می‌دهد.