امیدها از بازار نفت رخت بربسته‌اند

قیمت نفت با رشد موارد کرونا کاهش یافت

تاريخ 1399/06/31 ساعت 13:12

طبق پیش‌بینی‌های گلدمن ساکس، احتمالاً تولید نفت تا پایان سال 2020 به 550 هزار بشکه و در اواسط سال آینده تقریباً به یک‌میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.

قیمت نفت کاهش یافت، چراکه لیبی صادرات نفت خام را از سر گرفته است و همچنین درعین‌حال که موارد مبتلا به ویروس کرونا افزایش‌یافته که چشم‌انداز تقاضا را تیره‌وتار کرده است. بلومبرگ گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، معاملات آتی نیویورک با 2.2 درصد کاهش به 40 دلار در هر بشکه نزدیک شده است. درعین‌حال، لیبی در حال بازگشایی صنعت نفت آسیب‌دیده خود است. این کشور اعلام کرد شرکت‌های نفتی در برخی از مناطقی که آشوب و شورش دیده نمی‌شود، تولید خود را از سر گرفته‌اند.

این افزایش عرضه از سوی کشورهای اوپک پلاس در حالی رخ می‌دهد که موارد ابتلا به ویروس کرونا در بسیاری از نقاط جهان دوباره رشد کرده است.

انگلیس اعلام کرده است نزدیک به نقطه اوج یک بحران سلامتی قرار دارد، درحالی‌که یک موج دیگر ویروس در امریکا هم پیش‌بینی‌شده است.

گمانه‌زنی‌ها درباره صعود قیمت نفت خام برنت کاهش‌یافته و به کمترین میزان در 5 ماهه گذشته رسیده است.

هفته گذشته بعد از اقدام عربستان سعودی، بانفوذترین عضو اوپک برای دفاع از بازار، قیمت نفت امریکا 10 درصد جهش کرده بود. عربستان سعودی اعلام کرد که آنها برای کاهش جدید تولید آماده می‌شوند و کشورهای اوپک پلاس که در سهمیه خود تقلب کرده‌اند مجازات خواهند شد.

از ابتدای این هفته، نگرانی‌های تقاضا و عرضه به سرمایه‌گذاران بازگشته است. به گفته کارشناسان بهترین حمایت از نفت رخ‌داده است و بازار تلاش خواهد تا دستاوردهای قابل‌توجهی به دست آورد. اما قرنطینه و تعطیلی بیشتر اروپا و بازگشت برخی از تولیدات نفت لیبی، بازار را تحت‌فشار قرار داده است.

ساعت 8 و 58 دقیقه صبح به‌وقت لندن، قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت برای ماه نوابر 91 سنت کاهش یافت و به قیمت 40.20 دلار رسید. قیمت نفت برنت برای ماه نوامبر هم 81 سنت یا 1.9 درصد افت کرد و رقم 42.34 دلار را در هر بشکه به نمایش گذاشت.

شرکت ملی نفت لیبی وضعیت فورس ماژور –وضعیتی که به دلایل خارج از کنترل نمی‌تواند قراردادها را انجام دهد- را پایان داده است و به شرکت‌ها گفته که تولید خود را از سر بگیرند.

طبق پیش‌بینی‌های گلدمن ساکس، احتمالاً تولید نفت تا پایان سال 2020 به 550 هزار بشکه و در اواسط سال آینده تقریباً به یک‌میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.

تولید روزانه نفت لیبی به دلیل شورش‌های مختلف در پایان سال گذشته از 1.1 میلیون بشکه به 100 هزار بشکه کاهش یافته بود.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر