محمدکشتی آرای، تحلیل گر بازار طلا و سکه مطرح کرد:

حباب 100 هزار تومانی انواع سکه

تاريخ 1398/09/12 ساعت 11:15

امکان پیش بینی وضعیت بازار تا پایان سال جاری وجود ندارد چراکه سرعت تحولاتی که بر بازار سکه و ارز اثر می گذارد، افزایش یافته است.

محمد کشتی آرای

بازار سکه در 10 روز گذشته تحت تاثیر نوسان قیمت ارز قرار گرفت در حالیکه قیمت جهانی طلا به میزان اندکی تغییر کرد. درحالی که هر انس طلای جهانی در بازارهای بین المللی 2 تا هشت دلار نوسان را در ده روز گذشته ثبت کرد، قیمت همه قطعات سکه در بازار داخلی به دلیل نوسان ارز افزایش یافت. اکنون هر قطعه سکه دارای 100 هزار تومان حباب است.

روند داد و ستدها در بازار سکه عادی است. سرمایه ای به سمت بازار طلا نیامده و تقاضایی ایجاد نشده است. حباب ایجاد شده در قیمت قطعات سکه هم حباب تورمی است درحالیکه حبابی که در سال گذشته در قیمت ها وجود داشت، ناشی از افزایش تقاضا در بازار بود. امروز اما هیچ تقاضای اضافی در بازار وجود ندارد. 

بازار طلا به هیچ عنوان به طور مستقیم تحت تاثیر قیمت بنزین نیست. طلا از کالاهایی نیست که حامل های انرژی بر آن اثر بگذارد و هزینه های حمل و نقل به طور مستقیم در نرخ آن محاسبه شود اما افزایش سه برابری قیمت بنزین، جو روانی بازار را تغییر می دهد و از سوی دیگر، با اثرگذاری بر بازار ارز، بر بازار سکه اثر می گذارد. اثر دیگری که از افزایش قیمت بنزین در بازار سکه انتظار می رفت، ایجاد رکود در تقاضا بود که حباب تورمی کنونی در قیمت ها، علامتی از وجود آن است.

امکان پیش بینی وضعیت بازار تا پایان سال جاری وجود ندارد چراکه سرعت تحولاتی که بر بازار سکه و ارز اثر می گذارد، افزایش یافته است. پیش بینی اعمال بعضی تصمیم ها و اثر آن بر بازار برای کسی  ممکن نیست بنابراین هیچ تحلیلی را نمی توان درباره وضعیت بازار تا پایان سال  مبنای کار قرار داد. قیمت طلا تابعی از قیمت ارز و انس طلا در بازارهای جهانی است و حتی افزایش تقاضا اثری بر بازار طلا ندارد اما می تواند بر بازار سکه اثر بگذارد. ممکن است در ماه های پیش رو بعضی مناسبت ها و اعیاد از جمله کریسمس و نزدیک شدن به عید نوروز در مقاطع کوتاهی بازار را تحت تاثیر قرار دهد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر