درسی که باید از «دارا دوم» گرفت

تلنگر به بازار سرمایه

تاريخ 1399/05/22 ساعت 11:47

در ماه های گذشته کارشناسان بسیاری نسبت به حباب در بازار سرمایه هشدار داده اند و تاکید کرده اند که در صورت ریزش این حباب باتوجه به اینکه بخش مهمی از سرمایه گذاران خرد بازار دانش کافی ندارند؛ از ترس کاهش سود یا از دست دادن سرمایه در صف فروش قرار خواهند گرفت و همین نکته باعث ریزش بیشتر شاخص ها و زیان سرمایه گذاران می شود.

بازار سرمایه در روزهای گذشته و به خصوص بعد از اعلام خبر تغییر در روش عرضه مرحله دوم سهام شرکت های دولتی در بورس مشهور به دارا دوم؛ شرایط به شدت آشفته و شکننده ای را دنبال کرد به صورتی که شاخص کل بیش از 60 هزار واحد در دو روز ریخت و خطر ریزش بیشتر شاخص بازار را به شدت بهم ریخت. در این بین چاره ای برای دولت باقی نماند که اعلام کند دو وزیر نفت و دارایی توافق کرده اند که مرحله دوم عرضه سهام شرکت های دولتی همچون گذشته اجرا خواهد شد و سهام شرکت های پالایش و پتروشیمی و حوزه نفت به مردم عرضه می شود. اما نکته مهمی که باید در این بین مورد توجه جدی قرار داد آسیب پذیری بسیار، بسیار زیاد بازار سرمایه و بورس در کشور است. به اعتقاد بخشی از کارشناسان بورسی که در فاصله 5 ماه بیش از یک میلیون و 500 هزار واحد رشد داشته اصلا بعید نیست به یکباره سقوط آزاد کند زیرا منطق بازار براساس هیجان و هجوم جمعیت میلیونی به بورس رشد داشته و براساس همین منطق هم می تواند به یکباره فروبریزد. کارشناسان معتقدند تجربه اعلام خبر «عرضه نشدن سهام دارا دوم» و عقب نشینی دولتی ها از این تصمیم؛ می تواند تلنگری جدی به مسئولان باشد که در حال حاضر هر تصمیم که برای بورس گرفته می شود چندین میلیون نفر را درگیر خواهد کرد و تبعات اجتماعی و اقتصادی بسیاری به دنبال خواهد داشت. گزارش های ارائه شده از سوی مسئولان بورس نشان می دهد در ماه های گذشته چند میلیون نفر به بازار سرمایه در ایران اضافه شده اند که بخش مهم از آن افرادی هستند که دانش چندان و حتی پایه هم از بازار سرمایه ندارند و تنها به دلیل رشد بازار در ماه های گذشته سرمایه های خود را به بورس آورده اند. افرادی که در بین آن ها هستند کسانی که حتی خانه، ماشین یا طلا فروخته و وارد بازار سرمایه شده اند. شرایطی که حساسیت های بازار سرمایه را در شرایط کنونی چندین و چند برابر کرده است زیرا هر تحولی منفی در آن می تواند به معنی آسیب به چند میلیون سرمایه گذار خرد باشد.

کاربران شبکه های اجتماعی روز گذشته از التهاب در بورس بسیار نوشتند و اینکه این شرایط چطور می تواند خیلی سریع مسئولان اقتصادی را برای توافق سر میز مذاکره بیاورد. آرمان راد از قدیمی‌های بازار سرمایه در تویتی نوشت: « ۱۵ ساله که در بورس فعالم و الان خیلی خوشحالم که این بازار اینقدر بزرگ و مهم شده که یک روز منفی شدنش تمام مسوولان رو به تکاپو میندازه.»

در ماه های گذشته کارشناسان بسیاری نسبت به حباب در بازار سرمایه هشدار داده اند و تاکید کرده اند که در صورت ریزش این حباب باتوجه به اینکه بخش مهمی از سرمایه گذاران خرد بازار دانش کافی ندارند؛ از ترس کاهش سود یا از دست دادن سرمایه در صف فروش قرار خواهند گرفت و همین نکته باعث ریزش بیشتر شاخص ها و زیان سرمایه گذاران می شود.  

البته در این بین دولت تلاش می کند تا هیجان را در بازار کاهش دهد و اجازه ریزش شاخص ها را ندهد. روز گذشته معاون اول رئیس جمهور اسحاق جهانگیری بعد از ریزش شاخص ها، گفت:« اعتماد مردم سرمایه دولت است که تحت هیچ شرایطی نباید آسیب ببیند. اعضای دولت باید به قول‌هایی که به مردم می‌دهند، عمل کنند؛ چون مردم فعالیت‌هایشان رابر مبنای تعهدات دولت تنظیم می‌کنند. نباید برخی اختلاف نظرهای جزئی درون دولت برای زندگی مردم و روندجاری اقتصاد کشور ایجاد مشکل کند.»

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر