اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: رضا پدیدار، رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران

اثر محدود شیوع ویروس کرونا بر بازار نفت

تاريخ 1398/11/30 ساعت 13:28

اقتصاد نفت از 2020 تا 2030 با رشد مصرف رو به رو می شود هرچند که شیب آن کم است.

رضا پدیدار

اثر شیوع ویروس کرونا بر بازار نفت و انرژی محسوس بود با این حال، این رخداد اثر بحران زا بر بازار نفت ندارد چراکه میزان اثرگذاری آن بر مصرف فرآورده های هیدروکربنی، 1.3 درصد است. نکته حائز اهمیت در تحلیل آینده بازار نفت، میزان تولید و مصرف نفت خام در جهان است. براساس آخرین آمارها که مراکز معتبر بین المللی اعلام کرده اند، تولید نفت خام در سال 2020 به طور میانگین 102.3 میلیون بشکه در روز و میزان مصرف 102.1 میلیون بشکه در روز است و یعنی تنها 0.2 میلیون بشکه تفاوت بین میزان تولید و مصرف نفت خام در جهان وجود دارد. این نشان می دهد که در سال جاری میلادی، روند تولید و مصرف نفت خام با ثبات است و حوادث سیاسی و رخدادهایی مثل شیوع ویروس کرونا اثر مقطعی بر بازار خواهد داشت. برای مثال در مورد شیوع ویروس کرونا، کاهش پروازها میزان مصرف سوخت هواپیما را افزایش داد اما سهم میزان سوخت هواپیما از کل مصرف فرآورده های هیدروکربنی 2 درصد است و کاهش میزان مصرف در این بخش اقتصاد نفت را دچار بحران نمی کند.

اقتصاد نفت با شیب ملایم سال جاری میلادی را طی خواهد کرد. براساس آخرین مطالعات قیمت نفت سبک آمریکا در دامنه کف 52 دلار و سقف 57 دلار است و دامنه نوسان آن تنها پنج دلار و میانگین آن هم 55 دلار در سال 2020 خواهد بود. نفت برنت دریای شمال در دامنه 58 تا 62 دلار قیمت گذاری شده که میانگین آن 60 دلار است. براساس این پیش بینی ها کشورهای تولیدکننده نفت در جهان در عمل می توانند به درآمد مورد انتظار از فروش نفت در اقتصاد خود برسند.

به نظر من آینده نفت از سال 2020 تا 2030، تداوم رشد مصرف است هرچند که سرعت رشد مصرف به دلیل افزایش مصرف انرژی های نو کند شده و شیب آن کم است. به نظر می رسد در پنج سال آینده میزان مصرف نفت به سقف 120 تا 125 میلیون بشکه در روز برسد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر