چین و هند سال‌هاست به رشد اقتصادی جهان کمک می‌کنند

رشد اقتصادی همراه با دورکاری

تاريخ 1399/03/03 ساعت 13:21

چین روز جمعه اعلام کرد که امسال نمی‌تواند هدف رشد اقتصادی را محقق کند که نشانه‌ای از وضعیت بد شیوع کرونا در دومین اقتصاد جهان است.

از بعد از رکود اقتصادی بزرگ و بحران مالی سال 2008، چین و هند بخش بزرگی از رشد اقتصادی جهان را به خود اختصاص دادند. اما حالا فعالیت در هر دو کشور رو به سقوط است و خطر رکود طولانی‌مدت جهانی افزایش‌یافته است. سی‌ان‌ان گزارشی در این باره منتشر کرده است.

چه اتفاقی می‌افتد: چین روز جمعه اعلام کرد که امسال نمی‌تواند هدف رشد اقتصادی را محقق کند که نشانه‌ای از وضعیت بد شیوع کرونا در دومین اقتصاد جهان است.

چین این اهداف را برای ده ها سال تعیین کرده است. سال گذشته پکن رشد را در محدود 6 تا 6.5 درصد هدف قرارداد. اما تولید ناخالص داخلی 6.1 درصد رشد کرد که کمترین سرعت رشد در 30 سال گذشته بوده است.

در همین حال شاکتیکانتا داس، فرماندار بانک ذخیره هند روز جمعه اعلام کرد که اقتصاد این کشور در سال مالی فعلی که مارس 2021 به پایان می‌رسد، رشدی نخواهد داشت. آخرین باری که اقتصاد هند طی یک سال کاهش داشت، به سال 1979 برمی‌گردد.

این صحبت‌ها نشان می دهد که اقتصاد جهان با مشکلات زیادی روبه‌رو است. وخیم‌تر شدن روابط بین ایالات متحده و چین باعث نگرانی بیشتر سرمایه‌گذاران شده است.

چشم‌ها به هنگ‌کنگ دوخته‌شده است: بورس جهانی روز جمعه پس از انتشار اخباری مبنی بر تصویب یک قانون بحث‌برانگیز امنیت ملی توسط پکن، سقوط کرد. این قانون بزرگ‌ترین ضربه به استقلال هنگ کنگ از زمان واگذاری آن به چین در سال 1997 بوده است. شاخص Hang Seng هنگ کنگ بدترین عملکرد خود را از ژوئیه سال 2015 داشته است.

وزارت امور خارجه امریکا این اقدام را محکوم کرد و هشدار داده است که هرگونه تلاش برای اعمال قانون امنیت ملی که بیانگر خواسته مردم هنگ کنگ نباشد، با پاسخ بین‌المللی مواجه خواهد شد.

به این نکته دقت کنید: سهام شرکت های چینی‌ به یک نقطه اشتعال تبدیل‌شده است. روز چهارشنبه مجلس سنای امریکا به‌اتفاق آرا لایحه‌ای را تصویب کرد که مانع شرکت هایی می شود که از باز کردن اسناد خود در لیست وال‌استریت امتناع می‌کنند.

 

*ویروس کرونا می‌تواند دره سیلیکون را تعطیل کند

به نظر می‌رسد دورکاری چندان هم بود نبوده است. نخستین بار این بحث زمانی شروع شد که توییتر عنوان کرد برخی کارمندان برای همیشه قادر به ادامه کار از خانه هستند. این شرکت گفته‌شده است که تجربه کار از خانه در طول همه‌گیری کرونا نشان داد که می‌تواند در این مقیاس قابل‌قبول باشد.

 جنیفر کریستی، نایب‌رئیس توییتر به سی‌ان‌ان گفت: اگر کارمندان ما در موقعیتی باشند که به آنها امکان کار در خانه را بدهد و آنها بخواهند این کار را برای همیشه انجام دهند، ما این امر را انجام خواهیم داد.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک هم روز پنجشنبه اعلام کرد که حدود 5 تا 10 سال آینده، ممکن است 50 درصد از کارمندان از راه دور کار کنند. به گفته زاکربرگ این ایده باعث رضایتمندی کارمندان و ایجاد رونق اقتصادی گسترده‌تر خواهد بود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر