رییس سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران اعلام کرد

تعداد رایزنان بازرگانی تا پایان سال دو رقمی می‌شود

تاريخ 1398/09/11 ساعت 15:20

حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، عنوان کرد که تعداد رایزنان بازرگانی ایران در کشور‌های هدف صادراتی تا پایان سال جاری به 10رایزن افزایش پیدا ‌می‌کند.

 رییس سازمان توسعه تجارت و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای افزایش اعزام رایزنان بازرگانی در قانون بودجه لحاظ شده اما هنوز محقق نشده است، گفت: در صورت تامین بودجه، پیش‌بینی ‌می‌شود تا پایان سال جاری، تعداد رایزنان ایران در مقاصد تجاری کشور به 10 رایزن افزایش پیدا کند.

بر اساس آنچه در پرتال سازمان توسعه تجارت در مورد اطلاعات رایزنان بازرگانی کشور درج شده است، تعداد کشور‌هایی که ایران به آنها رایزن بازرگانی اعزام کرده است، 5 کشور شامل ترکیه، ارمنستان، افغانستان، پاکستان و عراق است؛ با این توضیح که ایران دو رایزن بازرگانی به عراق اعزام کرده که یکی از آنها در بغداد و دیگری در بصره مستقر است.

زادبوم در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران اعلام کرد که در صورت تامین اعتبار، کشورهای روسیه هند، چین، آذربایجان، کردستان عراق، عمان در اولویت معرفی رایزن بازرگانی قرار دارند و در مرحله بعدی قزاقستان و ترکمنستان به عنوان دو کشور حوزه آسیای میانه در اولویت اعزام رایزن بازرگانی قرار خواهند گرفت.

 او بابیان اینکه استقرار رایزنانی در سوریه و لبنان هم برای ایران حائز اهمیت است، توضیح داد: از آنجا که سازمان توسعه تجارت در لبنان دفتر ملکی دارد، در صورت اعزام رایزن به لبنان، از این نقطه مسایل تجاری مربوط به سوریه هم مورد پیگیری قرار خواهد گرفت. به هر ترتیب، چنانچه بودجه مورد نیاز این بخش تامین شود، ما ‌می‌توانیم تا پایان سال رایزنان خود را اعزام کنیم.

محمدرضا مودودی، سرپرست پیشین سازمان توسعه تجارت، پیش از این به خبرگزاری تسنیم اعلام کرده بود که بر اساس مجوزهای صادر شده، سازمان توسعه تجارت می‌تواند تا 60 رایزن بازرگانی را به کشورهای دیگر اعزام کند و تا سال گذشته (سال 97) 21 رایزن بازرگانی ایران در کشورهای هدف مستقر بودند.

او درباره هزینه‌های هر رایزن بازرگانی برای سازمان توسعه تجارت گفته بود که برای به‌کارگیری هر رایزن بازرگانی در کشورهای دیگر با احتساب هزینه دفتر، حقوق و هزینه کارمندان محلی، به‌طور میانگین ماهانه 10 هزار دلار نیاز است که سالانه رقمی بالغ ‌بر120 هزار دلار خواهد شد و این یعنی بودجه 1.5 میلیارد تومانی سالانه برای هر رایزن بازرگانی.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر