وزارت کشور در ابلاغیه‌ای اعلام کرد

وظایف شرکت پست و بیمه مرکزی برای جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق

تاريخ 1398/11/30 ساعت 11:10

وزارت کشور در ابلاغیه به شرکت پست و بیمه مرکزی از آنان خواست تا در راستای تصمیم‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از حمل و جابه‌جایی و هم‌چنین بیمه کردن کالاهای خارجی که منشأ وارداتی آنها نامشخص است اجتناب کنند و این امور را با رویت اسناد و مدارک گمرکی انجام دهند.

معاون امور استان‌ها و تشکل‌های اتاق بازرگانی ایران طی نامه‌ای به روسای اتاق‌های سراسر کشور، تصمیمات وزارت کشور در خصوص نظارت بر حُسن اجرای بخشنامه‌های دستگاه‌های متولی مبنی بر ممانعت از حمل و نقل و بیمه کردن کالاهای قاچاق را اطلاع‌رسانی کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، بر اساس آنچه در این نامه مورد اشاره قرار گرفته است، پیرو ابلاغیه وزیر کشور و نماینده رییس‌جمهور در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیرامون آخرین وضعیت قاچاق کالا به ویژه گروه کالایی لوازم خانگی، وظایف شرکت ملی پست و بیمه مرکزی در مبارزه با قاچاق کالا مشخص شده است.

 بر این اساس، شرکت پست در اجرای تفاهم‌نامه منعقد شده با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز موظف است به رده‌های تابعه و شرکت‌های حمل و نقل دارای مجوز از شرکت پست ابلاغ کند که به هنگام پذیرش کالای خارجی برای انتقال آن، از جمله کالاهای مربوط به فروشگاه‌های مجازی، اسناد خرید کالا از جمله فاکتور رسمی خرید برای کالاهای غیرتجاری و در مورد کالاهای تجاری، اسناد گمرکی را به خصوص در شهرستان‌های مرزی که امکان حمل کالاهای قاچاق از این شهرستان‌ها محتمل‌تر است، رویت کرده و نظارت کافی را به نحوی که امر جابه‌جایی مختل نشود، به عمل آورند.

همچنین به منظور جلوگیری از بیمه شدن کالاهای قاچاق مقرر شد، بیمه مرکزی به تمامی نمایندگان بیمه‌ها ابلاغ کند تا بیمه‌های خارجی را منوط به بررسی اسناد منشأ کالا کرده و از بیمه کردن کالاهای وارداتی غیرمجاز (قاچاق) خودداری کنند.

در نامه اتاق ایران به اتاق‌های بازرگانی شهرستان‌ها از آنها خواسته شده است تا بر حسن اجرای این ابلاغیه (در حوزه وظایف و اختیارات اتاق بازرگانی) نظارت داشته باشند.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر