عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در چهارمین مراسم اعطای نشان و تندیس امین‌الضرب اتاق تهران بیان کرد

سیاست‌های دولت‌مآبانه سرانجام روشنی ندارد

تاريخ 1398/10/23 ساعت 16:51

حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری، با حضور در چهارمین مراسم اعطای نشان و تندیس امین‌الضرب به کارآفرینان برتر کشور، که توسط اتاق بازرگانی تهران برگزار می‌شود از فشارها و تضییع حقوق تولیدکنندگان و کارآفرینان گلایه کرد و در اداره اقتصاد خواستار الگوبرداری از نمونه‌های موفق جهانی شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در چهارمین دوره مراسم اعطای تندیس و نشان امین‌الضرب در 136 سالگی اتاق بازرگانی تهران، با دفاع از اینکه امور مربوط به اقتصاد باید به بخش ‌خصوصی و مردم سپرده شود و دولت تنها باید ناظر و هدایتگر باشد، از فشارها و تضییعی که مدت‌هایی است بر تولیدکنندگان و کارآفرینان در داخل کشور وارد شده ‌است، گلایه کرد و خواستار رفع فوری قوانین و مقررات دست‌و‌پاگیر پیش پای بنگاه‌های بخش‌خصوصی از سوی دولت شد.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری در این مراسم، ابتدا واقعه تلخ پیش آمده برای پرواز هواپیمای اوکراین و شهادت جمعی از ایرانیان و نخبگان کشور در این واقعه را تسلیت گفت و سپس با اشاره به اینکه باور و اعتقاد وی و برخی دیگر از دست‌اندرکاران دولت در دهه 60 خورشیدی، واگذاری تصدی‌ها به مردم و بخش ‌خصوصی بود و این باور همچنان نزد وی وجود دارد، افزود: دولت‌ها فقط باید هدایتگر، حمایت‌گر و ناظر خوب باشند و این توانایی را داشته باشند که با حمایت از تولید و سرمایه‌گذار و اعتماد به جامعه، امور کشور را از طریق مالیات اداره کنند.

وی افزود: با این حال، در سال‌های ابتدایی انقلاب، تفکر چپ‌گرایانه برخی افراد و دستگاه‌های اجرایی در کشور، این اجازه را نداد که کارها به مردم و بخش ‌خصوصی سپرده شود و تا به امروز نیز این دلسردی پابرجا مانده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اصل 44 قانون اساسی و صدور فرمان خصوصی‌سازی از سوی مقام معظم رهبری که نزدیک به یک دهه از آن می‌گذرد، گفت: این قانون آن‌گونه که انتظار می‌رفت اجرا نشد و خصولتی‌ها جای بخش‌ خصوصی را تصاحب کردند و به شیر بی‌یال و دم تبدیل شدند که ضرر و زیان این بخش به اقتصاد بنگاه‌های واگذار شده، از دوره‌ای که این بنگاه‌ها در اختیار دولت بود، بسیار بیشتر شده است.

حجت‌الاسلام ناطق نوری در ادامه به نامه‌ای اشاره کرد که وی در دوره وزارت کشور در سال 1361 و به همراه جمعی از اعضای دولت در آن دوره، برای حضرت امام خمینی (ره) ارسال کردند و طی آن به ایشان یادآوری کردند که گروهی در فکر دولتی کردن مردم هستند و هشدار دادند که اختلافات در دولت بر سر مسائل مربوط به اداره بخش‌های بازرگانی داخلی و خارجی و حوزه صنعت نگران‌کننده و به ضرر کشور شده است.

وی با تاکید دوباره بر اینکه تفکرات دولت‌مآبانه به سرانجام روشنی دست نخواهد یافت، افزود: ما همان‌طور که در دین اسلام نیز بر آن تاکید و سفارش شده، باید از تجارب سازنده کشورهای دیگر استفاده کنیم. این نظر که چون کشورهای دیگر، نامسلمان هستند و نباید از آنان الگوبرداری کرد، عقلانی نیست.

حجت‌الاسلام ناطق نوری با اشاره به این فرمایش حضرت علی (ع) خطاب به یارانش که «جمله حکیمانه، گمشده شما است و در پی فراگیری آن بروید حتی اگر نزد مشرکان باشد»، افزود: امروز با رویکردهای جوانمردانه از سوی تولیدکنندگان کشور مواجه هستیم که به‌رغم هجمه فشارها و ناملایمات دولتی و بروکراسی‌های اداری، همچنان ایستاده‌، چرخ تولید را روشن نگهداشته و اجازه نداده‌اند که کارکنان و کارگران و خانواده‌های آنان در مضیقه و تنگنا قرار گیرند.

وی در پایان سخنانش، بار دیگر بر حذف و رفع فوانین و مقررات دست‌و‌پاگیر پیش پای کارآفرینان و تولیدکنندگان تاکید کرد و گفت: امروز در عصری از تکنولوژی و فناوری قرار داریم که دیگر نیازی به صرف روزهای طولانی و رفت‌و‌آمدهای مکرر برای دریافت مجوزها نیست و کشور ما نیز باید به مانند سایر کشورها در این مسیر با سرعت بالاتری گام بردارد.

گزارش تصویری اول

گزارش تصویری دوم


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر