نهمین نشست کمیسیون «تسهیل تجارت و توسعه صادرات» اتاق بازرگانی تهران با حضور رئیس‌کل گمرک برگزار شد

تاکید بر تسهیل رویه‌های داخلی برای مقابله با تحریم‌ها

تاريخ 1398/09/22 ساعت 12:53

نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون «تسهیل تجارت و توسعه صادرات» اتاق بازرگانی تهران با حضور در دفتر رئیس‌کل گمرک و در کنار معاونان این نهاد، نهمین نشست خود را تشکیل داده و با اشاره به مشکلات متعدد فعالان بخش خصوصی در واردات و صادرات کالا، پیشنهادهای اصلاحی خود را ارائه دادند؛ جایی که مهدی میراشرفی نیز تلاش کرد پاسخ‌هایی درخور به نقدهای بخش خصوصی بدهد و از لزوم تنقیح قوانین و کاهش نهادهای تصمیم‌گیر در حوزه تجارت خارجی سخن بگوید.

نهمین نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران با حضور رییس‌کل گمرک ایران و در محل این سازمان برگزار شد. در این نشست که نمایندگان تشکل‌های وارداتی و صادراتی بخش خصوصی نیز حضور یافته بودند، مشکلات گمرکی فعالان اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

این دومین نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران است که با حضور رییس‌کل گمرک برگزار ‌می‌شود. مهدی میراشرفی پیش از این نیز برای شنیدن مسایل گمرکی بازرگانان در این کمیسیون در اتاق تهران حضور یافته بود و حالا دومین نشست گمرکی این کمیسیون، در محل گمرک برگزار شد و مقرر شد روابطه مداومی بین کمیسیون و گمرک برای پایش مشکلات فعالان اقتصادی در حوزه تجارت خارجی شکل بگیرد.

 

در آغاز این نشست، رئیس‌کل گمرک ایران آمارهایی از اقتصاد و تجارت جهانی ارائه کرد و گفت: ارزش تولید ناخالص داخلی جهان در سال 2018 حدود 85 هزار میلیارد دلار برآورد شده است که نزدیک20 هزار میلیارد دلار آن به تجارت اختصاص دارد. در واقع یک‌چهارم کل تولید ناخالص داخلی جهان در قالب تجارت جای ‌می‌گیرد. این آمار به تنهایی اهمیت تجارت را گوشزد ‌می‌کند.

مهدی میراشرفی در ادامه با اشاره به اینکه استانداردهایRKC در سازمان جهانی گمرک، متناظر TFA در سازمان جهانی تجارت، تسهیلگر امور تجاری است، ادامه داد: گمرک ایران به عضویت استانداردهای RKC درآمده است البته به جز برخی ضمایم آن. اما به دلیل آنکه هنوز کشور به سازمان جهانی تجارت ملحق نشده است، الحاق به توافق نامه تسهیل تجارت یعنی TFA ممکن نیست. این در حالی است که کشور‌های همجوار ایران نظیرافغانستان به سازمان جهانی تجارت پیوسته است.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه قرن 21، قرن آسیا خواهد بود، گفت: هر یک روز معطلی در الحاق به توافقنامه‌های تسهیل تجارت نظیر TFA هزینه‌های بسیاری به کشور تحمیل ‌می‌کند. نکته حائز اهمیت آن است که اکنون در دنیا کنترل‌های مزاحم و فیزیکی در امور تجاری به کنترل غیرفیزیکی و غیرمزاحم سوق یافته و دنیا به سمت تسهیل تجارت در کلزنجیره تامین حرکت کرده است.

او در ادامه گفت: در دهه1340، موسسه آنکتاد به درخواست دولت وقت ایران مطالعه‌ای به انجام رساند که حاصل این تحقیق دو توصیه بود؛ نخست اینکه بندرعباس به بندر آزاد ترانزیت بارتبدیل شود و دیگر آنکه یک شهر فرودگاهی در مرکز ایران ایجاد شود که ترانزیت مسافر را برعهده گیرد. کارشناسان این موسسه، اعلام کرده بودند که اجرای این توصیه ‌می‌تواند بیش از منافع نفت و گاز، منفعت نصیب ایران ک