اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: فرهاد احتشام زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو

تلاش واردکنندگان خودرو برای بقا

تاريخ 1396/04/25 ساعت 17:48

شرایط برای فعالیت شرکت‌های واردکننده خودرو تااندازه‌ای دشوار شده که باید گفت، ما برای بقا تلاش می‌کنیم نه چیز دیگر.

فرهاداحتشام زاد

مالیات واردات خودرو طبق روالی که همه شرکت‌ها براساس آن مالیات پرداخت می‌کنند، پرداخت‌شده است. واردکنندگان مالیات را در گمرک می‌پردازند. تاکنون براساس روال قانونی مالیات از واردکنندگان خودرو دریافت شده است و درصد بالای حقوق و عوارض گمرکی البته بحث دیگری است. خودرو کالایی قاچاق پذیر نیست و در مورد خودروهای وارداتی، فرار مالیاتی معنا ندارد.

در سال گذشته درآمد دولت از محل مالیات واردات خودرو 63 درصد افزایش‌یافته است. براساس آنچه در رسانه‌ها منتشرشده در برنامه بودجه سال ۱۳۹۵ تحقق ۳۴۰۰ میلیارد تومان از محل واردات خودرو در نظر گرفته که از این میزان ۲۶۰۰ میلیارد تومان آن محقق شده است. این ارقام نشان می‌دهد که تحقق هدف از متوسط برنامه بالاتر است اما این احتمال وجود دارد که دولت تلاش کند در سال جاری برای افزایش درآمد از محل مالیات بر واردات خودرو بیشتر به شرکت‌های بخش خصوصی فشار بیاورد اما این مسئله ما نیست.

واقعیت این است که تصمیمات شتاب‌زده دولت در روزهای اخیر حضور کابینه دولت یازدهم به‌ویژه در زمینه خودرو، بازار خودروهای وارداتی را متلاطم کرده است. دولت بیش‌ازاندازه برای خالی کردن بازار به نفع شرکت‌های شبه‌دولتی تلاش می‌کند و با صحبت‌های کلیشه‌ای به روش‌های مختلف بازار خودرو را دچار نوسان کرده است.

بقای 150 شرکت واردکننده خودرو که همگی متعلق به بخش خصوصی است، به خطر افتاده است. مشتریان هزینه‌های گزافی بابت شتاب‌زدگی‌های وزارت صنعت و معدن پرداخت می‌کنند. اقداماتی مثل توقف ثبت سفارش خودروهای وارداتی ازاین‌دست برشمرده می‌شود. این اقدام دولت که در سال گذشته هم‌زمان با ابلاغ دستورالعمل ساماندهی بازار ارز و باهدف حذف شرکت‌های غیر نماینده از گردونه واردات خودرو انجام شده بود، در سال جاری هم تکرار شده است. نزدیک به یک هفته است که سایت وزارت صنعت به بهانه آمارگیری بسته‌شده است، بهانه‌ای که شاید در سال 1980 منطقی و پذیرفتنی بود اما در سال 2017 نیست. شرایط برای فعالیت شرکت‌های واردکننده خودرو تااندازه‌ای دشوار شده که باید گفت، ما برای بقا تلاش می‌کنیم نه چیز دیگر.

توضیح: بانک مرکزی اخیراً گزارش درآمدها و مخارج دولت در بودجه سال ۱۳۹۵ را منتشر کرد که طبق آن کل درآمد مالیاتی دولت در سال گذشته برابر با ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است که از این میزان ۲۶۰۰ میلیارد تومان آن درآمد مالیات واردات خودرو بوده است. درآمد ۲۶۰۰ میلیارد تومانی دولت از محل مالیات واردات خودرو در سال گذشته در حالی است که هدف‌گذاری صورت گرفته در برنامه بودجه سال ۱۳۹۵ تحقق ۳۴۰۰ میلیارد تومان از محل واردات خودرو بوده که البته محقق نشده است. واردکنندگان خودرو سال مالیاتی گذشته را چگونه پشت سر گذاشتند؟