عمق فاجعه بیشتر است

کرونا با مشاغل آمریکا در ماه مارس چه کرد؟

تاريخ 1399/01/17 ساعت 14:34

وزارت کار ایالات متحده آمریکا روز جمعه اعلام کرد در ماه مارس سال 2020، 701 هزار شغل از دست رفته است.

وزارت کار ایالات متحده آمریکا روز جمعه اعلام کرد در ماه مارس سال 2020، 701 هزار شغل از دست رفته است. این رقم، بیشترین میزان سوخت فرصت های شغلی در 11 سال گذشته یعنی از بحران مالی سال 2008 تا امروز بوده است.. با این وجود رویترز گزارش داده که بررسی ها در ماه مارس خیلی زود انجام شده و عمق فاجعه بیشتر و رقم بیکاری ها بالاتر است.

آمار ماه مارس نشان می دهد در اولین مراحل تعطیلی کسب وکارها در آمریکا به دلیل همه گیری کرونا، بیکاری سنگینی در صنایعی مثل هتلداری، رستوران ها، آموزش و گردشگری به طور کلی ایجاد شده است. مراکزی که به طور روزانه به مشتریان خود خدمات می دهند، به دلیل همه گیری کرونا خدمات دهی را محدود کرده یا به طور کلی تعطیل شده اند. نکته جالب اینکه در میانه بحران مربوط به سلامت، بخش مراقبت های بهداشتی از جمله بخش های آسیب دیده اقتصادی است.

در بخش اوقات فراغت و پذیرایی، ریزش 459 هزار شغل در ماه مارس ثبت شده که در مجموع سهم 65 درصدی از کل مشاغل از دست رفته در این ماه را به خود اختصاص داده است. این میزان ریزش شغل در یک ماه، دستاوردهای دوساله این صنایع در اشتغالزایی را از بین برده است. بیشترین میزان ریزش مربوط به مشاغل در رستوران ها و و کافه ها بوده است یعنی 417 هزار شغل.

76 هزار شغل در بخش سلامت و آموزش حذف شده است. 29 هزار شغل در بخش دندان پزشکی و خدمات پزشکی از بین رفته و ریزش 19 هزار شغل در بخش مراقبت های روزانه مثل مهدکودک ها ثبت شده است.

نرخ بیکاری  در ماه مارس  به 4.4 درصد افزایش یافته است. براساس نژاد و قومیت بیشترین رشد نرخ بیکاری مربوط به آسیایی ها و لاتین تبارها در امریکاست اما بیکاری در بین آمریکایی-آفریقایی ها و سفید پوستان هم رو به افزایش است. نرخ بیکاری هم اکنون برای سیاه پوستان 6.7 درصد است که 65 درصد از نرخ بیکاری سفیدپوستان بیشتر ارزیابی می شود.

نرخ بیکاری نوجوانان 3.3 درصد بیشتر شده و به 14.3 درصد در ماه مارس رسیده است. برای جمعیت بین 20 تا 24 سال، نرخ بیکاری در امریکا 8.7 درصد است. این درصد بیشترین میزان ثبت شده برای بیکاری این جمعیت از سال 1953 تا مارس سال 2020 است.

بیکاری برای جمعیت 25 تا تا 34 سال با 0.4 درصد رشد، به 4.1 درصد رسیده است. نرخ بیکاری سنین 45 تا 54 سال هم 0.7 درصد بیشتر شده و به 3.2 درصد رسیده است.

کارگران با کمترین سطح تحصیلات در ماه مارس با نرخ بالاتری بیکار شده اند. نرخ بیکاری کارگرانی که دبیرستان نرفته اند، با رشد 1.1 درصدی به 6.8 درصد رسیده که بالاترین میزان در سه سال اخیر است. برای دارندگان مدارک دانشگاهی هم  نرخ بیکاری 0.6 درصد رشد کرده و به 2.5 درصد رسیده است. این بیشترین میزان رشد بیکاری برای این گروه از دهه 1990 تا امروز است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر