ده ها شرکت چینی به لیست سیاه امریکا اضافه شدند

امریکا به تحریم شرکت های چینی ادامه می دهد

تاريخ 1399/03/03 ساعت 10:36

وزارت بازرگانی امریکا طی بیانیه ای اعلام کرد: 7 شرکت و دو موسسه به دلیل همدستی در نقض حقوق بشر، سواستفاده های صورت گرفته در کمپین سرکوب چین، بازداشت دسته جمعی خودسرانه، کار اجباری و نظارت فناوری پیشرفته علیه اویغورها و دیگران به لیست سیاه اقتصادی اضافه شدند.

ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که 33 شرکت و موسسه چینی را به دلیل کمک به پکن برای جاسوسی در اقلیت مسلمانان اویغور و به دلیل ارتباط با سلاح های کشتارجمعی و ارتش چین به لیست سیاه اقتصادی اضافه کرده است. سی‌ان‌بی‌سی گزارشی در این باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، این اقدام وزارت بازرگانی ایالات متحده، آخرین تلاش دولت ترامپ برای سرکوب شرکت هایی است که ممکن است فعالیت های نظامی چین را پشتیبانی کنند. این اقدام همچنین مجازات پکن برای رفتار با اقلیت مسلمان اویغور عنوان شده است. این در حالی است که روز جمعه، حاکمان حزب کمونیست در پکن از جزییات برنامه وضع قوانین امنیت ملی در هنگ کنگ پرده برداشتند.

وزارت بازرگانی امریکا طی بیانیه ای اعلام کرد: 7 شرکت و دو موسسه به دلیل همدستی در نقض حقوق بشر، سواستفاده های صورت گرفته در کمپین سرکوب چین، بازداشت دسته جمعی خودسرانه، کار اجباری و نظارت فناوری پیشرفته علیه اویغورها و دیگران به لیست سیاه اقتصادی اضافه شدند.

این وزارت خانه در بیانیه ای دیگر اعلام کرد: دو جین شرکت دیگر، موسسه دولتی و سازمان های تجاری به دلیل پشتیبانی از تهیه وسایل مورد استفاده ارتش چین به لیست اضافه شده اند.

شرکت های داخل این لیست سیاه، روی هوش مصنوعی و تشخیص چهره و بازارها متمرکز بوده و روی شرکت های تراشه ایالات متحده مانند انویدیا و اینتل سرمایه گذاری زیادی کرده اند.

در میان این شرکت ها، شرکتی به نام NetPosa، یکی از معروف ترین شرکت های هوش مصنوعی در چین است که زیرمجموعه های تشخیص چهره آن در نظارت بر مسلمانان مرتبط بوده است.

Qihoo360، یک شرکت بزرگ امنیت سایبری است که سال 2015 وارد نزدک شده بود. گفته می شود شواهدی وجود دارد که این شرکت از ابزارهای هک سی‌آی‌ای برای هدف قرار دادن بخش حمل و نقل هوایی چین استفاده کرده است.

وزارت بازرگانی این شرکت ها و موسسات به فهرست سیاه اضافه شده اند تا فروش کالاهای امریکایی به آنها محدود شود.

شرکت CloudMinds  که توسط سافت‌بانک پشتیبانی می شود هم به این لیست اضافه شده است. این سرویس با محوریت ابری با اجرای روبات هایی مانند نسخه Pepper عمل می کند. این ربات انسان نما قادر به برقراری ارتباط های ساده است. رویترز در ماه مارس گزارش داد که این شرکت سال گذشته از انتقال فناوری یا اطلاعات فنی از واحد ایالات متحده به دفاتر خود در پکن ممنوع شده است.

شرکت Xilinx که تراشه های قابل برنامه ریزی ایجاد می کند اعلام کرد که حداقل یکی از مشتریانش در این لیست قرار گرفته اند، اما معتقد است که تاثیر این ماجرا بر تجارت ناچیز خواهد بود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر