5 میلیون نفر ثبت‌نام برای خرید خودرو نشانه چیست؟

سونامی بی‌مهار نقدینگی

تاريخ 1399/03/12 ساعت 09:21

نقدینگی در کشور ما به یک ابر چالش بدل شده و طبق اعلام رسمی عدد آن در آستانه 2500 هزار میلیارد تومان رسیده است

ثبت‌نام 5 میلیون نفر برای حضور در قرعه‌کشی پیش‌خرید خودرو به نظر می‌رسد رکوردی جهانی باشد که شرکت‌های خودروساز ایران‌خودرو و سایپا می‌توانند آن را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کنند. طبق اعلام مسئولان تا روز گذشته در طرح جدید ثبت‌نام و قرعه‌کشی خرید خودرو بیش از ۵ میلیون نفر ثبت‌نام کرده‌اند به عبارتی در شرایط فعلی به ازای هر ۲۰۰ نفر یک خودرو در فرآیند قرعه‌کشی وجود دارد. اما نکته جالب این است که این جمعیت انبوه متقاضی خرید خودرو در 5 روز این رکورد را از خود به‌جای گذاشته‌اند یعنی هرروز یک‌میلیون و هر ساعت حدود 208 هزار نفر با مراجعه به سایت دو خودروساز اعلام کرده‌اند که توان خرید خودرو را دارند. علاوه بر این‌ها نکته جالب دیگر آن است که حدود نیمی از ثبت‌نام کنندگان یعنی ۲.۵ میلیون نفر متقاضی خرید پارس tu۵ بوده‌اند؛ خودرویی که قیمت کارخانه‌ای آن در حال حاضر 85 میلیون تومان در سایت‌های مختلف اعلام‌شده است، اعدادی که اگر آن‌ها را در هم ضرب کنیم به عدد 21250000000000 ( 21 هزار و 250 میلیارد تومان) می‌رسیم و نشان از یک بیماری بزرگ اقتصادی در کشور دارد؛ ابر نقدینگی. نکته‌ای که باعث می‌شود باوجود انتقادهایی که همیشه از سوی مردم نسبت به کیفیت خودروهای ایرانی وجود دارد 5 میلیون نفر به فکر خرید و ثبت‌نام بیفتند.

نقدینگی در کشور ما به یک ابر چالش بدل شده و طبق اعلام رسمی عدد آن در آستانه 2500 هزار میلیارد تومان رسیده است؛ عددی که بیانگر انبوهی از پول‌های سرگردان در اقتصاد کشور است که همچون سونامی دائم عمل می‌کنند و موج‌های بلند آن همیشه بازارهای مختلف را در هم می‌شکند. سونامی که چند ماه در بورس شاهدش هستیم و شاخص کل را به بیش از یک‌میلیون واحد می‌رساند و روزی بعد از بازار سرمایه خارج و سکه را 7 میلیون و 500 هزارتومانی می‌کند و حالا هم به نظر می‌رسد می‌خواهد سر از بازار خودرو دربیاورد.

کارشناسان اقتصادی در سال‌های گذشته بارها و بارها نسبت به رشد نقدینگی در کشور هشدارهای جدی داده‌اند اما به نظر می‌رسد یا گوش شنوایی برای آن وجود ندارد یا کنترل آن با توجه به شرایط اقتصادی کشور و شاخص‌هایی همچون تورم بالا و... برای مسئولان ممکن نیست. مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران که در چند سال گذشته بارها نسبت به رشد نقدینگی هشدار داده است در آخرین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران بازهم نسبت به رشد نقدینگی در کشور هشداری جدی داد و بابیان اینکه نقدینگی کشور به دو هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان رسیده است، گفت: این نقدینگی همانند بهمنی است که هر جا قصد رفتن داشته باشد، می‌تواند آنجا را تخریب یا احیا کند؛ همان‌طور که اکنون اثرات ورود آن به بازار سرمایه را شاهد هستیم. او افزود: افزایش قیمت طلا، سکه، ارز و خودرو اثرات افزایش نقدینگی است؛ این در شرایطی است که در بودجه سال ۹۹ کسری بزرگ ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی پیش‌بینی‌شده است که با توجه به وقوع پدیده کرونا و کاهش بی‌سابقه قیمت نفت، شرایط سختی در مقابل اقتصاد ایران قرارگرفته است. به اعتقاد کارشناسان بهمن نقدینگی علاوه بر بی‌ثباتی بازارها می‌توانند ضربه‌ای بسیار سخت به اقتصاد وارد کند که جبران‌پذیر نباشد و به نظر می‌رسد که هر چه سریع‌تر باید چاره‌ای اساسی برای آن اندیشید.  


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر