قدم‏ های نیمه ‏کاره برای خصوصی‏ سازی

تلاش پادشاهی برای جدایی از نفت

تاريخ 1399/04/15 ساعت 11:36

عربستان سعودی ایجاد 35 تا 40 میلیارد ریال (9 میلیارد تا 11 میلیارد دلار) درآمدهای غیر نفتی از برنامه خصوصی ‏سازی ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌خود تا سال 2020 و ایجاد 12000 شغل را هدف‏گذاری کرده بود.

در سال 2016 پادشاه عربستان برنامه 2030، برنامه توسعه اقتصادی این کشور را اعلام کرد. یکی از اهدافی که در این برنامه ذکر شده بود توجه به بخش خصوصی و گسترش آن بوده است. بعد از اعلام این برنامه عربستان توانست اقتصاد کشورش را توسعه دهد، خصوصی‏ سازی ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌را گسترش دهد و همچنان سرمایه‏ گذاران‏ ‏‏خارجی را جذب کند.
برنامه خصوصی‏ سازی ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌سعودی تا سال 2020، 11 میلیارد دلار درآمد غیر نفتی را هدف قرار داده بود. عربستان سعودی ایجاد 35 تا 40 میلیارد ریال (9 میلیارد تا 11 میلیارد دلار) درآمدهای غیر نفتی از برنامه خصوصی ‏سازی ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌خود تا سال 2020 و ایجاد 12000 شغل را هدف‏گذاری کرده بود.
این طرح 14 سرمایه ‏گذاری مشارکت عمومی و خصوصی (PPP) به ارزش 24 میلیارد تا 28 میلیارد ریال را هدف گرفته است. این شرکت‏ها ‏‌‏‌‏‌‏‌شامل شرکت در بندرهای سعودی و خصوصی‏ سازی ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌بخش تولید در شرکت تبدیل آب شور عربستان سعودی (SWCC) و آب شیرین‏کن و نیروگاه راس‏الخیر است. دولت گفته است كه قصد دارد در سال‏ های ‏‌‏‌آتی‏، ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌به عنوان بخشی از اصلاحات «ویژن 2030» كه هدف آن تبدیل اقتصاد صادرکننده برتر نفت در جهان است‏، ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌حدود 200 میلیارد دلار از طریق خصوصی‏سازی ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌جمع كند. این کشور به طور جداگانه می‏‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌خواهد 100 میلیارد دلار دیگر از طریق فروش پنج درصد از سهام شرکت آرامکوی سعودی، آرامکو IPO-ARMO.SE جمع کند.
وزیر اقتصاد محمد ال تووجیری در بیانیه‏ ای که در سال 2018 منتشر شده بود گفت: «برنامه خصوصی‏سازی ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌با هدف تقویت رقابت‏، ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌بالا بردن کیفیت خدمات و توسعه اقتصادی‏، ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌بهبود فضای کسب و کار و برطرف کردن موانعی است که مانع از آن می‏‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌شود که بخش خصوصی نقش بیشتری در توسعه پادشاهی ایفا کند.»
عربستان سعودی برنامه دارد تا پایان سال 2020، لیگ ملی فوتبال‏، ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌کارخانه‏ های ‏‌‏‌تولید آرد در سازمان جنرال سیلو و آرد میلز و بخشی از SWCC را خصوصی کند. همچنین دولت برنامه دارد در زمینه همکاری در بنادر‏، ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌خصوصی‏سازی ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌برخی خدمات در بخش حمل و نقل‏، ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌و تبدیل بیمارستان و مرکز تحقیقات تخصصی King Faisal به یک سازمان غیرانتفاعی کار کند.
طبق این سند‏، ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌بیشتر فرآیندها محدود به شرکت‏سازی و مراحل مقدماتی خواهد بود که خصوصی‏سازی ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌کامل آن تا پایان سال 2020 پیش‏بینی نخواهد شد. دولت همچنین در نظر دارد براساس تعداد پیشنهادهای ارسالی توسط بخش خصوصی و ارزش آنها در مقایسه با ارزش مالی اصلی‏، ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌شاخص جدیدی را برای ارزیابی روند خصوصی‏سازی ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌در هر بخش هدف معرفی کند.
برنامه کامل بیش از 100 طرح بالقوه در بیش از 10 بخش دارد. این کشور تا پایان سال 2020 با هدف مشارکت حداکثر 14 میلیارد ریال به تولید ناخالص داخلی و تا 33 میلیارد ریال پس‏انداز در سرمایه دولت و هزینه‏های ‏‌‏‌عملیاتی آن از طریق سرمایه‏گذاری‏های ‏‌‏‌PPP‏، ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌60،99 میلیارد ریال سرمایه‏ گذاری‏ه ای ‏‌‏‌غیر دولتی را تا سال 2020 هدف قرار داده است.
کارشناسان معتقدند خصوصی ‏سازی ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌باعث افزایش بهره‏وری می‏‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌شود و از این طریق‏، ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌به دولت پادشاهی این کشور اجازه می‏‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌دهد تا از منابع مادی و انسانی استفاده کند. این در حالی است که عربستان سعودی در سال 2020 آمارهای دقیقی از وضعیت خصوصی‏سازی ‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌و پیشرفت برنامه 2030 را منتشر نکرده است. از نظر اقتصاددان‏ها ‏‌‏‌‏‌‏‌یکی از شوک ‏هایی که به پیشرفت برنامه 2030 عربستان وارد شد، کاهش قیمت نفت و به عبارت دیگر کاهش درآمد این کشور بوده است. این اتفاق موجب شده آن‏طور که پادشاهی عربستان در نظر داشت اقتصاد را نتواند توسعه دهد. از طرف دیگر حرکت‏های ‏‌‏‌دیپلماتیک اشتباه این کشور نیز موجب شده که سرمایه‏ گذاران‏ ‏‏خارجی کمی برای سرمایه‏ گذاری دست نگه دارند و شرایط این کشور را بسنجند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر