رئیس اتاق تهران گزارشی از سفر هیات اعزامی اتاق به چین ارائه داد

چین فرصت ها و پتانسیل های بزرگی برای اقتصاد ایران دارد

تاريخ 1398/08/28 ساعت 11:08

مسعود خوانساری: در ماه‌های گذشته اتاق تهران تلاش کرد تا رتبه ایران در سهولت کسب‌وکار را کاهش دهد

هشتمین جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران صبح امروز با حضور اعضا برگزار شد. در ابتدای این جلسه مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران با اعلام اینکه امیدوارم هفته‌های پیش رو روزهای خوبی برای اقتصاد کشور باشد، گزارشی از سفر هیات اعزامی اتاق تهران به کشور چین ارائه داد:« از دو سال پیش برنامه‌ریزی‌هایی برای اعزام هیاتی به چین صورت گرفته بود تا مذاکراتی با اتاق‌های مشترک، بانک‌ها و تشکل‌های اقتصادی چین صورت گیرد. هفته گذشته این سفر به چین انجام شد و نمایندگانی از بانک مرکزی، انجمن دوستی ایران و چین در هیات اعزامی اتاق تهران حضور داشتند. در این سفر ما ملاقات‌هایی در اتاق بازرگانی چین، اتاق بازرگانی پکن، اتاق بازرگانی شانگهای، اتاق بازرگانی بین‌المللی خصوصی چین، انجمن صنایع کوچک و متوسط و اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم پکن و شانگهای داشتیم و وزارت خارجه هماهنگی‌های لازم برای برگزاری جلسات مفصل را انجام داده بود.»

خوانساری در ادامه توضیحاتی درباره جلسات و مذاکرات صورت گرفته ارائه داد:« با اتاق پکن توافق کردیم که سایت‌های اتاق ما و آن‌ها به هم لینک شود تا بازرگانان و تجاری که از ایران با طرف‌های چینی کار می‌کنند در سایت آن‌ها معرفی شوند و برعکس تجار و بازرگانان آن‌ها هم نامشان در سایت ما جای بگیرد. با اتاق چین توافق کردیم که کمیته مشترکی برای داوری یا میانجیگری برای حل مشکلات و اختلافات احتمالی بین تجار و صنعتگران ایرانی و چینی، تشکیل دهیم و باید موافقت‌نامه آن را امضا کنیم. همچنین دیداری با مسئولان اتاق بین‌المللی چین داشتیم؛ اتاقی که بخش خصوصی چین آن را راه‌اندازی کرده‌اند و 500 شرکت برتر و بزرگ‌ترین شرکت‌های چین عضو این اتاق هستند. طبق اعلام خودشان از سال 2012 تا 2019 ؛ 2 هزار و 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی چینی‌ها بوده است. مدیران این اتاق هم برای سرمایه‌گذاری در ایران اعلام آمادگی کردند البته نه به‌صورت مستقیم به دلیل تحریم‌ها بلکه می‌گفتند در ارتباط با طرح‌های زودبازده می‌توانند به‌خصوص در دو حوزه معدن و کشاورزی سرمایه‌گذاری کنند و مثال‌هایی هم از کشورهای مختلف که پیش‌ از این در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند و برخی از آن‌ها تحریم هم هستند، ارائه دادند و انشا الله برای شکل‌گیری همکاری با آن‌ها جلساتی با دوستانی که در این زمینه‌ها فعال هستند، خواهیم داشت.»

رئیس اتاق تهران در ادامه به بازدیدها و مذاکراتی که هیات اعزامی اتاق تهران در شانگهای داشت پرداخت و گفت:« اتاق بازرگانی شانگهای بسیار فعال است و شاید بتوان گفت حدود یک‌سوم تجارت چین در شانگهای برگزار می‌شود. این‌ها از سال گذشته نمایشگاهی را تحت عنوان واردات برای چین برگزار کرده‌اند که امسال دومین سال برگزاری آن بود. سال گذشته کل قراردادهایی که در زمان نمایشگاه بسته‌اند 52 میلیارد دلار بوده است و امسال این عدد در 5 روز نمایشگاه به 71 میلیارد دلار رسیده است. نمایشگاه در 7 سالن برگزارشده بود؛ سالن‌های تخصصی و سالن‌هایی شامل صنعت،کشاورزی و فناوری؛ ایران متأسفانه در بخش تخصصی شرکت نکرده بود و در سالن فناوری در گوشه‌ای از سالن پسته و فرش را به نمایش گذاشته بودند که بسیار ضعیف بود و اصلاً در شان کشور ما نبود. شاید جالب باشد برای شما بگویم که سطح زیربنای سالن‌های نمایشگاه 2 میلیون مترمربع است که البته همه آن در اختیار این نمایشگاه واردات نبود. چون مسئولان کشور چین تلاششان این است که تقاضا را برای خرید در کشورشان افزایش بدهند از همه کشورها خواسته‌اند تا محصولات و تولیدات صادراتی خودشان را به نمایش بگذارند تا خرید از سوی چینی‌ها انجام شود. این نمایشگاه امکان بسیار خوبی است برای ما که بتوانیم محصولات ایران را در این فضا عرضه کنیم؛ من فکر می‌کنم اگر ما همه محصولاتی که در داخل تولید می‌کنیم را در آنجا عرضه کنیم، خریدارش وجود دارد. یک مثالی را خدا رحمت کند، مرحوم عسگراولادی می‌زد، می‌گفت من یک‌بار با یکی از سران کشور چین دیدار داشتم و گفتم چه کمکی می‌توانیم به شما بکنیم؛ آن‌طرف چینی گفت اگر جمعیت یک میلیارد و 400 میلیون نفری چین روزی یک پسته بخورند، کل ایران هم پسته‌کاری بشود، پاسخگوی تقاضای چینی‌ها نخواهد بود. در بازدید از این نمایشگاه مطرح شد که برای صادرات بخشی از کالاها از ایران تعرفه‌های ترجیحی گذاشته‌شده است در حوزه کالاهای کشاورزی، فرش و... که من میگو را مطرح کردم و اعلام کردند حجم میگویی که شما اعلام می‌کنید شاید به‌اندازه مصرف یک ساعت چین باشد و این یعنی ما با یک بازار بسیار، بسیار بزرگ طرف هستیم که می‌توانیم از آن استفاده کنیم و انشا الله بتوانیم با کمک شماها برنامه‌ریزی‌هایی در این زمینه‌ها داشته باشیم.»

او به دیداری که با انجمن صنایع زودبازده داشته است هم اشاره کرد و گفت:« آن‌ها اعلام آمادگی کردند و گفتند با توجه به اینکه ما در تحریم‌های کنونی با آمریکا کار نمی‌کنیم می‌توانیم با ایران همکاری داشته باشیم به‌خصوص در حوزه نیروگاه گفتند که سابقه فعالیت و علاقه نسبت به همکاری دارند. بحث گردشگری زمینه بسیار فوق‌العاده دیگری است که می‌تواند همکاری‌های مشترکی روی آن شکل بگیرد. طبق آمارها در سال جاری میلادی چینی‌ها نزدیک به 120 میلیارد دلار در خارج از این کشور صرف جهانگردی کرده‌اند که پیش‌بینی می‌کنند به‌زودی به 200 میلیارد دلار برسد و این زمینه بسیار عالی خواهد بود و تمامی اتاق‌ها اعلام آمادگی کردند تا با شرکت‌های حوزه گردشگری ما ( آژانس‌ها و...) همکاری کنند.»

خوانساری بابیان اینکه اگر از سفر چین بتوانیم بهره‌برداری‌های خوبی داشته باشیم بسیار مفید خواهد بود؛ به پتانسیل‌ها و آمادگی‌های بسیار بالای طرف چینی برای همکاری‌ها  اشاره کرد و گفت:« من فکر می‌کنم اقتصاد چین را ما کمتر شناخته‌ایم و همین‌طور از دور درباره آن حرف می‌زنیم مثلاً می‌گوییم کالاهای بنجل از چین وارد می‌شود و دائم همین را شنیده‌ایم ولی واقعیت اقتصادی آن‌ها چیز دیگری است. سرعت پیشرفت و توسعه آن‌ها هم درزمینهٔ تکنولوژی و... بسیار زیاد است و هر محصولی را تولید می‌کنند و حتماً نیاز به واردات دارند. تابلو بسیار جالبی را در نقاط مختلف شهرها می‌دیدیم که روی آن به نقل از آقای شی جی پینگ رئیس‌جمهور این کشور نوشته‌شده بود ظرف 433 روز ( تا زمانی که ما چین بودیم و حتماً کمتر شده) می‌خواهد فقر را ریشه‌کن کنند. سرعت توسعه زیرساخت‌ها و... در این کشور بی‌نظیر بوده و حیف است که ما از این فرصت‌ها استفاده نکنیم البته در اتاق تهران ما تلاش داریم که برنامه‌هایی مشترکی را با همکاری وزارت خارجه و دیگر دستگاه‌ها برای توسعه همکاری با چینی‌ها، صورت دهیم.»

او همچنین به مذاکراتی که برای طراحی یک پلتفرم همکاری با چینی‌ها در این سفر صورت گرفته اشاره کرد و گفت:« قرار شد پلتفرمی طراحی کنیم تا با توجه به تحریم‌ها به‌صورت تهاتر کالا بتوانیم عمل کنیم که طرف چینی هم از طرف چین و هم هنگ‌کنگ اعلام آمادگی کرد و منتظر هستند تا اگر ما هم پلتفرم را داشته باشیم، همکاری‌هایی را صورت دهیم.»

رئیس اتاق تهران در ادامه صحبت‌هایش به مسائل اقتصادی پرداخت و گفت:« در ماه‌های گذشته اتاق تهران تلاش کرد تا رتبه ایران در سهولت کسب‌وکار را کاهش دهد و ما بررسی‌هایی روی این موضوع انجام دادیم و متوجه شدیم که یکی از مباحث به عدم سوءپیشینه بازمی‌گردد؛ 20 آیتم در رتبه سهولت کسب‌وکار به عدم سوء پیشنه اختصاص داده می‌شود. سال 90 سازمان ثبت شرکت‌ها یک بخشنامه‌ای را صادر کرده است که هرکسی برای ثبت شرکت و تغییرات باید سوءپیشینه داشته باشد. این خلاف قانون تجارت است و ما در این زمینه نامه‌ای به خانم جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور نوشتیم و ایشان در نامه‌ای صریحاً با تأیید این نکته که این بخشنامه خلاف قانون است و قابل شکایت و ابطال در دیوان عدالت اداری است. دو روز پیش جلسه‌ای بود در سازمان ثبت و از وزارت دادگستری هم معاون وزیر آمده بودند و آن‌ها هم اعتقاد داشتند که این بخشنامه خلاف قانون است و باید بخشنامه لغو شود. اتاق به دنبال آن است که این بخشنامه از طریق خود سازمان ثبت لغو شود ولی اگر این اتفاق رخ ندهد از طریق مراجع قانونی و دیوان عدالت موضوع پیگیری خواهد شد.»

خوانساری در بخش دیگری از صحبت‌هایش به همایشی که اتاق تهران در روز 18 آذرماه همزمان با روز مبارزه با فساد همچون سال‌های گذشته و باشکوه‌تر از قبل برگزار خواهد کرد اشاره و گفت که این همایش با حضور مسئولان ارشد قوه قضاییه در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار خواهد شد.

او همچنین به آخرین گزارش بانک جهانی در ارتباط با تولید ناخالص داخلی پرداخت و گفت:« مجموع تولید ناخالص داخلی کشورها در سال 2018، 85 تریلیون دلار بوده است که سهم 15 کشور اول دنیا از تولید ناخالص داخلی 75 درصد بوده است. آمریکا با 23.8 درصد در رتبه اول قرار دارد و بعد از آن چین با 15.86 در رتبه بعدی قرارگرفته است. در این گزارش ایران با داشتن سهمی معادل 53 صدم درصد در جایگاه 27 جهان قرار دارد. البته در گزارش بانک جهانی پیش‌بینی این است که سومین بحران اقتصادی بعد از قرن در حال وقوع است و سال آینده سال بسیار سختی برای اقتصاد جهان خواهد بود که امیدوارم ما جزو این کشورها نباشیم.»


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر