بیزنس اینسایدر منتشر کرد

استارت آپی برای آدم های تنبل

تاريخ 1396/06/13 ساعت 00:23

چیزهای خوب اغلب به انتخاب های سخت، کارگروهی و گاهی اوقات مبارزه با هرچیزی که در اختیار داری، نیاز دارند.

 این جوان 24 ساله یک استارت آپ موفق راه اندازی کرده و برایش از کار در فیس بوک و اوبر صرف نظر کرده است.

خلیل مانگالجی 24 ساله، پسر خوشحالی است. او تنها 1.8 میلیون دلار برای استارت آپ دوساله خود فیکس (Fiix) سرمایه گذاری کرده است.

او با سال گذشته در حالی که استارت آپ خود را راه اندازی کرده بود، با یک تومور سرطانی هم مبارزه می کرد. او به بیزنس اینسایدر گفت که فعلا رو به بهبودی است.

زندگی او یک یادآوری خوب برای این است که چیزهای خوب اغلب به انتخاب های سخت، کارگروهی و گاهی اوقات مبارزه با هرچیزی که در اختیار داری، نیاز دارند.

 

*دلخوری منجر به یک استارت آپ شد

مانگالجی یکی از سه بنیانگذار یک استارت آپ در تورنتو به نام فیکس است. این استارت آپ مکانیک های دارای مجوز را به خانه مشتری ها می فرستد تا تعمیرات جزئی خودرو مانند نصب لنت ترمز جدید، تغییر لاستیک یا روغن خودرو را انجام دهد.

استارت آپ فیکس، دوسال پیش توسط مانگالجی و دو تن از دوستانش در کالج به نام های زین مانجی و آریف بانجی راه اندازی شد. کسانی که رویای جدید برای به دست آوردن پول داشتند. مانگالجی به بیزنس اینسایدر گفته است که آنها قبلا چند استارت آپ دیگر را هم امتحان کرده اند که هیچ کدام موفق نبوده است. مانند Airbnb برای عروسی و برنامه بلندکردن وزنه مغناطیسی.

در یک روز خاص، یکی از آنها مجبور بود که تایرهای مخصوص برف را روی ماشینش نصب کند. اما تمام فروشگاه های محلی رزرو شده بودند. بنابراین او مجبور شد کسی را برای انجام این کار به خانه اش ببرد.

مانگالجی می گوید: آن زمان ما با خودمان گفتیم که این کار بسیار ساده تر از رفتن به فروشگاه است و چه خوب می شود این برنامه را برای یک استارت آپ انجام دهیم.

به این ترتیب استارت آپ آنها متولد شد که ابتدا نامش تایر سوآپ (Tire Swap) بود. به گفته مانگالجی، آنها مکانیک های دارای مجوز را جمع و برنامه ای برای ارسال آنها به خانه های مردم برای تغییر تایرها ایجاد کردند. آنها در همان هفته اول، 80 سفارش ثبت کردند. حتی تا پایان ماه، صدها مشتری خدمات آنها را سفارش دادند.

به مرور زمان، مشتری ها سوال می کردند که مکانیک ها چه خدمات دیگری می توانند ارائه دهند، به این ترتیب تایر سوآپ به فیکس تبدیل شد.

امروز فیکس 4 هزار سفارش انجام می دهد و در مسیر 1.2 میلیون دلاری در سال قرار دارد. سه نفر از مکانیک های آنها، به اندازه ای کارشان گرفته است که کارهای دیگرشان را به طور کامل کنار گذاشته اند و تمام وقت برای مشتریان فیکس کار می کنند. در حال حاضر آنها 15 مکانیک دارای مجوز در سیستم خود دارند.

فیکس در حال حاضر تنها در تورنتو فعالیت می کند و بنیانگذارانش امیدوارند بتوانند کارشان را به دیگر مناطق گسترش دهند.

فیکس برای رسیدن به صحنه استارت آپ ها مسیر غیرمعمولی را طی کرده است. مانگالجی ابتدا مسیر سنتی رشته اش را ادامه داد. او برای کارآموزی در شرکت اپل، BitPesa و Pivotal Labs و فیس بوک کار کرده است. به این ترتیب زمانی که فارغ التحصیل شد، پیشنهاد شغلی از فیس بوک، اوبر، مدیوم و سایر شرکت ها داشت.

اما مانگالجی به دنبال راهی برای ساختن بود. با اینکه یکی از دوستانش به او پیشنهاد کرد که تمام وقت در فیکس کار کند، اما مانگالجی کار در اوبر را پذیرفت. ولی درست زمانی که می خواست کارش در اوبر را آغاز کند متوجه شد که فیکس به عنوان استارت آپ نمونه انتخاب شده بود. به این ترتیب آنها از کانادا به سانفرانسیسکو رفتند.

مانگالجی انتخاب سختی برای کنار گذاشتن اوبر انجام داد و در عوض روی فیکس متمرکز شد. کار آنها همین طور پیش رفت تا اینکه 6 ژوئن 2016، میزان بازدید از سایت آنها به 6000 درصد افزایش پیدا کرد مشتریان بیشتری در استارت آپ آنها حاضر شدند.