تورم در امریکا در حال رشد است

رشد اقتصاد ایالات متحده به انتها رسیده است؟

تاريخ 1400/05/03 ساعت 11:15

اقتصاد امریکا در حال بازگشت به حالت عادی است و میلیون‌ها کارگر حاشیه‌ای امریکایی به مشاغل خود باز خواهند گشت. این بدان معناست که بازگشت تدریجی به میانگین رشد اقتصادی صورت خواهد گرفت.

پیش‌بینی می‌شود اقتصاد ایالات متحده در سه ماه دوم سال رشد جنجالی دیگری داشته باشد، قبل از اینکه آرام بگیرد و شروع به کاهش کند. سی‌ان‌بی‌سی گزارشی در این باره منتشر کرده است.

طبق نظرسنجی FactSet، پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی برای دوره آوریل تا ژوئن در امریکا 9.2 درصد شتاب بگیرد. وزارت بازرگانی این کشور اولین برآورد خود را برای تولید ناخالص داخلی سه ماه دوم روز پنجشنبه منتشر خواهد کرد.

در جهانی قبل از همه‌گیری این می‌توانست رشد سالانه در سریع‌ترین سطح از سه ماه دوم سال 1983 تاکنون باشد. اما اوضاع در شرف تغییر است. این رشد بعد از رکود بزرگ و ناشی از تولید و سیاست‌های مختلف برای مقابله با کرونا بوده است.

اقتصاد امریکا در حال بازگشت به حالت عادی است و میلیون‌ها کارگر حاشیه‌ای امریکایی به مشاغل خود باز خواهند گشت. این بدان معناست که بازگشت تدریجی به میانگین رشد اقتصادی صورت خواهد گرفت.

مارک زندی، اقتصاددان ارشد Moody’s Analytics می‌گوید: رشد اوج گرفته بود و در نیمه دوم امسال اقتصاد کمی کند خواهد شد. در نیمه اول سال 2022 با کم‌رنگ شدن حمایت ملی این کندی بیشتر می‌شود. خطوط رشد به طور عمده توسط سیاست‌های مالی طی 18 ماه آینده شکل می‌گیرد. حالا این روند کند شده و ممکن است سال آینده در این زمان کاملاً متوقف شود.

تا اقتصاد به این نقطه برسد، مسیری‌ طولانی طی شده است. اقتصاد امریکا تقریباً به قبل از همه‌گیری نزدیک شده است.

طبق یک سنجش در حال اجرا توسط Jefferies، قبل از اینکه کووید 19 همه چیز را زیرورو کند، تولید سراسری در 98.6 درصد در سطح طبیعی قرار داشته است.

این شرکت برای اندازه‌گیری نسبت به اکنون از شاخص‌های زیادی استفاده کرده است. طبق این بررسی برخی از زمینه‌ها مانند اشتغال و سفر هوایی عقب‌مانده‌اند، اما خرده‌فروشی و مسکن کمک کرده است که فعالیت‌های سراسری کمی بالاتر از سطح 2019 و رقم 98.6 درصد قرار بگیرند.

اما تداوم چنین رشد سریعی در رشد اقتصادی دشوار خواهد بود. افزایش شدید تورم ناشی از محدودیت‌های عرضه و تقاضای کلان مربوط به بازگشایی اقتصاد به تولید ضربه خواهد زد. برخی از کارشناسان و مسئولان از جمله جنت یلن، وزیر خزانه‌داری هشدار داده‌اند که افزایش قیمت‌ها احتمالاً حداقل برای چند ماه ادامه خواهد داشت.

بنابراین تورم به همراه کم‌رنگ شدن حمایت‌های مالی به‌عنوان محدودیت‌های رشد در ماه‌های آینده تلقی می‌شود.

 

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر