طرف اوراسیا تخفیفات برای صادرکنندگان ایرانی را اعمال نکرده است

تعرفه‌های ترجیحی اوراسیا هنوز مبهم است

تاريخ 1398/08/28 ساعت 12:20

با توجه به عملیاتی شدن موافقت‌نامه ترجیحی ایران و اوراسیا از 5 آبان ماه امسال، ایران، تخفیفات خود را طبق موافقت‌نامه آغاز کرده و این تخفیفات را برای صادرکنندگان 5 کشور عضو اتحادیه اوراسیا اعمال می‌کند.

بررسی کارشناسی اقلامی که مشمول موافقت‌نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اوراسیا شده‌اند، نشان می‌دهد ارزش واردات اقلامی که مشمول امتیازات اعطایی ایران به اوراسیا شده‌اند، بیش از ارزش صادرات اقلامی است که مشمول امتیازات اعطایی اوراسیا به ایران هستند و سهم آن‌ها از ارزش کل واردات کشور به‌مراتب بالاتر از سهم کالاهایی است که مشمول امتیازات اعطایی اوراسیا به ایران از کل ارزش صادرات ایران است. بررسی‌ها نشان می‌دهد از میان کدهای تعرفه هشت‌رقمی مشمول تخفیفات ترجیحی اعطایی اوراسیا به ایران، تنها در 16 کد تعرفه، کشورهای اوراسیا جزو سه مقصد عمده صادراتی ایران در سال 1397 بوده‌اند. در سایر اقلام، کشورهای اوراسیا یا اصلا جزو مقاصد صادراتی ایران نبوده‌اند و یا سهم آن‌ها از صادرات ایران در آن محصول پایین بوده است.

طبق گزارش معاونت اقتصادی اتاق تهران، براساس موافقت‌نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اوراسیا، این اتحادیه برای صادرات ایران، در 502 کد تعرفه 10 رقمی تخفیفات تعرفه‌ای قائل شده است که تعداد این اقلام بر اساس کد تعرفه هشت‌رقمی به 369 قلم می‌رسد. با توجه به اینکه بررسی آماری صادرات و واردات ایران صرفاً بر اساس کد تعرفه هشت‌رقمی امکان‌پذیر است، سایر تحلیل‌ها در ادامه گزارش بر اساس کدهای تعرفه‌های هشت‌رقمی ارائه می‌شود.

از میان 369 کد تعرفه هشت‌رقمی که مشمول تخفیفات ترجیحی اعطاشده از سوی اوراسیا به ایران می‌شوند، 64 کد تعرفه (حدود 17 درصد) مربوط به فصل 39 کتاب مقررات صادرات و واردات (مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته‌شده از آن‌ها) است. تعداد قابل‌توجهی از سایر این محصولات نیز به فصل‌های 73 (مصنوعات از چدن، آهن یا فولاد)، فصل 27 (سوخت‌های معدنی، روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آن‌ها)، فصل 57 (فرش سایر کف‌پوش‌ها از مواد نسجی)، فصل 84 (رآکتورهای هسته‌ای، دیگ‌های بخارآب گرم، ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی، اجزا و قطعات آن‌ها) و فصل 20 (فرآورده‌ها از سبزیجات، میوه‌ها یا از سایر اجزا، نباتات) اختصاص دارد.

حالا هم علی‌اکبر مهرفرد، معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اجرای موافقت‌نامه ترجیحی ایران و اوراسیا گفت: علی‌رغم اینکه ایران تخفیفات خود را برای صادرکنندگان کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا اعمال می‌کند، اما گفته می‌شود کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا این تخفیفات را اجرایی نکرده‌اند.

با توجه به عملیاتی شدن موافقت‌نامه ترجیحی ایران و اوراسیا از 5 آبان ماه امسال، ایران، تخفیفات خود را طبق موافقت‌نامه آغاز کرده و این تخفیفات را برای صادرکنندگان 5 کشور عضو اتحادیه اوراسیا اعمال می‌کند.

اما در مورد تخفیفات اتحادیه اوراسیا به صادرکنندگان ایرانی مباحث ضدونقیضی مطرح است. بعضی از صادرکنندگان می‌گویند ما تخفیفات را برای واردات کالا به این کشورها گرفته‌ایم و برخی می‌گویند سیستم تخفیف اعمال نشده است. براساس صحبت‌های معاون وزیر جهاد کشاورزی، 23 روز از زمان اجرای موافقت‌نامه ایران و اوراسیا می‌گذرد. طی این مدت 16 میلیون دلار صادرات به اوراسیا انجام‌شده اما اطلاع دقیقی نداریم که صادرکنندگان ما توانسته‌اند از تخفیفات استفاده کنند یا خیر. بر این اساس ما از اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران خواستاریم تا گزارشی از صادرکنندگان تهیه کند تا بر اساس این گزارش مشخص شود که آیا صادرکنندگان این تخفیفات را اخذ کرده‌اند یا خیر. مهرفرد ادامه داد: اگر گزارش دقیقی به ما ارائه شود که طرف اوراسیا تخفیفات را اعمال نکرده، ما هم باید تخفیفات را متوقف کنیم.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر