كاهش ثروت ايلان ماسك پس از تلاش براي معرفي محصول جديد تسلا

يك نمايش چند ميليون دلاري

تاريخ 1398/11/01 ساعت 12:15

آيا افت ناگهاني ثروت يك نفر ممكن است صدايي واقعي ايجاد كند؟

اگر اين طور باشد، براي ايلان ماسك اين صدا حتما صداي كوبيده شدن يك گوي آهني به شيشه‌هاي نشكن «سايبر تراك» و خرد شدن پنجره ماشيني بود كه همه بي‌تابانه منتظر رونمايي‌اش بودند. براي نامي به اين شهرت و شركتي به اين بزرگي اتفاقي كه در پاييز امسال افتاد نمونه يكي از تصادف‌هاي غيرمنتظره‌اي است كه مي‌تواند تاثيري به همان بزرگي بر روي سهام و ثروت يك شركت داشته باشند. رسانه‌ها به اين نمايش نام «شكست مفتضحانه» دادند. ايلان ماسك، مدير تسلا تنها به خاطر همين نمايش مفتضحانه ميليون‌ها دلار از ثروتش را از دست داد، آن هم درست موقعي كه مي‌خواست با افتخار آخرين خودروي برقي شركت را معرفي كند. سهام شركت سقوط كرد، چرا؟ چون در مراسم معرفي كاميون برقي اين شركت كه قرار بود شيشه‌هاي نشكن داشته باشند، شيشه‌هاي اين وسيله نقليه، دو بار در طول آزمايش روي سن ترك خوردند.

اين شيرين‌كاري منجر به شكست زماني رخ داد كه آقاي ماسك در مورد ويژگي‌هاي سايبر تراك ضدزنگ و ضدضربه و متعلق به آينده شركت توضيحات مفصلي داد و بعد اين وسيله نقليه جديد را در ميان آتش‌بازي و رقص ليزرها روي صحنه آورد. او به حاضران در سالن رونمايي در كاليفرنيا گفت: «آنچه شما به دنبالش هستيد يك كاميون واقعا سخت‌جان است، نه از اين سخت‌جان‌هاي تقلبي. كاميوني كه مي‌توانيد با پتك به آن ضربه بزنيد بدون اين‌كه خش بردارد يا فرو برود.» بعد براي اثبات اين ادعا از يكي از طراحان تسلا خواست كه با يك پتك به درهاي اين ماشين ضربه بزند، كار انجام شد و درها هيچ اثري از ضربه در خود نشان ندادند اما وقتي او يك گوي آهني را به سمت پنجره راننده پرتاب كرد، شيشه ترك خورد. ايلان ماسك بعد از ناسزايي كه ناخودآگاه از زبانش بيرون پريد به سرعت گفت: «شايد ضربه زياده از حد بود.» اما وقتي اين آزمايش بر روي شيشه پنجره شاگرد هم تكرار شد و باز منجر شد به يك ترك ديگر، ماسك گفت: «خب لااقل شيشه كاملا خرد نشد.» و بعد وعده داد كه اين مشكل اصلاح مي‌شود.

اما بازار سهام و كسب‌وكار اغلب اوقات نه از وعده‌ها كه از آنچه در زمان حال پيش چشم همه اتفاق مي‌افتد تبعيت مي‌كند. براي همين بود كه ارزش سهام تسلا بلافاصله پس از اين نمايش و انتشار ويدئوهاي آن 6 درصد سقوط كرد و تنها ظرف يك روز 768 ميليون دلار كاهش يافت و به 23.6 ميليارد دلار رسيد. اين رقم جديد جايگاه ماسك را به چهل و يكمين ثروتمند دنيا تقليل داد.

ايلان ماسك به هر حال گفته است كه اين محصول جديد از سال 2021 به توليد خواهد رسيد. اين بازار جديد اين پتانسيل را دارد كه سود سرشاري عايد تسلا كند اما در اين بازار رقباي جدي و مهمي مانند غولي به اسم فورد هم وجود دارد كه كار را براي ماسك و شركتش دشوار خواهند كرد.

شركت تسلا در پيشروي خودروهاي برقي به جز آنچه در آخرين مراسمش رخ داد، براي به ثمر رساندن برخي از خودروهاي موجودش هم به مشكل خورده است و برخي منتقدان مي‌گويند كه تمركز شركت بر روي محصولي مانند سايبر تراك ممكن است شركت را از تكميل و به مقصد رساندن محصولات قبلي‌اش غافل كند. جفري آزبورن، محقق و تحليل‌گر بازار در مورد تسلا و محصول جديدش گفته است: «سايبر تراك اين شركت به نظر مي‌رسد كه در بهترين حالت هم بازار و خريداران را نااميد كند. به نظر مي‌رسد كه اين محصول در سطح كوچك باقي خواهد ماند و جايي در بازار عمده توليد خودرو پيدا نخواهد كرد. از نظر ما اين محصول با شكلي كه در حال حاضر دارد نمي‌تواند موفقيتي به همراه داشته باشد.»

آنچه در ماه نوامبر بر سر نمايش زنده سايبر تراك و ايلان ماسك آمد، از جمله تصادف‌هاي ناگواري است كه پيش‌تر هم بر سر شركت‌هاي معروف و محصولاتشان آمده است. به قول يكي از مديران اجرايي شركت اتومبيل‌سازي كرايسلر كه با اتفاق مشابهي روبه‌رو شده بود: «ممكن است صد بار يك محصول را آزمايش كنيد و رونمايي را در شركت تمرين كنيد اما درست در بار صد و يكم و جلوي چشم همه، آنچه كه نبايد پيش بيايد.»


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر