شرکت‌های روسی تولیدشان را 19 درصد نسبت به سطح تولید فوریه کاهش خواهند داد

روسیه چقدر از تولید نفتش را کاهش داد؟

تاريخ 1399/03/11 ساعت 12:39

روسیه در سال 2019 در حدود 560 میلیون تن متریک نفت خام و میعانات تولید کرده است که معادل 11.252 میلیون بشکه در روز است.

بعد از توافق تولیدکننده نفت جهان، مبنی بر کاهش تولید، وضعیت بازار نفت بهبود یافت. روسیه به عنوان سه تولیدکننده برتر نفت در جهان با میزان زیادی از کاهش رو به رو شده است. ماهنامه انرژی مرکز پژوهش های مجلس به بررسی کاهش تولید نفت در روسیه پرداخته است.

براساس گزارش شرکت گازپروم روسیه، 6.8 درصد از درآمدهای این شرکت و 17 درصد از سود خالص آن در سال 2019 کاسته شده است. این کاهش درآمد ناشی از افت فروش گاز (افت 3 درصدی از مجموع 507 میلیارد مترمکعب در سال 2019) و آثار کاهش قیمت جهانی گاز بوده است.

فروش گاز به اروپا و سایر کشورها براساس قرارداد 5 درصد از 232 میلیارد مترمکعب گاز و کاهش 12 درصدی قیمت همراه بوده است. شرکت گازپروم انتظار دارد که تقاضای گاز اروپا از فصل سوم سال 2020 مجدداً افزایش یابد. از سوی دیگر، پروژه جدید انتقال گاز به چین از طریق خط لوله سیبری به تقویت سطح تقاضای گاز خواهد افزود.

در اوایل ماه آوریل 2020 شرکت گازپروم اعلام کرد که گروهی در پروژه‌های عظیم این شرکت نظیر سرمایه‌گذاری در چاه‌های جدید گازی، ایستگاه‌های جدید فشار، خطوط جدید گاز، پروژه‌های ال‌ان‌جی و ذخیره‌سازی گاز در زیرزمین (UGS) سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

این گروه 58 درصد از برنامه کارخانه فراوری آمور گاز را تکمیل کرده و در حال گسترش خط لوله ساخالین، خَبروسک- وِالدیوُستک است. این گروه همچنین در نظر دارند در منطقه کارگَن برنامه ساخت سایت جدید ذخیره‌سازی زیرزمینی گاز را به‌زودی آغاز کنند.

 

* کاهش 10 درصدی تولید نفت روسیه در سال 2020

براساس اعلام الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، پیرو توافق کاهش تولید اوپک پلاس، تولید نفت این گروه در ماه‌های مه و ژوئن باهدف مقابله با افت قیمت‌ها و در مواجهه با بحران شیوع ویروس کرونا، حدود 10 میلیون بشکه در روز معادل حدود 10 درصد از تولید جهانی کاهش پیدا خواهد کرد. با توجه به عملیات تولید در چهار ماه اول و کاهش تدریجی از نیمه دوم سال، پیش‌بینی می‌شود که میزان تولید در حدود 10 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یابد. روسیه در سال 2019 در حدود 560 میلیون تن متریک نفت خام و میعانات تولید کرده است که معادل 11.252 میلیون بشکه در روز است.

طبق جدیدترین توافق اوپک پلاس، روسیه پذیرفته است که تولید نفت خام خود را در ماه‌های مه و ژوئن 2.5 میلیون بشکه در روز، در جولای و دسامبر 2 میلیون بشکه در روز و 1.5 میلیون بشکه در روز در سال 2021 و تا آوریل 2022 کاهش دهد که مبنای آن تولید 11 میلیون بشکه در روز است. وزیر انرژی روسیه اظهار کرده بود که روند متعادل شدن بازارهای نفت پس از آغاز اجرای توافق اوپک پلاس در ماه مه شروع خواهد شد بااین‌حال در کوتاه‌مدت به دلیل سطح بالای ذخایر جهانی، افزایش چشمگیری در قیمت‌ها روی نخواهد داد.

براساس اظهارات وزیر انرژی روسیه، کاهش تولید نفت روسیه در سال 2008 که تحت تأثیر افت قیمت‌ها در بحبوحه بحران مالی روی‌داده، فقط 0.7 درصد بود. تولید پروژه‌های نفتی داخلی و پروژه‌های تحت اداره شرکت‌های خارجی در راستای توافق اوپک پلاس کاهش خواهد یافت و غول‌های نفتی بین‌المللی نظیر اکسون موبیل و شل تحت توافق اشتراک تولید که در دهه 1990 به امضا رسید، در چندین پروژه نفت و گاز در روسیه حضور دارند. براساس گزارش رویترز، الکساندر نواک اظهار کرد که شرکت‌های روسی تولیدشان را در راستای توافق اوپک پلاس 19 درصد نسبت به سطح تولید فوریه کاهش خواهند داد.

انتظار می‌رود که افت تولید نفت تأثیر بسزایی در بخش خدمات نفت روسیه داشته باشد. نواک اظهار داشت که خدمات نفتی در روسیه می‌تواند درنتیجه افت تولید 30 تا 40 درصد کاهش یابد؛ با در نظر گرفتن توافق اوپک پلاس، عدم تعادل بازار باید در نیمه دوم ماه مه کاهش یابد و ارزیابی‌های خوش‌بینانه‌ای مبنی بر اینکه اصلاح وضعیت در بازارهای جهانی نفت ممکن است از نیمه دوم سال آغاز شود، وجود دارد. براساس اظهارات الکساندرنواک، این امر به حفظ سرمایه‌گذاری در صنعت در یک سطح قابل‌قبول، افزایش پیش‌بینی و همچنین حفظ شغل و صنعت می‌تواند کمک کند.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر